menuleft

Na Czerwoną Ławkę (Priečne sedlo)

panelright
Mapa szlaku na Sławkowski Szczyt
Kolor szlaku zielony szlak czerwony szlak żółty szlak
Czas przejścia 4h 20'
Odległość 10,5 km
Najwyższy punkt Czerwona Ławka - 2352 m n.p.m. (Priečne sedlo)
Punkt startowy Stary Smokowiec (Stary Smokovec)
Trudność skala trudności
Ubezpieczenia łańcuchy, klamry
Powiązane miejsca: Stary Smokowiec| Téryho chata| Dolina Zimnej Wody| Czerwona Ławka|

Szlak na Czerwoną Ławkę jest jednym z najtrudniejszych po słowackiej stronie Tatr. Czeka na nas duża ekspozycja, długie łańcuchy oraz wąska ścieżka zawieszona nad przepaścią. Obecnie szlak ten jest obustronny.

Początek naszej wyprawy zaczyna się w Starym Smokowcu. Jest to niewielkie i urokliwe miasteczko wchodzące w skład miasta Wysokie Tatry. Do Starego Smokowca możemy dojechać busem, np. z Zakopanego lub elektriczką z Tatrzańskiej Łomnicy. Decydując się na przyjazd własnym samochodem należy pamiętać, że w okolicy znajdziemy tylko płatne parkingi.

Stary Smokowiec - Hrebienok zielony szlak 1h

Za stacją elektriczki kierujemy się w górę, przecinając dużą główną ulicę. Mijamy wielki budynek Grand Hotelu i mały kościółek. Następnie przechodzimy obok dolnej stacji kolejki torowej na Smokowieckie Siodełko (Hrebienok) i wchodzimy na zielony szlak. Jest to najkrótsza i najszybsza droga.

W Starym Smokowcu.

W Starym Smokowcu, idziemy do góry.

Ścieżka jest wygodna i prowadzi równoległe do torów kolejki. Jeżeli chcemy sobie skrócić wędrówkę, to możemy na Hrebienok wjechać wspomnianą kolejką szynową. Początkowa stacja znajduje się w okolicy zielonego szlaku z którego ruszyliśmy. Zielony szlak po niecałej godzinie doprowadza nas do zabudowań. Przed nami ukazuje się wielki hostel Sorea Hrebienok.

Hrebienok - Rainerowa Chatka - Schronisko Zamkovskiego (Zamkovského chata) czerwony szlak 50'

Teraz kierujemy się oznaczoną na czerwono Magistralą Tatrzańską. Obchodzimy hostel z prawej strony. Droga jest szeroka, kamienista i dość wygodna. Wznosi się łagodnie, przez co cały czas idziemy praktycznie poziomo. Po prawej, w dole widać Schronisko Bilika. Początkowo szlak prowadzi przez las.

Po kilkunastu minutach spacerowa droga doprowadza nas do drogowskazu, możemy skręcić w prawo aby dojśc do Rainerowej Chatki (Zajmie to kilka minut). Wracamy na trasę. Ścieżka delikatnie opada.

Spaceorwa droga, w prawo do Rainerowej Chatki.

Spacerowa droga, w prawo do Rainerowej Chatki.

Wędrując dalej dojdziemy do imponujących rozmiarów Wyżniego Wodospadu, który możemy dokładnie obejrzeć dzięki przerzuconemu przezeń mostkowi. Wychodzimy z lasu. Teraz możemy podziwiać widoki od strony, z której przyszliśmy - budynki Smokowieckiego Siodełka, zbocza Sławkowskiego Szczytu oraz widok w głąb Doliny Staroleśnej. Po chwili szlak ostro skręca, dzięki temu możemy podziwiać krajobrazy Doliny Zimnej Wody. Droga ponownie wchodzi w las, a my docieramy do skrzyżowania szlaków.

Opuszczamy Magistralę Tatrzańską. Idziemy zielonym szlakiem po kamiennym chodniku. Wkrótce docieramy do Schroniska Zamkovskiego.

Schronisko Zamkovskiego - Schronisko Tery'ego zielony szlak 2h

Podążamy cały czas zielonym szlakiem. Wchodzimy w Dolinę Zimnej Wody, początkowo lasem, następnie pośród kosodrzewiny. Przechodzimy przez niewielki próg i teraz idziemy płaskim dnem doliny. Droga chwilowo jest przyjemna i wygodna.

Idziemy leśną ścieżką.

Kamiennym chodnikiem.

Dalej nasz szlak staje się coraz bardziej stromy i kamienisty. Skręcamy w lewo w ścianę progu. Pniemy się mozolnie w górę, zakosami po skalnych płytach i usypiskach. Po lewej stronie mijamy Żółtą Ścianę - miejsce często uczęszczane przez taterników. W oddali widzimy już budynek schroniska, który jest dalej niż nam się wydaje. W końcu, po długiej wędrówce docieramy do Schroniska Téry'ego.

