menuleft

Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysmi)

panelright

Chata pod Rysami inaczej nazywana Chatą pod Wagą (Chata pod Váhou) leży na wysokości 2250 m n.p.m. w Dolinie Mięguszowieckiej tuż obok wejścia na Rysy. Jest to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Zostało wybudowane w 1933 roku. W czasie II wojny światowej służyło za schronienie dla polskich taterników i kurierów. Na parterze schroniska znajduje się bufet oraz jadalnia. Schronisko niedawno przeszło gruntowny remont.

W nocy

W nocy. fot. Michał Sośnicki

Chata po Rysami oferuje turystom 18 miejsc noclegowych. Jest czynna w okresie od 15 czerwca do 31 października. Słynie z kultowej wśród wchodzących na Rysy gorącej czekolady z bitą śmietaną.

Schronisko pod Rysami

Schronisko pod Rysmi.

Do schroniska dotrzeć można tylko pieszo, brak możliwości dojazdu do schroniska kolejką. Z tego powodu żywność i wszelkie produkty są dostarczane do schroniska przez specjalnych tragarzy (nosičów). Każdy turysta może zostać takim tragarzem.

Od drugiej strony

Od drugiej strony.

W zamian za wniesienie 10 kilogramowego ładunku ze Schroniska nad Popradzkim Stawem, Chata oferuje certyfikat oraz symboliczną herbatę z sokiem malinowym.

Od drugiej strony

W oddali schronisko.

Ze względu na często schodzące lawiny, które mocno uszkadzają budynek schroniska, planuje się przeniesienie go w bezpieczniejsze miejsce.

Na Rysy wejdziemy w godzinę

Na Rysy od schroniska wejdziemy w godzinę.

Kontakt:

- adres: 059-85 Štrbské Pleso
- tel. (421) 052 442 23 14
- http://chatapodrysmi.sk

Szlaki do schroniska:

Szczyrbskie Jezioro - Żabi Potok - Chata pod Rysami - Przełęcz Waga - Rysy czerwony szlak 4h 35'

drogowskaz