menuleft

Na Rysy od strony słowackiej

panelright
Mapa szlaku na Rysy
Kolor szlaku czerwony szlak niebieski szlak czerwony szlak
Czas przejścia 4h 35'
Odległość 11 km
Najwyższy punkt Rysy – 2503 m n.p.m.
Punkt startowy Szczyrbskie Jezioro (Šťrbské Pleso)
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia klamry, łańcuchy
Powiązane miejsca: Szczyrbskie Jezioro| Popradzki Staw| Elektriczka| Chata pod Rysmi| Panorama z Rysów

Szlak na Rysy od słowackiej strony cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to nie tylko zasługa przepięknych widoków, ale przede wszystkim tego, iż jest on łatwiejszy niż szlak znajdujący się po stronie polskiej.

Do Szczyrbskiego Jeziora możemy dojechać elektriczką (np. z Popradu, Tatrzańskiej Łomnicy czy Smokowca), busem lub własnym samochodem.

Szczyrbskie Jezioro - Popradzki Staw czerwony szlak 1h 15'

Od stacji elektriczki w Szczyrbskim Jeziorze kierujemy się za znakami asfaltową drogą i za hotelem "Oliver" wybieramy drogę na wprost. Po prawej mijamy parking i stragany z pamiątkami. Po kilku minutach dochodzimy do charakterystycznego mostka. Tuż za nim skręcamy w prawą odnogę i przechodzimy po betonowym pomoście. Następnie zakręcamy w lewo i od razu pojawia się odchodzący od głównej drogi czerwony szlak.

Wchodzimy w las.

Wchodzimy w las.

Zaczynamy podejście dosyć wygodną acz miejscami kamienistą ścieżką. Odwracając się lewo zobaczymy fragment Szczyrbskiego Jeziora oraz skocznie narciarskie. Idziemy wśród drzew. Droga pnie się w górę. Po kilkunastu minutach docieramy do rozgałęzienia szlaków. Pozostajemy na czerwonym szlaku (zielony to wariant obowiązujący przy zagrożeniach lawinowych).

Kamiennym chodnikiem.

Kamiennym chodnikiem.

Szlak jest szeroki i wygodny; w pewnym momencie wychodzimy z piętra lasu na ścieżkę z kamieni, która biegnie wśród kosodrzewiny. Czeka nas też krótki fragment szlaku, który prowadzi blisko przepaści. Dookoła roztaczają się piękne widoki. Dalej przechodzimy przez drewniane mostki nad potokiem Hińczowym i z powrotem wchodzimy w las. Dochodzimy do skrzyżowania przed Popradzkim Stawem, skąd możemy wybrać asfaltową drogę prowadzącą do schroniska. Jeżeli jednak nie chcemy oglądać Popradzkiego Stawu, to możemy od razu skręcić w lewo i obrać niebieski szlak.

Popradzki Staw - Żabi Potok niebieski szlak 35'

Idziemy teraz lasem, kamienistą ale wygodną ścieżką. Szlak zaczyna piąć się w górę pośród kosodrzewiny prowadząc w głąb Doliny Mięguszowieckiej.

Niebieskim szlakiem.

Niebieskim szlakiem.

Przemierzając las świerkowy przechodzimy przez niewielkie mostki. Wkrótce dochodzimy do skrzyżowania szlaków nad Żabim Potokiem.

Żabi Potok - Chata pod Rysmi czerwony szlak 2h

Teraz obieramy szlak znakowany na czerwono. Ścieżka robi się węższa, bardziej kamienista i mocniej pnie się w górę. Miejscami biegnie łagodniej, prawie poziomo. Przechodzimy długimi trawersami, po drodze mijamy sporo drewnianych kładek.

Dalej szlak biegnie pośród rumowisk skalnych w pobliżu Żabich Stawów Mięguszowieckich. Za stawami czeka nas kolejne monotonne podejście po kamiennym chodniku, wokoło rumowiska skalne. Po pokonaniu kilku zakosów przez piarżyska docieramy do skalnej ściany.

Klamry.

Klamry na szlaku.

