Flora Tatrzańskiego Parku Narodowego obejmuje m.in. prawie 1000 gatunków roślin naczyniowych, drugie tyle grzybów i 870 porostów. Aż 200 odmian roślin wysokogórskich oraz 700 rodzajów mszaków (80% spośród wszystkich rosnących w naszym kraju) występuje tylko tu. Owa specyficzność spowodowana jest przez:
Rgiel dolny, regiel górny, kosodrzewinę, łąki wysokogórskie i turnie, które kształtują się zależnie od nasłonecznienia, ilości opadów, kierunków wiatru czy też rodzajów skał.
Występuje w Polsce tylko w Tatrach. Ten karłowaty, lecz piękny rodzaj sosny podlega ścisłej ochronie. Limba występuje w reglu górnym, na granicy lasu z kosodrzewiną. Największe skupiska w okolicy Morskiego Oka i Dolinie Roztoki. Rośnie bardzo wolno - ponad 30 lat zajmuje jej osiągnięcie 1,5 m wysokości!
Swoisty krzew sosnowy. Rozciąga się na wysokości od 1500 do 1800 m n.p.m. Kosówka jest znakomicie przystosowana do trudnych górskich warunków. Odporna na mróz. Cechuje się niezwykłą elastycznością i sprężystością, co okazuje się zbawienne podczas zejścia lawiny (nie tylko dla samej rośliny, ale i dla innych zwierząt oraz ludzi). Świetnie broni glebę przed erozją.
Roślina przypominająca trawę. Rośnie nie tylko w Tatrach, ale i Sudetach oraz na Babiej Górze. Wschodzi głównie na halach wysokogórskich, gdzieniegdzie także w piętrze turni. Ma niezwykle wąziutkie liście, które we wrześniu czerwienią i brunatnieją, dzięki czemu stoki Czerwonych Wierchów i innych szczytów Tatr Zachodnich zyskują charakterystyczną barwę.
Typowa roślina Tatr Zachodnich. Nie wolno jej zrywać; świetnie i skutecznie ochraniana przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rośnie na wapiennych skałach. Kwitnie od maja do lipca. Kolor płatków lazurowo-szafirowy.
Należy do rodziny astrowatych. Powszechnie spotykany w Karpatach i Sudetach. Górale polujący na kozice w XIX wieku jedli kłącza i kwiaty rośliny - przysmak swoich ofiar, ponieważ chcieli stać się tak zwinni i pewni w poruszaniu po skałach jak interesujące ich ssaki. Obecnie omieg objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Często spotykana w europejskich górach, jednakże w Polsce można ją zobaczyć jedynie w Tatrach. Jak większość tatrzańskiej przyrody objęta ścisłą ochroną gatunkową. Kwitnie od lipca do sierpnia. Najwięcej szarotek rośnie w piętrze łąk wysokogórskich (tylko na wapieniu).
W Polsce tylko w Tatrach. Rośnie przede wszystkim w piętrach regla górnego i kosodrzewiny. Objęty ścisłą ochroną gatunkową, choć niezagrożony wyginięciem. Mimo delikatnej, wręcz niewinnej powierzchowności, tłustosz alpejski jest podstępnym i bezwzględnym drapieżnikiem. Charakterystyczna ciecz, która pokrywa roślinę, pozwala na łapanie nieostrożnych owadów. Następnie liście zwijają się wokół ofiary, jednocześnie wydzielając soki trawienne.
Pospolita roślina tatrzańska. Wschodzi w piętrach od kosodrzewiny do turni i wyłącznie na granicie. Kwitnie od lipca do sierpnia.