menuleft

Na Giewont przez Dolinę Małej Łąki

panelright
Szlak na Giewont przez Dolinę Małej Łąki.
Szlaki żółty szlak
Czas przejścia 2h 45'
Odległość 7,0 km
Najwyższy punkt Giewont - 1894 m n.p.m.
Różnica wysokości 979 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Dolina Małej Łąki Giewont
Dokładna galeria szlaku

Trasa Szlak Czas
Gronik (930 m)
Wielka Polana Małołącka(1170 m)
żółty szlak 40'
Wielka Polana Małołącka (1170 m)
Przełęcz Kondracka (1723 m)
żółty szlak 1h 35'
Przełęcz Kondracka (1723 m)
Kondracka Przełęcz Wyżnia (1765 m)
Giewont (1894 m)
niebieski szlak 30'

Masyw Giewontu stanowi symbol Zakopanego. Nic więc dziwnego, że szczyt w porze letniej przeżywa prawdziwe oblężenie. W opinii wielu tatrzańskich pasjonatów najlepiej wejść na "Śpiącego Rycerza" od strony Doliny Małej Łąki, która jest po prostu przepiękna, szczególnie jesienią.

Gronik (930 m) - Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1170 m) żółty szlak 40'

Wejście do Doliny Małej Łąki znajduje się niedaleko szosy na Chochołów, w okolicy Krzeptówek i miejscowości Gronik. Z centrum Zakopanego jedzie się 10-15 minut. Najlepiej dojechać własnym samochodem. Auto można zostawić na parkingu tuż przy granicy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Jadąc busem warto poprosić kierowce, aby wysadził nas przy wlocie do doliny.

Zaczynamy przy budce TPN Droga na Wielką Polanę Małej Łąki. Wielka Polana Małołącka przed nami.

Początkowo maszerujemy szeroką, przyjemną leśną drogą. Po upływie nieco ponad 30 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie rozwidlają się szlaki niebieski (na Przysłop Miętusi) i żółty, którym dalej idziemy. 10 minut później osiągamy Wielką Polanę Małołącką. Na skrzyżowaniu powtórnie wybieramy żółty szlak (czarny to Ścieżka nad Reglami). Przed nami wspaniały widok - od lewej kolejno: Giewont, Mały Giewont, Siodłowa Turnia, Mnichowe Turnie, Wielka Turnia i Pośrednia Turnia.

Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1170 m) - Przełęcz Kondracka (1723 m) żółty szlak 1h 35'

Maszerujemy teraz przez ogromną i płaską Polanę Małołącką, szlak jest szeroki i wygodny. Za polaną zaczynamy podejście przez las dnem Głazistego Żlebu. Szlak wyraźnie zaczyna się wznosić. Idziemy kamiennym chodnikiem, momentami może być stromo. Po kilkunastu minutach szlak zakręca i mija koryto Małołąckiego Potoku.

Przez Polanę Małej Łąki Idziemy przez las. Nasz szlak zakręca i mija koryto Małołąckiego Potoku.

Przed nami pojawiają się pierwsze przeszkody. Są to duże głazy i przeróżne formacje skalne, należy zachować ostrożność ponieważ skały te są mocno wyślizgane. O poślizgnięcie łatwo, nawet gdy nie pada deszcz. Po pewnym czasie wychodzimy na kolejną polanę, droga staję się płaska, przed nami piękne widoki.

Formacje skalne do pokonania Wychodzimy na kolejną polanę. Po głazach.

Wędrujemy teraz przez skalne koryto, szlak staje się niewygodny, na drodze dużo żwiru i gruzu. Po kilkunastu metrach zaczynamy lawirować kamiennym chodnikiem i wchodzimy w bujne piętro kosodrzewiny.

Przez skalne rumowiska. Kamiennym chodnikiem. Wychodzimy na przełęcz trawersując wokół kosodrzewiny.

Przed nami jeszcze trochę męczącego podejścia zakosami i wchodzimy na Przełęcz Kondracką.

Przełęcz Kondracka (1723 m) - Kondracka Przełęcz Wyżnia (1765 m) - Giewont (1894 m) niebieski szlak 30'

Wędrujemy teraz pośród kosodrzewiny wąską ścieżką, która po kilku minutach zaprowadzi nas na Kondracką Przełęcz Wyżnią. W tym miejscu z lewej strony dołącza czerwony szlak z Doliny Strążyskiej. My idziemy dalej prosto po kamiennych chodniku, który zaprowadzi nas do miejsca gdzie zaczyna się jednokierunkowy szlak na wierzchołek Giewontu. Podczas wchodzenia na szczyt należy zwrócić uwagę na bardzo wyślizgane głazy, które zwłaszcza po deszczu stają się niebezpieczne. Pamiętajmy, że z jednego odcinka łańcucha korzysta tylko jedna osoba.

