menuleft

Dolina Wielicka (Velická dolina)

panelright

Walna dolina w słowackich Tatrach Wysokich o powierzchni ok. 5,7 km2 i długości 6km. Jest jedną z 2 najmniejszych dolin walnych.

Dolina Wielicka graniczy z Doliną Sławkowską, Doliną Staroleśną, Doliną Białej Wody (konkretnie z dolinami Kaczą, Litworową i Świstową, które są odgałęzieniami Doliny Białej Wody) oraz z dolinami Batyżowiecką, Stos i Gerlachowskim Kotłem.

Dolina posiada kilka odgałęzień-żleby Kwietnikowy, Granacki, Dwoisty, Niedźwiedzi, Darmstädtera, Karczmarza, Wielicki i Stolarczyka. Natomiast w górnej części Doliny Wielickiej znajdują się jej kolejne partie ułożone tarasowo. Są to Mokra Wanta (uatrakcyjniona Wielicką Siklawą) oraz niewielkie kotlinki-Wielicki Ogród, Wyżni Wielicki Ogród i Wielicki Kocioł.

Na terenie doliny znajdują się 2 polany, które obecnie zarastają-Niżnia i Wyżnia Wielicka Polana.

Ponadto w dolinie znajduje się kilka stawów. Kwietnicowy, Długi, Górne Kwietnicowe Stawki, Wielickie Oka oraz największy z nich Wielicki Staw.

Dolina Wielicka jest jedną z popularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów. Na jej terenie mieści się skocznia narciarska oraz kilka schronisk w tym hotel górski „Śląski Dom”.drogowskaz