menuleft

Na Małołączniak przez Przysłop Miętusi

panelright
Szlak na Małołączniak.
Szlaki niebieski szlak
Czas przejścia 3h 15'
Odległość 7,5 km
Najwyższy punkt Małołączniak - 2096 m n.p.m.
Różnica wysokości 1166 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia parę łańcuchów w Kobylarzowym Żlebie
Zobacz też Małołączniak Gronik

Trasa Szlak Czas
Gronik (930 m)
Przysłop Miętusi (1189 m)
niebieski szlak 45'
lub
Nędzówka (952 m)
Przysłop Miętusi (1189 m)
czerwony szlak 1h 10'
Przysłop Miętusi (1189 m)
Małołączniak (2096 m)
niebieski szlak 2h 30'

Trasa najbardziej atrakcyjna i dogodna, a zarazem najmniej zatłoczona spośród wszystkich prowadzących na Czerwone Wierchy. Niewielkie trudności może nam sprawić jedynie przejście przez Kobylarzowy Żleb. Istnieją dwie zasadnicze wersje dojścia do Przysłopu Miętusiego: przez Dolinę Małej Łąki albo z Nędzówki. Zdecydowanie krótsza jest ta pierwsza. Do interesującej nas przełęczy zaprowadzi również Ścieżka nad Reglami (50 min z Kir).

Gronik (930 m) - Przysłop Miętusi (1189 m) niebieski szlak 45'

Wejście do Doliny Małej Łąki znajduje się niedaleko szosy na Chochołów(Gronik), w okolicy Krzeptówek. Z centrum Zakopanego jedzie się 10-15 minut. Najlepiej dojechać własnym samochodem, biorąc pod uwagę rzadkie kursy busów. Auto można zostawić na opuszczonym parkingu tuż przy granicy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Początkowo maszerujemy szeroką, przyjemną leśną drogą. Po upływie nieco ponad 15 minut dochodzimy do miejsca, gdzie rozwidlają się szlaki niebieski, którym idziemy dalej, i żółty (na Przełęcz Kondracką). Kwadrans potem osiągamy Przysłop Miętusi - małą, ale szeroką przełęcz, na której można bardzo dobrze zregenerować siły (dla naszej wygody m.in. ławki).

Droga przez las żółto-niebieskim szlakiem. Podejście na Przysłop Miętusi. Już niebiesko znakowana trasa. Przysłop Miętusi
Nędzówka (952 m) - Przysłop Miętusi (1189 m) czerwony szlak 1h 10'

Z kolei jeżeli chcemy dojść do Przysłopu inną drogą, startujemy z Nędzówki, do której najlepiej dojechać autobusem albo busem (dwa przystanki dalej od Krzeptówek, a około 2 kilometry od wejścia do Doliny Małej Łąki) z uwagi na brak jakiegokolwiek parkingu. Od przystanku ruszamy prosto w stronę lasu. Gdy przekroczymy granicę Tatrzańskiego Parku Narodowego, skręcamy w prawo (wchodzimy na Drogę pod Reglami). Nieco później kierujemy się w lewo zgodnie z czerwonym szlakiem. Zaczynamy iść pod górę. Ponad pół godziny potem meldujemy się na Jaworzynce Miętusiej (nieduża polana), z której wspaniale widać Giewont (z lewej) i Czerwone Wierchy (na wprost).

Wejście na szlak Droga przez las Widać już Przysłop Miętusi

Następnie zapuszczamy się ponownie w las. Schodząc, mijamy Hruby Regiel. Do Przysłopu dojdziemy przez wąską ścieżke połóżoną wśród wysokich i gęstych traw.

Przysłop Miętusi (1189 m) - Małołączniak (2096 m) niebieski szlak 2h 30'

Z Przysłopu Miętusiego wyruszamy niebieskim szlakiem, z którego nie zejdziemy aż do Małołączniaka. Teraz około 25 minut maszerujemy w lesie po niemal płaskim terenie. Podejście (jeszcze łagodne) niejako rozpocznie się, gdy wejdziemy w piętro kosodrzewiny. Dostrzegamy wtedy liczne wapienne skały i rumowiska.

Początek drogi przez las Kamienne schodki do pokonania Zakosami w kosodrzewine

Niebawem wchodzimy do Kobylarzowego Żlebu. Wędrujemy teraz (zaczyna być coraz stromiej) swoistym, choć bardzo rozległym tunelem (jesteśmy między dwiema ścianami skalnymi). W pewnym momencie pokonujemy niezbyt dużą płytę przy pomocy łańcucha, który nie wydaje się niezbędny, moim zdaniem. Niemniej jednak okazuje się bardzo pomocny. Skręcamy w prawo nadal trzymając się łańcucha. Następnie przemieszczamy się dość powolnie i ociężale po kamieniach aż do Czerwonego Grzbietu, skąd ciekawa panorama Giewontu na tle całego Podhala.

Kamienne schody Przechodzimy przez rumowisko skalne Wchodzimy do Kobylarzowego Żlebu

Dalej podchodzimy wciąż stromym, ale trawiastym zboczem. W połowie Czerwonego Grzbietu przechodzimy obok jednego z otworów Jaskini Wielkiej Śnieżnej - najgłębszej i najdłuższej w Polsce. Po upływie kolejnych 30 minut zdobywamy wreszcie wierzchołek Małołączniaka, z którego wybornie widać Krywań (na południe), Świnicę, Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką (na wschód), Giewont (na północny-wschód) i Krzesanicę (na zachód).

Po łańcuchach Stromo po kamieniach Wchodzimy na Małołączniak

Po wejściu na Małołączniaka zazwyczaj wycieczkę kontynuuje się granią Czerwonych Wierchów, albo w kierunku Ciemniaka, albo Kasprowego Wierchu.



comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Na Małołączniak Na szczycie Tabliczka Początek drogi z Nędzówki Blisko Przysłopu Przysłop Miętusi Początek drogi na Małołączniak Łańcuchy w Kobylarzowym Żlebie