• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Do Doliny Pięciu Stawów znad Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką

Szlaki
Czas przejścia 1h 45'
Odległość 4,0 km
Najwyższy punkt okolica Kępy – 1840-1860 m n.p.m.
Różnica wysokości 273 m
Trudność
Trudność wg Internautów Oceniło: 81
Ubezpieczenia brak
TrasaSzlakCzas
Morskie Oko (1395 m) - Schronisko 5 Stawów (1671 m) 1h 45'

Najdogodniejszy sposób dojścia z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak wydaje się łatwy, aczkolwiek w kilku miejscach należy uważać, szczególnie podczas załamania pogody. W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do 15 maja, zamykany jest z uwagi na ogromne zagrożenie lawinowe.

Morskie Oko (1395 m) - Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m) niebieski szlak 1h 45'

Trasa biegnie przez Świstówke Roztocką w poprzek Opalonego Wierchu. Aby na nią trafić, musimy się cofnąć od schroniska nad Morskim Okiem kilkanaście metrów na asfaltową drogę, po czym skręcić w lewo w oznaczonym miejscu. Idąc bezpośrednio z Palenicy skręcamy oczywiście w prawo. Wchodzimy w głąb lasu po kamienistej ścieżce, która początkowo prowadzi ku górze. Z czasem jest coraz stromiej, a szlak lawiruje między drzewami.

Po kamienistej ścieżce.
Po kamienistej ścieżce.
Za zakrętem czeka Żleb Żandarmerii.
Za zakrętem czeka Żleb Żandarmerii.
Żleb Żandarmerii.
Żleb Żandarmerii.

Dochodzimy do najtrudniejszego fragmentu. Przechodzimy przez skalisty Żleb Żandarmerii, który kiedyś był ubezpieczony łańcuchem. Musimy zachować dużą ostrożność. Przed nami sypki teren, po prawej spora przepaść. Żleb przechodzimy górą, uważnie stawiamy kroki, bowiem pod nogami mamy skalisty i stromy teren. Dalej szlak prowadzi wygodnym trawersem, momentami jednak jest bardzo wąsko i stromo. Wchodzimy teraz w piętro kosodrzewiny i mocno maszerujemy pod górę. Wychodzimy na szeroką i trawiastą Rówień nad Kępą, z której znakomicie widać rejon Morskiego Oka.

Na zielono zaznaczona linia przejścia Żlebu.
Na zielono zaznaczona linia przejścia Żlebu.
Momentami wąsko i stromo.
Momentami wąsko i stromo.
Wychodzimy na Rówień nad Kępą.
Wychodzimy na Rówień nad Kępą.

Z Kępy schodzimy wygodną ścieżką, przechodzimy przez spore kamienisko i dalej zakosami pod górę.

Czeka nas teraz długi trawers w kotle Świstówki. Po wejściu na Świstowe Siodło, czeka nas już tylko wygodne zejście. Gdy osiągniemy Świstówkę Roztocką, wyłoni się niesamowity krajobraz rejonu Doliny Pięciu Stawów Polskich. Schodzimy wygodną tatrzańską percią. Mijamy wierzchołek Świstowej Czuby i skręcamy w lewo.

Trawers w kotle Świstówki.
Trawers w kotle Świstówki.
Przez Świstowe Siodło.
Przez Świstowe Siodło.
Schodzimy do Doliny Pięciu Stawów.
Schodzimy do Doliny Pięciu Stawów.

Po kilkunastu minutach wyjdziemy na płaski teren (wokoło ogromne głazowisko. Teraz już tylko wygodną ścieżką pośród kosodrzewiny dochodzimy do Przedniego Stawu i schroniska.

Z Doliny Pięciu Stawów Polskich możemy udać się na Szpiglasową Przełęcz, przełęcz Krzyżne, do Doliny Roztoki i wielu innych miejsc.


Oceń skalę trudności szlaku!

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia