menuleft

Na Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo) od Zbójnickiej Chaty

panelright
Mapa szlaku na Czerwoną Ławkę
Kolor szlaku zielony szlak niebieski szlak żółty szlak
Czas przejścia 5h 50'
Odległość 12,2 km
Najwyższy punkt Czerwona Ławka - 2352 m n.p.m. (Priečne sedlo)
Punkt startowy Stary Smokowiec (Stary Smokovec)
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy, klamry
Powiązane miejsca: Stary Smokowiec| Zbojnícka chata| Czerwona Ławka|

Szlak na Czerwoną Ławkę od strony Zbójnickiej Chaty jest sporo łatwiejszy niż od Schroniska Tery'ego. Na końcu występuje kilka łańcuchów i drabinka z klamer, którą można ominąć. Obecnie szlak ten jest obustronny.

Początek wyprawy zaczyna się w Starym Smokowcu. Jest to niewielkie miasteczko wchodzące w skład miasta Wysokie Tatry. Do Starego Smokowca możemy dojechać busem, np. z Zakopanego lub elektriczką z Tatrzańskiej Łomnicy. Decydując się na przyjazd własnym samochodem należy pamiętać, że w okolicy znajdziemy tylko płatne parkingi.

Stary Smokowiec - Hrebienok zielony szlak 1h

Za stacją elektriczki kierujemy się w górę, przecinając dużą główną ulicę. Mijamy wielki budynek Grand Hotelu i mały kościółek. Następnie przechodzimy obok dolnej stacji kolejki torowej na Smokowieckie Siodełko (Hrebienok) i wchodzimy na zielony szlak. Jest to najkrótsza i najszybsza droga.

W Starym Smokowcu.

W Starym Smokowcu, idziemy do góry.

Ścieżka jest wygodna i prowadzi równoległe do torów kolejki. Jeżeli chcemy sobie skrócić wędrówkę, to możemy na Hrebienok wjechać wspomnianą kolejką szynową. Początkowa stacja znajduje się w okolicy zielonego szlaku z którego ruszyliśmy. Zielony szlak po niecałej godzinie doprowadza nas do zabudowań. Przed nami ukazuje się wielki hostel Sorea Hrebienok.

Hrebienok - Rozdroże nad Rainerową Chatą czerwony szlak 20'

Teraz kierujemy się oznaczoną na czerwono Magistralą Tatrzańską. Obchodzimy hostel z prawej strony. Droga jest szeroka, kamienista i dość wygodna. Wznosi się łagodnie, przez co cały czas idziemy praktycznie poziomo. Po prawej, w dole widać Schronisko Bilika. Początkowo szlak prowadzi przez las. Po kilkunastu minutach spacerowa droga doprowadza nas do drogowskazu, możemy skręcić w prawo aby dojść do Rainerowej Chatki (zajmie to kilka minut).

Spaceorwa droga, w prawo do Rainerowej Chatki.

Spacerowa droga, w prawo do Rainerowej Chatki.

Wracamy na trasę. Ścieżka delikatnie opada. Dochodzimy do rozejścia nad Rainerową Chatką i kierujemy się bardziej na lewo na niebieski szlak (w prawo odchodzi szlak do Schroniska Zamkovskiego).

Rozdroże nad Rainerową Chatą - Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata) niebieski szlak 2h 50'

Idziemy teraz kamiennym chodnikiem przez górnoreglowy las, który szybko ustępuje kosodrzewinie. Dalej przechodzimy przez mostek i wchodzimy w bardziej skalisty teren. Dochodzimy do korytka skalnego, w którym trawers ubezpieczony jest łańcuchem (nie ma jednak żadnych trudności). Teraz czeka nas dosyć mozolne podejście, mijamy Długi Staw, trochę wyżej czekają nas skośne płyty do przejścia ponownie ubezpieczone łańcuchami. Przejście również nie sprawia większych problemów. Po kilkunastu minutach, w końcu docieramy do Zbójnickiej Chaty.

Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata) - Czerwona Ławka (Priečne sedlo) żółty szlak 1h 40'

Od Zbójnickiej Chaty ruszamy żółtym szlakiem. Trasa nie sprawia trudności, idziemy kamiennym chodnikiem prawie po płaskim terenie. Mijamy Wyzni Harnaski Staw. Dalej szlak unosi się i zakręca w prawy łuk. Teraz trawersujemy podnóże wielkiej grzędy schodzącej z Jaworowego Szczytu. Szlak delikatnie opada i prowadzi w kierunku Siwych Stawów.

Zaczynamy teraz dosyć męczące podejście po skałach. Dalej szlak lekko zakręca w prawo i prowadzi po większych skalnych płytach. Mozolnie pniemy się w górę, trawersujemy teraz blisko skalnej ściany. Ponownie szlak zakręca w lewo i wyprowadza nas w skalny teren. Idziemy żlebem, dookoła spore bloki skalne. Łatwo tutaj zgubić szlak, wypatrujemy więc żółtych znaków.

Drabinka z klamer.<.

Drabinka z klamer.

Idąc przez piarżyska i głazy wychodzimy nad skalną półkę z łańcuchami. Wędrujemy po skośnych płytach po których dojdziemy pod ściankę ubezpieczoną drabinką z klamer. Po krótkiej wspinaczce wychodzimy na wąskie wcięcie przełęczy. Jeżeli ktoś nie czuje się pewnie przy klamrach, to może wspomnianą drabinkę ominąć (wtedy trzeba przejść po mocno skośnych płytach ubezpieczonych długimi łańcuchami).

Widok z Czerwonej Ławki.

Widok z Czerwonej Ławki.

Z przełęczy roztacza się panorama na Dolinę Zimnej Wody, Łomnicę, Durny Szczyt oraz na Dolinę Staroleśną i otaczające ją szczyty, m.in. Sławkowski Szczyt, Małą Wysoką, Gerlach, Jaworowy Szczyt.

Z Czerwonej Ławki możemy wrócić tą samą drogą co przyszliśmy lub zejść na drugą stronę, w kierunku Schroniska Tery'ego (ten szlak jest znacznie trudniejszy i bardziej eksponowany).

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Czerwoną Ławkę od Scrhoniska Tery'ego zielony szlak czerwony szlak żółty szlak 4h 20'

Galeria szlaku
Dworzec PKS. Dworzec elektriczki. Stary Smokowiec. Uliczką do góry. Dalej prosto. wygodna droga na Hrebienok. Kolejka. Hostel. Idziemy. Drogowskazy przy Hrebienoku. Idziemy prosto. Spacerowa droga. Rainerova. Zbójnicka Chata. Żółtym szlakiem. Nasza trasa. za nami. Póki co płasko. Wyzni Harnaski Staw.. Płasko. Kamiennym chodnikiem. Trawersem. coraz wyżej. Piarżyska. chwila oddechu. w kierunku Siwych Stawów. Nabieramy wysokości. Przy skalnej ścianie. głazach. do żlebu. kamieni. Podchodzimy pod skalną ścianę. Pierwszy łańcuch. Zółtym szlakiem. kamieniach. Skalnymi płytami. klamry. wcięcie. Drabinka. z bliska. Klamry. łańcuchy. Blisko przełęczy. Wchodzimy. z góry. Widok z przełęczy. Widok z przełęczy. Czerwona Ławka. Okolice przełęczy. Mało miejsca na postój. Dolina 5 Stawów Spiskich. Dolina Staroleśna.


comments powered by Disqus
drogowskaz