menuleft

Na Koprowy Wierch

panelright
Mapa szlaku na Rysy
Kolor szlaku czerwony szlak niebieski szlak czerwony szlak
Czas przejścia 4h 05'
Odległość 10,5 km
Najwyższy punkt Koprowy Wierch – 2363 m n.p.m.
Punkt startowy Szczyrbskie Jezioro (Šťrbské Pleso)
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia brak
Powiązane miejsca: Szczyrbskie Jezioro| Popradzki Staw| Elektriczka| Panorama z Koprowego Wierchu

Szlak na Koprowy Wierch nie zalicza się do zbytnio trudnych. Wymagana jest jednak dosyć dobra kondycja. Ze szczytu roztacza się fantastyczna panorama, która warta jest każdego poświęcenia.

Do Szczyrbskiego Jeziora możemy dotrzeć elektriczką (np. z Popradu, Tatrzańskiej Łomnicy czy Smokowca), busem lub własnym samochodem.

Szczyrbskie Jezioro - Popradzki Staw czerwony szlak 1h 15'

Od stacji elektriczki w Szczyrbskim Jeziorze podążamy za znakami asfaltową drogą i za hotelem "Oliver" wybieramy drogę na wprost. Po prawej miniemy parking i kioski z pamiątkami. Po kilku minutach docieramy do charakterystycznego mostka. Tuż za nim odbijamy w prawą odnogę i maszerujemy po betonowym moście. Następnie zakręcamy w lewo i od razu pojawia się odchodzący od głównej drogi czerwony szlak.

Wchodzimy w las.

Wchodzimy w las.

Zaczynamy podejście wygodną acz miejscami kamienistą ścieżką. Spoglądając w lewo ujrzymy fragment Szczyrbskiego Jeziora oraz skocznie FIS. Idziemy wśród drzew, a droga pnie się w górę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do rozgałęzienia szlaków. Pozostajemy na naszym czerwonym (zielony to wariant obowiązujący przy zagrożeniach lawinowych).

Kamiennym chodnikiem.

Kamiennym chodnikiem.

Szlak jest szeroki i wygodny; w pewnym momencie wychodzimy z piętra lasu na ścieżkę z kamieni, która biegnie pośród kosówki. Czeka nas też niedługi fragment szlaku, który prowadzi blisko urwiska. Dalej przechodzimy przez drewniane mostki nad potokiem Hińczowym i z powrotem wchodzimy w las. Docieramy do skrzyżowania przed Popradzkim Stawem, skąd możemy wybrać asfaltową drogę prowadzącą do schroniska. Jeżeli jednak nie chcemy odpoczywać nad Popradzkim Stawem, to możemy od razu skręcić w lewo i obrać niebieski szlak.

Popradzki Staw - Żabi Potok niebieski szlak 35'

Ścieżka prowadzi w głąb Doliny Mięguszowieckiej. Po pewnym czasie wychodzimy z lasu i dziemy wśród kęp kosodrzewiny. Z lewej strony możemy podziwiać Grań Baszt.

Niebieskim szlakiem.

Niebieskim szlakiem.

Przed nami mostek na Żabim Potoku. Po jego przekroczeniu dochodzimy do rozstaju szlaków. W prawo odchodzi czerwony szlak na Rysy. My pozostajemy na niebieskim szlaku.

Żabi Potok - Wyżnia Koprowa Przełęcz czerwony szlak 1h 45'

Podążamy w górę doliny. Przekraczamy potok po wielkich głazach i po pewnym czasie nasz szlak zaczyna się piąć zakosami na skalny próg doliny. Po osiągnięciu tarasu droga trochę się wypłaszcza. Ukazuje się nam widok na Hińczowe Stawy.

Dolina Mięguszowiecka.

Dolina Mięguszowiecka. fot. J.Śliwiński

Wkrótce dochodzimy do Wielkiego Hińczowego Stawu przy którym warto zrobić postój przed dalszą wędrówką. Następnie kierujemy się w lewo. Ścieżka doprowadza nas pod stok. Teraz czeka nas mozolna wspinaczka po piarżystym zboczu. Szlak prowadzi nas zakosami w górę.

na przełęcz.

W drodze na przełęcz. fot. J.Śliwiński

Wkrótce dochodzimy na przełęcz. Tam szlaki się rozdzielają - na wprost biegnie szlak w dół do Doliny Hlińskiej, natomiast w prawo odchodzi czerwony szlak na Koprowy Wierch

Wyżnia Koprowa Przełęcz - Koprowy Wierch czerwony szlak 30'

Szlak robi się coraz bardziej stromy. Idziemy po kamieniach w górę. Należy zachować ostrożność, żeby nie poślizgnąć się na jakimś obluzowanym głazie.

Tuż pod szczytem robi się jeszcze stromiej. Jednak już po chwili zdobywamy pierwszy południowy wierzchołek. Teraz granią dochodzimy na szczyt Koprowego Wierchu.

z Koprowego Wierchu.

Widok z Koprowego Wierchu. fot. J.Siaśkiewicz

Ze szczytu piękny i rozległy widok. Wracamy do Wyżniej Koprowej Przełęczy, skąd możemy wrócić tą samą drogą do Popradzkieo Stawu, lub udać się niebieskim szlakiem w kierunku Doliny Hlińskiej.


Galeria szlaku
Za dworcem elektriczki. Idziemy prosto. Pod drewnianym mostkiem. Skręcamy w prawo. Wchodzimy do lasu. Wygodna droga. Bezpiecznie. Dochodzimy do rozejścia szlaków. Dalsza droga. Wąski fragment. Piękne widoki. Hińczowy Potok. Rozstaj przed Popradzkim Stawem. Skręcamy na niebieski szlak. Drogowskazy. Popradzki Staw. Hotel nad Popradzkim Stawem. Niebieskim szlakiem. Między kosodrzewiną. Mijamy drewniany mostek. Rozejście nad Żabim Potokiem. Kamiennym chodnikiem. Pośród kosodrzewiny. Dochodzimy do Hińczowych Stawów. Piękna okolica. Przy Wielkim Hińczowym. Wielki Hińczowy. Mały Hińczowy Staw. Droga. Dolina Mięguszowiecka. Zakosami. Momentami wąsko. Podchodzimy trawersem. Na przełęczy. Wyżnia Koprowa Przełęcz. Podejście na szczyt. Blisko. Hińczowy Staw. Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Piękne widoki na szczycie.


comments powered by Disqus
drogowskaz