• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Na Rysy ze Szczyrbskiego Jeziora

Szlaki
Czas przejścia 4h 35'
Odległość 11km
Najwyższy punkt Rysy – 2503 m n.p.m.
Trudność
Trudność wg Internautów Oceniło: 124
Ubezpieczenia klamry, łańcuchy

Szlak na Rysy od słowackiej strony cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to nie tylko zasługa przepięknych widoków, ale przede wszystkim tego, iż jest on łatwiejszy niż szlak znajdujący się po stronie polskiej.

Do Szczyrbskiego Jeziora możemy dojechać elektriczką (np. z Popradu, Tatrzańskiej Łomnicy czy Smokowca), busem lub własnym samochodem.

Szczyrbskie Jezioro - Popradzki Staw czerwony szlak 1h 15'

Od stacji elektriczki w Szczyrbskim Jeziorze kierujemy się za znakami asfaltową drogą i za hotelem "Oliver" wybieramy drogę na wprost. Po prawej mijamy parking i stragany z pamiątkami. Po kilku minutach dochodzimy do charakterystycznego mostka. Tuż za nim skręcamy w prawą odnogę i przechodzimy po betonowym pomoście. Następnie zakręcamy w lewo i od razu pojawia się odchodzący od głównej drogi czerwony szlak.

Wchodzimy w las.

Wchodzimy w las.

Zaczynamy podejście dosyć wygodną acz miejscami kamienistą ścieżką. Odwracając się lewo zobaczymy fragment Szczyrbskiego Jeziora oraz skocznie narciarskie. Idziemy wśród drzew. Droga pnie się w górę. Po kilkunastu minutach docieramy do rozgałęzienia szlaków. Pozostajemy na czerwonym szlaku (zielony to wariant obowiązujący przy zagrożeniach lawinowych).

Kamiennym chodnikiem.

Kamiennym chodnikiem.

Szlak jest szeroki i wygodny; w pewnym momencie wychodzimy z piętra lasu na ścieżkę z kamieni, która biegnie wśród kosodrzewiny. Czeka nas też krótki fragment szlaku, który prowadzi blisko przepaści. Dookoła roztaczają się piękne widoki. Dalej przechodzimy przez drewniane mostki nad potokiem Hińczowym i z powrotem wchodzimy w las. Dochodzimy do skrzyżowania przed Popradzkim Stawem, skąd możemy wybrać asfaltową drogę prowadzącą do schroniska. Jeżeli jednak nie chcemy oglądać Popradzkiego Stawu, to możemy od razu skręcić w lewo i obrać niebieski szlak.

Popradzki Staw - Żabi Potok niebieski szlak 35'

Idziemy teraz lasem, kamienistą ale wygodną ścieżką. Szlak zaczyna piąć się w górę pośród kosodrzewiny prowadząc w głąb Doliny Mięguszowieckiej.

Niebieskim szlakiem.

Niebieskim szlakiem.

Przemierzając las świerkowy przechodzimy przez niewielkie mostki. Wkrótce dochodzimy do skrzyżowania szlaków nad Żabim Potokiem.

Żabi Potok - Chata pod Rysmi czerwony szlak 2h

Teraz obieramy szlak znakowany na czerwono. Ścieżka robi się węższa, bardziej kamienista i mocniej pnie się w górę. Miejscami biegnie łagodniej, prawie poziomo. Przechodzimy długimi trawersami, po drodze mijamy sporo drewnianych kładek.

Dalej szlak biegnie pośród rumowisk skalnych w pobliżu Żabich Stawów Mięguszowieckich. Za stawami czeka nas kolejne monotonne podejście po kamiennym chodniku, wokoło rumowiska skalne. Po pokonaniu kilku zakosów przez piarżyska docieramy do skalnej ściany.

Klamry.

Klamry na szlaku.

Przed nami krótka wspinaczka, do pomocy mamy kilka długich lin i łańcuchy. Po krótkim wejściu skręcamy w prawo i wchodzimy na skośne płyty ubezpieczone kilkunastoma klamrami. Ogólnie ten odcinek szlaku nie jest trudny, ale zabezpieczenia przydają się szczególnie gdy teren jest mokry i śliski.

Idąc wąską ścieżką.

Idąc wąską ścieżką pomocny okaze się łańcuch.

Dalej idziemy trawersem poprzez większe głazy i kamienie. Cały czas do pomocy mamy łańcuchy, które jednak momentami są trochę za długie. Trzymamy się blisko ściany, po naszej prawej stronie czai się przepaść. Dalej szlak zakręca w lewo, przechodzimy przez kilka większych głazów i wychodzimy na wąską ścieżkę (po lewej łańcuchy i długa lina do pomocy).

Po modernizacji tego szlaku w 2016 roku dodatkowo do pomocymamy metalowe schody. Wiodą one kilkanaście metrów przez najtrudniejszefragmentu tego odcinka.

Kończą się wszelkie trudności techniczne i sztuczne zabezpieczenia. Szlak prowadzi teraz w górę schodami z kamiennych bloków. Wkrótce ukazuje nam się Schronisko pod Rysami - najwyżej położone schronisko w Tatrach. Warto odwiedzić słynną toaletę, z której można podziwiać piękne widoki na dolinę.

Chata pod Rysmi - Przełęcz Waga - Rysy czerwony szlak 45'

Od schroniska pozostała nam jeszcze niecała godzina marszu. Kierujemy się nadal czerwonym szlakiem, który biegnie trawersem, wśród rumowisk skalnych. Pniemy się do góry, miejscami szlak robi się bardziej stromy. Dochodzimy do szerokiego siodła przełęczy Waga. Skręcamy w lewo i podążamy zakosami w górę dość niewygodną, ale pozbawioną ekspozycji i trudności ścieżką.

Na słowacki wierzchołek Rysów.

Na słowacki wierzchołek Rysów.

Czeka nas jeszcze krótka i prosta wspinaczka po większych głazach. Wchodzimy na szczyt Rysów. Nieco bardziej na północ leży niższy, zwornikowy wierzchołek.

Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na praktycznie całe Tatry Wysokie. Z Rysów możemy wrócić tą samą drogą co przyszliśmy lub zejść nad Morskie Oko.


Oceń skalę trudności szlaku!

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   1 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   10 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia