menuleft

Tatry

panelright

Tatry są bezapelacyjnie najwyższym górskim pasmem w naszym kraju, a zarazem zajmują niedużą powierzchnię – około 180 km2, podczas gdy na Słowacji zdecydowanie więcej – prawie 600 km2. Dzielą się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie, z których ponadto można wyróżnić tzw. Tatry Zakopiańskie (m.in. Czerwone Wierchy, Giewont, Kasprowy Wierch) z uwagi na ich położenie na wprost od Zakopanego. Najwyższym punktem Tatr jest wierzchołek Gerlacha - 2655 m n.p.m.

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa.

Tatry określa się jako stosunkowo młode góry, gdyż ukształtowały się w większości niecałe 15 mln lat temu. Ta część krainy, która cechuje się strzelistymi turniami i urwistością, zbudowana jest z granitów (Tatry Wysokie). Z kolei reszta obszaru, która wydaje się niezwykle łagodna, z gnejsu, co ilustruje nadzwyczajne wręcz urozmaicenie rzeźby całego terenu. Co ciekawe, niektóre szczyty wciąż rosną kilka milimetrów rocznie.

Tatry Zachodnie

Tatry Zachodnie stanowią połowę całego obszaru tych gór: prawie 380 km2. Jednak tylko 25% ich powierzchni znajduje się na terenie Polski. Ciągną się od przełęczy Liliowe do ostatniego na zachodzie Siwego Wierchu. Długość grani Tatr Zachodnich wynosi 42 km. Najwyższym szczytem jest Bystra - 2248 m n.p.m.

Są to zdecydowanie góry niższe i łagodniejsze od Tatr Wysokich. Na szlakach nie występują sztuczne ułatwienia, wyjątkiem jest tylko szlak prowadzący przez Rohacze. Każdy turysta będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Rodziny wraz z dziećmi uwielbiają spacery po pięknych dolinach. Bardziej wymagający turyści wybierają wędrówki granią Tatr Zachodnich.

Giewont

Giewont.

Charakterystycznymi punktami tej części Tatr są przede wszystkim szczyty znajdując się po naszej stronie:
Giewont zwany potocznie Śpiącym Rycerzem góruje nad Zakopanem.
Kasprowy Wierch, na który można wjechać kolejką linową. My polecamy jednak wejście zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie. Pod wierzchołkiem znajduje się stacja meteorologiczna.

Najważniejsze doliny Tatr Zachodnich po stronie polskiej to przede wszystkim: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki i Dolina Strążyska.
Po stronie Słowackiej: należąca do największych w Tatrach Dolina Cicha Liptowska, Dolina Bystra i Dolina Żarska.

Tatry Wysokie

Tatry Wysokie zajmują obszar ok. 340 km2 i ciągną się od Przełęczy pod Kopą do przełęczy Liliowe. Stanowią najwyższą część Tatr, mają również charakter alpejski. Wyróżniają się dużą przepaścistością, strzelistymi turniami i skalistymi wierzchołkami.

Żleb Kulczyńskiego

Żleb Kulczyńskiego.

Od Tatr Zachodnich różnią się również trudnością szlaków, bowiem trasy tego rejonu posiadają wiele sztucznych zabezpieczeń (łańcuchy, klamry i drabinki), które zamontowano na wielu znakowanych odcinkach. Znajdziemy tutaj najbardziej wymagające szlaki: Świnica, Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Czerwona Ławka, czy też najtrudniejsza tatrzańska trasa: Orla Perć.

Najważniejsze doliny Tatr Wysokich to: Dolina Suchej Wody, Dolina Rybiego Potoku, Dolina Pięciu Stawów Polski, czy też Dolina Gąsienicowa, która posiada bogatą sieć szlaków turystycznych.

W drodze na Rysy

Czarny Staw pod Rysami i Morskie Oko.

Nie można również zapomnieć tatrzańskich stawach, które są ważnym elementem krajobrazu. Najbardziej znane stawy to oczywiście Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Czarny Staw Gąsienicowy. Po stronie Słowackiej uwagę przyciąga Popradzki Staw oraz Szczyrbskie Jezioro.

Tatry Bielskie

Tatry Bielskie są najmniejsze powierzchniowo i wysokościowo. W całości położone są na Słowacji. Sięgają od Przełęczy pod Kopą do Przełęczy Zdziarskiej. Grań Tatr Bielskich, która ma kilkanaście kilometrów nie stanowi przedłużenia Tatr Wysokich, lecz styka się z nią w połowie swej długości. Najwyższymi szczytami oraz punktami charakterystycznymi tego obszaru Tatr, stanowi Hawrań (2152 m n.p.m.) i Płaczliwa Skała (2142 m n.p.m.).

Bielskie Tatry

Hawrań.

Warto wspomnieć, że Tatry Bielskie są tylko w niewielkim stopniu dostępne dla turystów. Można się jednak wybrać na wędrówkę po dolinach takich jak: Zadnie Koperszady, Przednie Koperszady czy przez Dolinę Siedmiu Źródeł.

Planowanie wędrówek

Aby wędrówki po Tatrach były bezpieczne i przyjemne należy się do nich odpowiednio przygotować. Musimy dostosować trasę do swoich umiejętności i doświadczenia. Wiele szlaków będzie wymagać od nas dobrej kondycji i rozplanowania czasowego, tak by zejść z nich przed nocą. Przed wyjściem w góry koniecznie trzeba zaopatrzyć się w mapę, prowiant i telefon.

Pamiętajmy, że w górach pogoda może zmienić się błyskawicznie, dlatego odradzamy wędrówki podczas niepewnych warunków pogodowych. Dzień przed wyprawą warto sprawdzić prognozę nawet w kilku źródłach. Śmiertelnie niebezpieczne może okazać się chodzenie po wyższych partiach Tatr podczas burzy, w przypadku takiej sytuacji starajmy się jak najszybciej zejść na niższe tereny.

Mamy nadzieję, że nasz portal ułatwi Państwu planowanie tatrzańskich wędrówek, a zebrane i przedstawione przez nas informacje sprawią, że wizyta w Tatrach będzie bezpieczna i sprawi wiele przyjemności.
comments powered by Disqus
drogowskaz