menuleft

Jak dojechać w Tatry Słowackie?

panelright

Na Słowacji głównymi podtatrzańskimi ośrodkami są miasta Poprad i Liptowski Mikułasz. Leżą jednak dosyć daleko od punktów wypadowych w Tatry. Z tego powodu lepiej zatrzymać się w mniejszych miasteczkach lub wsiach. Najważniejszym węzłem komunikacyjnym jest droga E50 łącząca Żyline - Rużomberk - Liptowski Mikułasz - Poprad i Preszów.

Poniżej prezentujemy kilka propozycji dojazdu w Tatry Słowackie.

Dojazd transportem publicznym

Jeżeli nie mamy własnego środka transportu, to zmuszeni jesteśmy do skorzystania z usług przewoźników. Przy tym wariancie ważne jest dopasowanie odpowiedniej godziny wyjazdu. Na słowacką stronę możemy dostać się na dwa sposoby:

Bezpośredni dojazd busem z Zakopanego na słowacką stronę.

Taką opcje umożliwia nam linia autobusowa firmy Strama, która czynna jest od 15 czerwca.

Trasa prowadzi od Zakopanego do Popradu przez m.in., Bukowinę Tatrzańską, Łysą Polanę, Ždiar, Tatranská Lomnice i Starý Smokovec. Autobus kursuje średnio co kilka godzin, pierwszy z Zakopanego rusza o godzinie 6:00, ostatni o 16:00. Jeżeli chodzi o powrót, pierwszy kurs z Popradu mamy o godzinie 8:50, ostatni o 18:35.


Mapa trasy na lini Zakopane - Poprad

Z Zakopanego ruszamy z dworca PKS, bilet można kupić u kierowcy lub wcześniej w kasie. Na całą trasę kosztuje 22 zł. Oczywiście jeżeli nie chcemy jechać do Popradu i mamy inne plany zwiedzania, to możemy wysiąść np. w Tatrzańskiej Łomnicy czy Starym Smokowcu i ewentualnie przesiąść się do elektriczki lub obrać jeszcze inny kierunek.

Dojazd busem z Zakopanego do Łysej Polany i przesiadka na bus po słowackiej stronie.

Ten wariant sprawi nam więcej kłopotów, będziemy musieli bowiem przesiadać się w Łysej Polanie i łapać któryś z busów słowackiej linii, a te nie jeżdżą tak często jak do Palenicy. To zajmie nam oczywiście więcej czasu.

Wyjeżdżamy z dworca PKS lub innego przystanku w Zakopanem. Musimy jednak wsiąść w odpowiedni bus. Szukamy więc pojazdu jadącego do Palenicy Białczańskiej. Rozpoznamy go po tabliczce "Morskie Oko".

Wysiadamy na przystanku w Łysej Polanie, przejazd będzie nas kosztował 8 złotych. Następnie idziemy kawałek szosą i skręcamy w lewo, przechodząc niebieskim mostkiem na drugą stronę rzeki. Mijamy dawne przejście graniczne i jesteśmy już po stronie słowackiej. Wędrujmy jeszcze kilkanaście metrów mijając kilka sklepów. Dostrzegamy przystanek autobusowy. Możemy również próbować łapać stopa, kierowcy raczej chętnie zabierają turystów.

Rozkład jazdy busów na trasie: Łysa Polana - Poprad

Dojazd samochodem

Jeżeli chodzi o dojazd w Tatry Słowackie, to samochód zdaje się najlepszym rozwiązaniem, nie ogranicza nas ścisły rozkład jazdy autobusów, do tego dochodzi komfort i czas podróży. Jeżeli więc mamy taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Na słowackie Podtatrze można dostać się którymś z dawnych przejść granicznych. W zależności skąd jedziemy i w które miejsce dokładnie chcemy dojechać można skorzystać z kilku wariantów.

Łysa Polana - Jaworzyna Tatrzańska

Jeżeli wyruszamy z okolic Zakopanego i interesują nas okolice Tatr Wysokich oraz rejony Tatrzańskiej Łomnicy czy Popradu, to ta droga będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Do Łysej Polany dojedziemy drogą Oswalda Balzera, następnie skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez mostek i mijamy przejście graniczne ze Słowacją. Jedziemy teraz drogą nr. 67 mijając m. in. Jaworzynę Tatrzańską i Ždiar. Za Tatrzańską Kotliną skręcamy w prawo na drogę nr. 537, którą dojedziemy do Tatrzańskiej Łomnicy i Smokowca.

Przejście w Łysej Polanie

Opisana powyżej droga jest najpopularniejszą opcją wybieraną przez turystów.

Jurgów- Podspády

Jeżeli jedziemy z okolic nowego Targu możemy skorzystać z drogi nr. 49. Przy okazji warto zwiedzić Białkę Tatrzańską. Tą drogą dojedziemy do Jurgowa, małej wsi na Spiszu.

Przejście w Jurgowie

Za Jaworowym Potokiem przekroczymy granice wjeżdżając do Podspadów. Atutem tej drogi są przepiękne widoki. Po kilku kilometrach dojedziemy do drogi nr. 67 prowadzącej z Łysej Polany.

Chochołów - Suchá Hora

Chcąc dostać się w okolice Tatr Zachodnich po słowackiej stronie, warto z skorzystać z drogi nr. 959, zwłaszcza gdy jedziemy z Nowego Targu lub Zakopanego. Gdy dojedziemy do Chochołowa - malowniczej wsi tatrzańskiej, to przejeżdżamy przez most mijając Czarny Dunajec i wjeżdżamy do miejscowości o nazwie Suchá Hora.

Jadąc teraz drogą 520 dojedziemy do miasta Trsztena. Skręcamy teraz w lewo na drogę E77, a dalej na 59. Czeka nas teraz długa i urozmaicona podróż do miasta Rużomberk. Skręcając w lewo na drogę E50 dojedziemy do Popradu.

Przejście między Chochołowem a Suchą Horą

Wybierając ten wariant dojazdu będziemy mieli okazje zwiedzić Liptowski Mikułasz, bliżej również będzie nam do pasma Tatr Zachodnich (m. in. Banikov, Rohacze).

Chyżne - Trstená

Podobnym wariantem będzie podróż przez Chyżne, drogą E77. Ta opcja ułatwi dojazd w Tatry Zachodnie zwłaszcza podróżującym z rejonu Rabki. Po minięciu granicy drogą 59 dojedziemy do miasta Trstená. Dalej podróżujemy taką samą trasą jak w przypadku podróży Chochołów - Suchá Hora.drogowskaz