Przed nami krótka wspinaczka, do pomocy mamy kilka długich lin i łańcuchy. Po krótkim wejściu skręcamy w prawo i wchodzimy na skośne płyty ubezpieczone kilkunastoma klamrami. Ogólnie ten odcinek szlaku nie jest trudny, ale zabezpieczenia przydają się szczególnie gdy teren jest mokry i śliski.

Idąc wąską ścieżką.

Idąc wąską ścieżką pomocny okaze się łańcuch.

Dalej idziemy trawersem poprzez większe głazy i kamienie. Cały czas do pomocy mamy łańcuchy, które jednak momentami są trochę za długie. Trzymamy się blisko ściany, po naszej prawej stronie czai się przepaść. Dalej szlak zakręca w lewo, przechodzimy przez kilka większych głazów i wychodzimy na wąską ścieżkę (po lewej łańcuchy i długa lina do pomocy).

Kończą się wszelkie trudności techniczne i sztuczne zabezpieczenia. Szlak prowadzi teraz w górę schodami z kamiennych bloków. Wkrótce ukazuje nam się Schronisko pod Rysami - najwyżej położone schronisko w Tatrach. Warto odwiedzić słynną toaletę, z której można podziwiać piękne widoki na dolinę.

Chata pod Rysmi - Przełęcz Waga - Rysy czerwony szlak 45'

Od schroniska pozostała nam jeszcze niecała godzina marszu. Kierujemy się nadal czerwonym szlakiem, który biegnie trawersem, wśród rumowisk skalnych. Pniemy się do góry, miejscami szlak robi się bardziej stromy. Dochodzimy do szerokiego siodła przełęczy Waga. Skręcamy w lewo i podążamy zakosami w górę dość niewygodną, ale pozbawioną ekspozycji i trudności ścieżką.

Na słowacki wierzchołek Rysów.

Na słowacki wierzchołek Rysów.

Czeka nas jeszcze krótka i prosta wspinaczka po większych głazach. Wchodzimy na szczyt Rysów. Nieco bardziej na północ leży niższy, zwornikowy wierzchołek.

Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na praktycznie całe Tatry Wysokie. Z Rysów możemy wrócić tą samą drogą co przyszliśmy lub zejść nad Morskie Oko.

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Rysy od Morskiego Oka czerwony szlak 4h 50'

Galeria szlaku
Za dworcem elektriczki. Idziemy prosto. Pod drewnianym mostkiem. Skręcamy w prawo. Wchodzimy do lasu. Wygodna droga. Bezpiecznie. Dochodzimy do rozejścia szlaków. Dalsza droga. Wąski fragment. Piękne widoki. Hińczowy Potok. Rozstaj przed Popradzkim Stawem. Skręcamy na niebieski szlak. Drogowskazy. Popradzki Staw. Hotel nad Popradzkim Stawem. Niebieskim szlakiem. Między kosodrzewiną. Mijamy drewniany mostek. Rozejście nad Żabim Potokiem. Drewnianym mostkiem. Przed nami Wielki Żabi Staw. Czerwonym szlakiem. Kamiennym chodnikiem. W oddali Żabie Stawy. Zbliża się fragment szlaku z klamrami i łańcuchami. Pierwszy łańcuch. Krótka i prosta wspinaczka. Wygląda groźnie?. Skośne płyty zabezpieczone klamrami. Z bliska. Liny. Za nami. Jeszcze jedna klamra. Krótki trawers. Zakręcamy. Za zakrętem. Ostatni łańcuch na szlaku. Znikają sztuczne ubezpieczenia. Już bezpiecznie. Po kamieniach. WC. Witajcie! Charakterystyczna bramka. Widać już schronisko. Chata pod Rysmi. Dalsza trasa. Schronisko za nami. Przez piarżyska na przełęcz. Przełęcz Waga. Dużo głazów. Droga przed nami. Za przełęczą. Za czerwoną strzałką. Droga na Rysy. Blisko szczytu. Mała wspinaczka. Wierzchołek Rysów.


comments powered by Disqus
drogowskaz