menuleft

Na Polski Grzebień i Małą Wysoką z Łysej Polany

panelright
Mapa szlaku na Małą Wysoką
Kolor szlaku niebieski szlak żółty szlak
Czas przejścia 5h 05'
Odległość 15 km
Najwyższy punkt Mała Wysoka – 2429 m n.p.m. (Východná Vysoká)
Punkt startowy Łysa Polana
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia 1 łańcuch w drodze na Małą Wysoką
Powiązane miejsca: Łysa Polana| Mała Wysoka| Dolina Białej Wody|

Długa i wymagająca dobrej kondycji wędrówka na szeroką przełęcz jaką jest Polski Grzebień. Szlak wiedzie przez piękną Dolinę Białej Wody. Mała Wysoka jest trzecim co do wielkości szczytem dostępnym dla turystów bez przewodnika. Stanowi doskonały punkt widokowy.

Do Łysej Polany możemy dojechać licznymi busami z centrum, lub własnym samochodem (parking w pobliżu byłego przejścia granicznego).

Łysa Polana - Polana pod Wysoką niebieski szlak 2h 20'

Początek trasy znajduje się za dawnym przejściem granicznym w Łysej Polanie. Tuż za mostem na Białce, skręcamy w prawo i wchodzimy na niebieski szlak.

Na niebieski szlak.

Wchodzimy na niebieski szlak.

Wędrujemy wygodną i szeroką drogą, prowadzącą po niemal płaskim terenie. Wzdłuż szlaku płynie potok, który będzie towarzyszył nam przez długi czas. Dolina słynie z ciszy i spokoju, jest raczej mało odwiedzana przez turystów.

Po dosyć długim i monotonnym marszu dochodzimy na dużą polanę Biała Woda. Odsłaniają się piękne widoki na Niżnie Rysy, Wysoką i masyw Młynarza.

Wygodną ścieżką.

Wygodną ścieżką.

Podążamy dalej lasem, wzdłuż rzeki. Szlak zaczyna się lekko wznosić, po kilkunastu minutach przechodzimy po drewnianym mostku. Po dosyć długiej wędrówce docieramy na Polanę pod Wysoką, gdzie znajduje się małe obozowisko taternickie.

Polana pod Wysoką - Litworowy Staw niebieski szlak 1h 20'

Za polaną wchodzimy w las, idziemy teraz węższą ścieżką. Szlak prowadzi nas zakosami, jest coraz stromiej. W pewnym momencie las ustępuję kosodrzewinie, możemy też dostrzec Kaczą Siklawę (po prawej stronie).

Kamiennym chodnikiem.

Kamiennym chodnikiem.

Po mozolnym podejściu kamiennym chodnikiem wchodzimy na próg Doliny Litworowej. Szlak skręca w lewo, idąc piarżystym zboczem docieramy pod stromy wał moreny czołowej, za którym ukazuje się Litworowy Staw. Widoki są przepiękne, warto więc zrobić mały przystanek.

Litworowy Staw - Zmarzły Staw - Polski Grzebień niebieski szlak 1h

Za stawem nasz niebieski szlak prowadzi na wschód dosyć stromym i kamienistym zboczem. Idziemy zakosami pokonując kolejne skalne stopnie. W pewnym momencie droga mocno zakręca w prawo. Po kilkunatu minutach wychodzimy na płaski teren, przez moment idziemy nawet w dół, aby osiągnąć grzędę gdzie leży Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem.

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem.

Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem.

Ten zacieniony tatrzański zakątek jest idealnym miejscem na odpoczynek. Czeka nas bowiem ostatni, najbardziej męczący odcinek trasy.

Wędrujemy dalej po kamieniach i przez piarżyska. Dochodzimy do półki skalnej, która ubezpieczona jest łańcuchem. Przejście jednak nie sprawia żadnych trudności. Trawersując kamienne zbocze dochodzimy do rozstaju szlaków. W lewo odchodzi szlak na przełęcz Rohatka, my natomiast idziemy w prawo, szlakiem zielonym.

Wspinaczka.

Wspinaczka na Polski Grzebień.

Zaczynamy niewygodne podejście skalisto-piarżystym terenem. Na drodze wiele mniejszych i większych głazów. Czeka nas również krótka wspinaczka w żlebie. W niektórych miejscach szlak wzmocniony jest drewnianymi balami, które sprawiają, że podejście jest wygodniejsze. W końcu wychodzimy na szerokie siodło przełęczy Polski Grzebień (2200 m n.p.m.).

Polski Grzebień - Mała Wysoka żółty szlak 45'

Na przełęczy wybieramy żółty szlak na Małą Wysoką. Po krótkim czasie przechodzimy na prawą stronę grzbietu i pokonujemy skalne spiętrzenia blisko grani. Zaczyna się łatwa wspinaczka po większych głazach. Dochodzimy w pewnym momencie do ubezpieczonego odcinka. Pokonujemy kilka większych głazów trzymając w dłoni łańcuch, za skalną ścianką skręcamy w lewo (tutaj kończy się łańcuch).

Krótki odcinek ubezpieczony łańcuchem.

Krótki odcinek ubezpieczony łańcuchem.

Idziemy dalej pokonując większe i mniejsze skały. Momentami szlak biegnie blisko urwiska. Po kilkunastu minutach wspinaczki wychodzimy piarżystym zboczem na skalisty wierzchołek Malej Wysokiej.

Przy dobrej pogodzie mamy wspaniałe widoki na masywy Lodowego Szczytu, Łomnicy czy Gerlacha. Ponadto zobaczymy okoliczne doliny, stawy i szlaki.

Widok ze szczytu.

Widok ze szczytu.

Z Małej Wysokiej musimy zejść na Polski Grzebień tym samy szlakiem, którym wchodziliśmy. Ze wspomnianej przełęczy natomiast, możemy wrócić do Łysej Polany tą samą drogą lub zejść zielonym szlakiem przez Dolinę Wielicką.


Galeria szlaku
Za mostkiem w prawo. Zaczynamy wędrówkę.. Początek szlaku. droga. Relaks. Idziemy przez las. Niebieskim szlakiem. Męczące podejście. Przy stawie. Po głazach. Coraz wyżej.  Litworowy Staw. Kawałęk po płaskim terenie. W oddali. Kamiennym chodnikiem. Wychodzimy na próg skalny. W dole Litworowy Staw. Wchodzimy w piarżyska. Pierwszy łańcuch. Wąską ścieżką. Zmarzły Staw pod Polskim Grzebieniem.. Dochodzimy do rozstaju szlaków. Zielonym szlakiem. Podejście żlebem. Niewygodny fragment. Podchodzimy na Polski Grzebień. Po kamieniach. Spojrzenie do tyłu. Nabieramy wysokości. Podejście. Spojrzenie do tyłu. Widok z Przełęczy. Przełęcz zdobyta. Żółtym szlakiem. Po kamieniach. Blisko grani. Wędrujemy. Coraz większe głazy. odcinek ubezpieczony łańcuchem. droga. Wspinaczka. Niedaleko. Ostanie metry przed wierzchołkiem. Szczyt zdobyty. Mała Wysoka. widoki ze szczytu.


comments powered by Disqus
drogowskaz