menuleft

Na Bystrą Ławkę

panelright
Mapa szlaku na Bystrą Ławkę
Kolor szlaku żółty szlak
Czas przejścia 3h 10'
Odległość 8, 5 km
Najwyższy punkt Bystra Ławka – 2330 m n.p.m.
Punkt startowy Szczyrbskie Jezioro (Šťrbské Pleso)
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy
Powiązane miejsca: Szczyrbskie Jezioro| Elektriczka|

Przyjemny szlak prowadzący przez Dolinę Młynicką, po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć piękny Wodospad Skok. Krótki fragment za wodospadem jak i ostatnie metry podejścia na Bystrą Ławkę ubezpieczone są łańcuchami. Ponadto kilka eksponowanych miejsc na trasie. Szlak jednak nie jest wielce wymagający dla przeciętnego turysty.

Do Szczyrbskiego Jeziora możemy dojechać elektriczką (np. z Popradu, Tatrzańskiej Łomnicy czy Smokowca), busem lub własnym samochodem.

Szczyrbskie Jezioro - Wodospad Skok żółty szlak 1h 35'

Od stacji elektriczki w Szczyrbskim Jeziorze kierujemy się za znakami asfaltową drogą i za hotelem "Oliver" wybieramy drogę na wprost. Po prawej mijamy parking i stragany z pamiątkami. Po kilku minutach przechodzimy pod charakterystycznym mostkiem. Tuż za nim skręcamy w lewo. Idziemy spory kawałek "Ulicą K vodopádom". Dalej, po lewej miniemy skocznie, a po prawej hotel FIS.

Ulicą K vodopádom.

Ulicą K vodopádom.

Za kompleksem wchodzimy na leśną ścieżkę. Chwilę dalej jednak wychodzimy z lasu by wędrować kamienistą dróżką pośród wyciętych drzew. Dalej szlak ponownie wiedzie lasem. Droga jest przyjemna i co jakiś czas zmienia bieg.

Leśną ścieżką

Leśną ścieżką.

W końcu pojawiają się kępy kosodrzewiny. Możemy teraz dostrzec Grań Soliska (po lewej) i Grań Baszt po prawej stronie. Widoczny staje się również Wodospad Skok, spadający ze skalnego progu dzielącego Dolinę Młynicką na dwie części. Idziemy nadal żółtym szlakiem, obchodzimy niewielki staw i docieramy do wodospadu, ściana z której spada robi imponujące wrażenie.

Wodospad Skok - Bystra Ławka żółty szlak 1h 35'

Pozostajemy na żółtym szlaku. Wchodzimy po coraz większych głazach. Dochodzimy do skośnych płyt skalnych, które ubezpieczone są długim łańcuchem. Należy uważać na mokre i śliskie skały. Następnie skręcamy w lewo i rozpoczynamy wspinaczkę skalnymi półkami po lewej stronie wodospadu. Cały czas towarzyszą nam długie łańcuchy ułatwiające przejście.

Łańcuch za Wodospadem Skok

Łańcuch za Wodospadem Skok.

Po chwili wychodzimy powyżej progu, przed nami ukazuję się "Staw nad Skokiem". Możemy teraz podziwiać całe górne piętro Doliny Młynickiej oraz wierzchołki Hrubego Wierchu i Szczyrbskiego Szczytu.

Idziemy nadal żółtym szlakiem przez środek doliny. Ścieżka składa się z kamieni. Pokonujemy niewielkie progi skalne oddzielające kolejne piętra. Dochodzimy do największego stawu doliny - Capiego Stawu. Tam nasz szlak skręca mocno w lewo. Rozpoczynamy podejście na Bystry Przechód.

Dalej stąpamy po coraz większych blokach skalnych. Dochodzimy pod skalną ścianę i skręcamy w prawo. Zaczynają się łańcuchy, które pomagają przy wspinaczce po wystających głazach. Po kilku minutach wychodzimy na wąską szczerbę Bystrej Ławki.

z Bystrej

Widok z Bystrej Ławki. fot. Miloš Tepper

Z przełęczy widoki rozpościerają się na dwie doliny; Furkotną i Młynicką. Z Bystrej Ławki możemy zejść tą samą drogą, lub wybrać zejście drugą stroną. Tam przez pierwsze kilkanaście metrów będą towarzyszyć nam łańcuchy, dalsza trasa jest łatwa i przyjemna.


Galeria szlaku
Za dworcem elektriczki. Idziemy prosto. Kierunek Bystra Ławka. Pod drewnianym mostkiem. Skręcamy w lewo. Ulicą K vodopádom. hotel FIS. Skocznie. ścieżka. Żółtym. Wycinka. las. Wygodna droga. chodnik. Szlak się unosi. Szlak. Bezpiecznie. Dalsza droga. wodospad. pod Skokiem. Pośród kosodrzewiny. Rozstaj przed Popradzkim Stawem. Skok. za wodospadem. Trawers. po głazach. Blisko łańcuchów. Pierwsze zabezpieczenie. Skośne płyty.. łańcuch. Szlak zakręca. wspinaczka. Po większych głazach. Próg. Ostatni. Podejście. Wychodzimy na płaski teren. Staw nad Skokiem. chodnikiem. tablica. Capi. Młynicka. Trawersem. Kołowy Staw. pierwsze łańcuchy. Skalisty teren. Zaczynamy. Do góry. łańcuch. Osiągamy szczerbę. Cały czas łańcuchy. Na przełęczy. łańcuch.


comments powered by Disqus
drogowskaz