• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Krywań (Kriváň)

Szlaki
Najwyższy punkt Krywań - 2494 m n.p.m.
Trudność
Trudność wg Internautów Oceniło: 14

Szczyt położony w południowo-zachodniej części słowackich Tatr Wysokich. Jego wierzchołek jest zakrzywiony w charakterystyczny sposób, stąd nazwa szczytu (starsi górale nadal zwą go Krzywaniem).

Od masywu Krywania odchodzi 5 grani: Pawłowy Grzbiet, Wyżnia i Niżnia Przehyba, Mała Krywańska Baszta oraz Krywańska Grań.Turystom udostępniono południowy i południowo-zachodni grzebień. Wyznaczonymi szlakami można dojść na sam szczyt, skąd roztacza się przepiękna i rozległa panorama.

Krywań od lat 30. XX wieku jest narodową górą Słowaków-znajduje się w hymnie słowackim, a od 2009 roku na monetach o nominałach 1, 2 i 5 eurocentów. Ma swoje miejsce w kulturze ludowej Liptowa i Podhala.

Krywań ma też duże znaczenie patriotyczne. 16 sierpnia 1841 roku na szczyt weszli dwaj działacze na rzecz odrodzenia narodowego- Ľudovít Štúr i Michal Miloslav Hodža. Na pamiątkę tego wydarzenia organizowano patriotyczne národné výlety (wejścia na szczyt Krywania), w których uczestniczyli zwolennicy niepodległościowi, patrioci oraz twórcy słowackiej kultury. Po dziś dzień, narodowe wejścia odbywają się w weekend w okolicach 16 sierpnia podczas których na szczyt wchodzi jednocześnie ok. 500 osób.

Szlaki na szczyt:

SzlakTrudnośćSzlakCzas
Na Krywań skala trudności czerwony szlakniebieski szlak 4h 40'


Oceń skalę trudności szlaku!

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia