menuleft

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz

panelright
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz
Szlaki żółty szlak niebieski szlak
Czas przejścia 3h 45'
Odległość 8,5 km
Najwyższy punkt Szpiglasowa Przełęcz - 2110 m n.p.m.
Różnica wysokości 715 m
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Zobacz też Szpiglasowa Przełęcz Dolina 5 Stawów

Trasa Szlak Czas
Morskie Oko (1395 m)
Dolina za Mnichem (1785 m)
Szpiglasowa Przełęcz (2134 m)
żółty szlak 2h 15'
Szpiglasowa Przełęcz (2134 m)
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
żółty szlak 1h 05'
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m)
Schronisko w Dolnie Pięciu Stawów (1668 m)
niebieski szlak 25'

Trasa pomiędzy tymi schroniskami niezwykle popularna i przyjemna. Stosunkowo łatwa do przejścia latem, jednakże zimą może okazać się nadzwyczaj niebezpieczna z powodu dużego prawdopodobieństwa zejścia lawiny, a także oblodzenia skał.

Morskie Oko (1395 m) - Dolina za Mnichem (1785 m) - Szpiglasowa Przełęcz (2134 m) żółty szlak 2h 15'

Wyprawę rozpoczynamy od skrętu w prawo na rozwidleniu szlaków (wybieramy żółty) tuż przed schroniskiem nad Morskim Okiem. Ścieżka początkowo biegnie po prawej stronie największego jeziora Tatr (patrząc w stronę Mięguszowieckich Szczytów) i jest zbudowana z kamieni, nad wyraz wygodna oraz bezproblemowa (nawet dla niewprawionych turystów). Ten swoisty "chodnik" określany mianem "Ceprostrady" kończy się właśnie na Szpiglasowej Przełęczy. Wyłączając pierwsze 15-20 minut wycieczki, idziemy przez teren niezalesiony, porośnięty jedynie gdzieniegdzie kosodrzewiną, dzięki czemu jednakże można podziwiać piękną panoramę Tatr Wysokich okalających Morskie Oko.

Wygodny chodnik. Widok na Mnicha. Morskie Oko za nami. Ceprostrada.

Po wyjściu z lasu i dalszych kilkunastu, a czasem i więcej minut szlak skręca w prawo, przez co zostawiamy w tyle Morskie Oko, które dotychczas było po naszej lewej stronie. Teraz wspaniale prezentują się potężne: Mięguszowieckie Szczyty i Cubryna. Następnie trawers odbija znowu (ale zdecydowanie mocniej) w prawo i przeprowadza nas przez Płaśń pod Mnichem. Później skręca w lewo. Po około 15 minutach marszu osiągamy Dolinę za Mnichem.

Na początku doliny stoi drogowskaz, od którego zaczyna się czerwony szlak na Wrota Chałubińskiego. Choć to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia w Tatrach, my jednak, nie tracąc czasu, kierujemy się dalej żółtym na upragniony "Szpiglas". Mijamy Miedziane Kotły z prawej strony. Trasa dalej jest prosta, ale aktualnie zdecydowanie bardziej kręta i męcząca. Warto niekiedy obrócić się w kierunku Mnicha, choćby by wypatrywać taterników na szczycie (często tam są). Co więcej, można też uchwycić pod koniec podejścia inny wspaniały widok, a mianowicie: Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami niejako "koło siebie".

W dolinie za Mnichem. Po kamiennym chodniku Piękne widoki za nami.

Pod koniec szlak momentami trawersuje dosyć wąską ścieżką bądź kamiennym chodnikiem. Musimy tutaj szczególnie zachować ostrożność ponieważ droga wtedy prowadzi blisko przepaści (nie trwa to jednak długo). Nie powinno być żadnych trudności z bezpośrednim wejściem na przełęcz, która oddziela grzbiet Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu.

Wąski trawers. Przełęcz już blisko. Szpiglasowa Przełęcz.

Ze Szpiglasowej Przełęczy znakomita panorama całej Orlej Perci. Względnie sporo miejsca na odpoczynek dla wielu ludzi.

Szpiglasowa Przełęcz (2134 m) - Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) żółty szlak 1h 05'

Trudność zejścia ze Szpiglasowej Przełęczy po łańcuchach jest niewielka, gdyż bez większych problemów przechodzą tędy nawet dzieci i starsze osoby. Niemniej jednak (w zimie wymagany specjalny sprzęt) zaleca się zachowanie rozwagi adekwatnej do zagrożenia, gdyż o poślizgnięcie na szlaku miejscami pokrytym żwirem bardzo łatwo. Jeden z ostatnich łańcuchów jest dłuższy od pozostałych, dlatego także mniej wygodny.

Początek zejścia Po łancuchach W oddali Dolina Pięciu Stawów Polskich

Następnie schodzimy najpierw zakosami po żwirowej ścieżce, po czym po kamiennych stopniach, podziwiając malownicze krajobrazy polskich Tatr Wysokich. Po około godzinie prostego dreptania w dół wchodzimy na płaski teren. Mijamy strumyczek.

Schodzimy Jeszcze kilka łańcuchów Uwaga, wąsko

10-15 minut później jesteśmy na skrzyżowaniu. Na lewo odchodzi niebieski szlak na Zawrat, a kawałek dalej na Kozią Przełęcz.

Zakosami w dół Najgorsze mamy za sobą Już po płaskim terenie
Tablica S. Bronikowskiego (1740 m) - Schronisko w Dolnie Pięciu Stawów Polskich (1668 m) niebieski szlak 25'

My skręcamy w prawo niebieskim szlakiem, który zaprowadzi nas prosto do schroniska (czas przejścia: kwadrans). W międzyczasie dostrzegamy trasy na Kozi Wierch (czarna), Krzyżne (żółta) i nad Siklawę (zielona) oraz przechodzimy przez pomost. Po naszej prawicy pięknie prezentuje się Wielki Staw Polski.

Kierunek - schronisko! Mijamy mostek Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich już widać

Ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich możemy udać się na Kozi Wierch, przełęcz Krzyżne, do Morskiego Oka (przez Świstową Czubę) i wielu innych miejsc.

Opis wejścia w przeciwnym kierunku:

Trasa Szlak Czas
Nad Morskie Oko z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz niebieski szlak żółty szlak 3h 45'



drogowskaz

Galeria zdjęć

Przełęcz Widok ze Szpiglasowej Przełęczy. Wejście na przełęcz od strony Morskiego Oka. Drogowskaz w Dolinie za Mnichem. kamieniach Zakosami Widok ze szlak Początek łańcuchów, wąsko. Trawers w żlebie w górę Wspinaczka Widok z góry na pierwsze łańcuchu szlaku na Szpiglasową Za nami Za nami Widać Kozi wierch Zakręt przed skalną półką po prawej półka skalna Łańcuchy na szlaku. Metr przed przełęczą.