Przełęcz Kondracka . Pośród kosodrzewiny.. Za chwilę początek jednokierunkowego szlaku na Giewont.

Jeszcze przez kilka minut idziemy po kamiennym chodniku. Nasz szlak kilka razy zakręca i w końcu dochodzimy do pierwszego łańcucha. Musimy tutaj wykonać większy krok, aby wdrapać się na wyższą półkę skalną. Wędrujemy teraz po skalnych blokach, po chwili zakręcamy w prawo i idziemy do góry po skalnej płycie, podejście ułatwiają wyraźne wcięcia na nogi.

Pierwszy łańcuch, stawiamy duży krok by wdrapać się na skalną półkę. Idziemy po skalnych blokach. Po łańcuchach.

Po krótkim podejściu szlak zakręca w lewo i wyprowadza nas pod skalną ściankę, gdzie jest trochę więcej miejsca. Ponownie chwytamy łańcuch i zaczynamy wchodzić po wystających skałach. Musimy tutaj zachować ostrożność (po prawej urwisko). Znowu zakręcamy w lewo, przed nami ostateczne podejście na szczyt, wspinamy się po większych blokach skalnych i głazach. Pomocny może okazać się długi łańcuch. Po kilku minutach osiągamy nasz cel.

Wchodzimy po skałach. Wspinaczka. Wchodzimy na szczyt.

Ze szczytu wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie i na całe Podhale. Z Giewontu schodzimy wyraźnie oznaczonym szlakiem zejściowym (drogowskaz na krzyżu), który przy pomocy łańcuchów zaprowadzi nas do połączenia z trasą wejściową. Lekko problematyczny dla niższych osób może okazać się sam początek. Musimy bowiem zejść na półkę z dosyć wysokich głazów. Dalej już prościej schodzimy po skałach, nasz szlak zakręca i przechodzimy po skośnej płycie. Następnie w dół i ponownie musimy ostrożnie zejść z większych skał. Teraz już zdecydowanie łatwiej, idziemy po głazach aż do wspomnianego połączenia szlaków.

Po zejściu z powrotem na Przełęcz Kondracką możemy zarówno pójść jeszcze na Czerwone Wierchy lub Kasprowy Wierch, jak i wrócić tą samą drogą albo przez Dolinę Małej Łąki albo przez Dolinę Strążyską.

Pozostałe warianty wejścia na Giewont:

Trasa Szlak Czas
Na Giewont od Doliny Strążyskiej czerwony szlak 3h 15'
Na Giewont z Kuźnic niebieski szlak 3h 15'



comments powered by Disqus
drogowskaz

Galeria zdjęć

Widok z Giewontu. Widok z Giewontu na Zakopane. Widok z Giewontu na Tatry Wysokie. Tabliczka na krzyżu. Zaczynamy zejście z wierzchołka Giewontu. Najtrudjnieszy fragment zejścia. Szukamy miejsca na nogi. Dalej łatwiej. Łańcuchy do pomocy.Schodzimy. Za nami. Skośne płyty do przejścia.. Ostrożnie przechodzi pod ścianę. Widać wcięcia na nogi. Spokonie schodzimy.. Musimy zejść po skalnej półce.. Za nami. Ostrożnie schodzimy po skałach. Za nami. Teraz już bezpiecznie i wygodnie. Skręcamy w lewo. W tyle widać krzyż na Giewoncie.. Zejście po skałach. Ostatni łańcuch. Dochodzimy do miejsca gdzię zaczyna się i kończy szlak jednokierunkowy. Informacja przed kopułą szczytową. Przedstawiamy jeszcze kilka zdjęć z podejścia na szczyt. Tutaj pierwszy łańcuch.. Podejście po łańcuchach. Wyraźne wcięcia na nogi. Kawałek szerszego miejsca.. Po wystających kamieniach. Z bliska.. Zakręcamy w lewo. Ostatni fragment wspinaczki.. Wspinaczka. Kończą się łańcuchy.. Wyjście na szczyt.