• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Czerwona Ławka (Priečne sedlo)

Szlaki
Najwyższy punkt 2352 m n.p.m.
Trudność
Trudność wg Internautów Oceniło: 1

Przełęcz położona w grani Tatr Wysokich. Tworzą ją dwa dość głębokie wcięcia usytuowane między Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Zbocza przełęczy opadają do Strzeleckiej Kotliny i Dolinki Lodowej.

Jest to najpopularniejsza ale za razem i najtrudniejsza tatrzańska przełęcz. Prowadzi przez nią mocno eksponowany szlak turystyczny zabezpieczony najdłuższymi łańcuchami w Tatrach! Ze względu na dużą ekspozycję oraz trudności techniczne, szlak był przez wiele lat tylko jednokierunkowy. Dopiero od niedawna (od 2013 roku) zamontowano dodatkowe zabezpieczenia w postaci kolejnych łańcuchów i klamer. Obecnie, dzięki udogodnieniom można się bezpiecznie poruszać w obu kierunkach.

Mimo niebezpieczeństw i trudów warto wejść na Czerwoną Ławkę. Roztacza się z niej wprost niesamowita panorama. W samej szczerbie co prawda jest niewiele miejsca, ale gdy zejdziemy trochę niżej na stronę Doliny Staroleśnej, znajdziemy kilka półek piarżystych, na których można się zatrzymać i napawać się pięknymi widokami.

Od wschodu można podziwiać Masyw Durnych Szczytów, Dolinę Pięciu Stawów Spiskich oraz potężną, zachodnią ścianę Łomnickiego Szczytu. Od zachodniej strony widać Ostry i Jaworowy Szczyt oraz m.in. Małą Wysoką, Rohatkę, Świstowy Szczyt, Rumanowy Szczyt, Ganek i masyw Wysokiej. Ponadto roztacza się stąd widok na Sławkowski Szczyt oraz na potężny masyw Gerlacha. Takie krajobrazy na pewno zrekompensują trudy i niebezpieczeństwa wędrówki.

Szlaki na przełęcz:

SzlakTrudnośćSzlakCzasOpis
Na Czerwoną Ławkę skala trudności zielony szlakczerwony szlakżółty szlak 4h 20' Zobacz


Oceń skalę trudności szlaku!

Ostatnie komentarze

 • Patryk

  Coś mam, ale robione z komórki, więc jakość pozostawia trochę do życzenia. Nowych klamer nie...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • Marcin

  Z informacji podawanych na innych portalach wynika, iż szlak został "wzbogacony" o kilka...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • naTatry.pl

  Ma Pan może zdjęcia?

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

Ostrzeżenia