Schronisko Tery'ego - Czerwona Ławka żółty szlak 1h 30'

Znajdujemy się w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich. Idziemy teraz zielonym szlakiem, do którego równolegle biegnie szlak żółty. Możemy się teraz lepiej przyjrzeć stawom. Droga zaczyna się wspinać na ramię Kopy Lodowej. Idąc kamiennym chodnikiem dochodzimy do niewielkiej ściany, tutaj szlak skręca w lewo. Wspinamy się za pomocą łańcuchów przez łatwy próg skalny. Następnie schodzimy do Dolinki Lodowej, idąc przez piarżyska docieramy do rozwidlenia szlaków.

Dolina Pieciu Stawów Spiskich.

Dolina Pieciu Stawów Spiskich.

Opuszczamy szlak zielony (idący do Lodowej Przełęczy) i kierujemy się teraz szlakiem żółtym na Czerwoną Ławkę. Wędrujemy zakosami po kamieniach i podchodzimy do piargu. Teraz zaczyna się najtrudniejszy odcinek wędrówki, widać też pierwsze łańcuchy. Początkowo wspinamy się po skalnych blokach do góry, dalej szlak prowadzi bardziej na ukos w lewą stronę. Pokonując kolejne skały cały czas nabieramy wysokości. Trasa robi się bardzo mocno eksponowana, momentami bardzo mało miejsca na nogi.

Pierwsze łańcuchy.

Pierwsze łańcuchy.

Dalej dochodzimy do niemal pionowej skalnej ściany, która ubezpieczona jest ośmioma klamrami. Za tą "drabinką" przesuwamy się na lewo, trzymając łańcuch w dłoni szukamy miejsca na nogi (kolejne klamry) i wspinamy się do góry.

Drabinka z klamer.

Drabinka z klamer.

To jednak nie koniec wspinaczki, czeka nas teraz skalny gzyms z kolejnymi klamrami. Szukamy "wcięć" na nogi i pniemy się w górę. Teraz kierujemy się bardziej na lewo po skośnych blokach skalnych. Kawałek przed przełęczą szlak posiada dwie drogi i musimy umiejętnie dobrać trasę. Ta po prawej prowadzi bardziej na około, po dosyć ukośnych skałach i zabezpieczona jest długimi łańcuchami. Wybierając drugą opcję powędrujemy przez skalne "wcięcie" (trochę piarżyska). Tutaj również pomogą nam łańcuchy.

Po prawie pół godzinnej wspinaczce po łańcuchach docieramy na Czerwoną Ławkę. Przełęcz jest ciasna, przez co często panuje na niej tłok. Jednak doskonałe widoki to rekompensują.

Widok z Czerwonej Ławki.

Widok z Czerwonej Ławki.

Z przełęczy roztacza się panorama na Dolinę Zimnej Wody, Łomnicę, Durny Szczyt oraz na Dolinę Staroleśną i otaczające ją szczyty, m.in. Sławkowski Szczyt, Małą Wysoką, Gerlach, Jaworowy Szczyt.

Z Czerwonej Ławki możemy wrócić tą samą drogą co przyszliśmy lub zejść na drugą stronę, do Zbójnickiej Chaty (ten wariant jest łatwiejszy).

Opis wejścia od drugiej strony

Trasa Szlak Czas
Na Czerwoną Ławkę od Zbójnickiej Chaty zielony szlak niebieski szlak żółty szlak 5h 50'


Galeria szlaku
Dworzec PKS. Dworzec elektriczki. Stary Smokowiec. Uliczką do góry. Dalej prosto. wygodna droga na Hrebienok. Kolejka. Hostel. Idziemy. Drogowskazy przy Hrebienoku. Idziemy prosto. Spacerowa droga. Rainerova. W prawo na mostek. Wodospad Olbrzymi. Łańcuch przy skałach. ścieżka. Schronisko Zamkovskiego. Leśna ścieżka. Pośród kosodrzewiny. Trawersem. Po skałach. = Schronisko Tery'ego. Teryho Chata. Za schroniskiem. trasa. Czerwona Ławka w Krótki odcinek z łańcuchami. chodnikiem. Dookoła skały. Rozejście pod Siodełkiem. Kamienną ścieżką. Dochodzimy pod skalną ścianę. Zaczynamy wspinaczkę. Po głazach. Długie łańcuchy. Wchodzimy do góry. Za nami. Mało miejsca. Za plecami. Szlak na Czerwoną. Za nami. Drabinka. bliska. Duże wyzwanie . Do góry. Klamry. Dalsza. Widok za nami. Wspinaczka. Wspinaczka. Dalsze utrudnienia. Klamry. już niedaleko. Po głazach. Wychodzimy na przełęcz. Czerwona Ławka. Okolice przełęczy. Mało miejsca na postój. Dolina 5 Stawów Spiskich. Dolina Staroleśna. Widok z przełęczy na drugą stronę szlaku.


comments powered by Disqus
drogowskaz