menuleft

Czerwona Ławka (Priečne sedlo)

panelright
Czerwona Ławka
Nazwa Polska Czerwona Ławka
Nazwa Słowacka Priečne sedlo
Rejon Tatry, Karpaty
Wysokość 2352 m n.p.m.
Sąsiednie szczyty Spąga, Mały Lodowy Szczyt
Trudność zdobycia skala trudności
Szlaki na przełęcz: zielony szlak żółty szlak


Przełęcz położona w grani Tatr Wysokich. Tworzą ją dwa dość głębokie wcięcia usytuowane między Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Zbocza przełęczy opadają do Strzeleckiej Kotliny i Dolinki Lodowej.

Jest to najpopularniejsza ale za razem i najtrudniejsza tatrzańska przełęcz. Prowadzi przez nią mocno eksponowany szlak turystyczny zabezpieczony najdłuższymi łańcuchami w Tatrach! Ze względu na dużą ekspozycję oraz trudności techniczne, szlak był przez wiele lat tylko jednokierunkowy. Dopiero od niedawna (od 2013 roku) zamontowano dodatkowe zabezpieczenia w postaci kolejnych łańcuchów i klamer. Obecnie, dzięki udogodnieniom można się bezpiecznie poruszać w obu kierunkach.

Mimo niebezpieczeństw i trudów warto wejść na Czerwoną Ławkę. Roztacza się z niej wprost niesamowita panorama. W samej szczerbie co prawda jest niewiele miejsca, ale gdy zejdziemy trochę niżej na stronę Doliny Staroleśnej, znajdziemy kilka półek piarżystych, na których można się zatrzymać i napawać się pięknymi widokami.

Od wschodu można podziwiać Masyw Durnych Szczytów, Dolinę Pięciu Stawów Spiskich oraz potężną, zachodnią ścianę Łomnickiego Szczytu. Od zachodniej strony widać Ostry i Jaworowy Szczyt oraz m.in. Małą Wysoką, Rohatkę, Świstowy Szczyt, Rumanowy Szczyt, Ganek i masyw Wysokiej. Ponadto roztacza się stąd widok na Sławkowski Szczyt oraz na potężny masyw Gerlacha. Takie krajobrazy na pewno zrekompensują trudy i niebezpieczeństwa wędrówki.

Szlaki na przełęcz:

Trudność Szlak Czas Opis
Na Czerwoną Ławkę skala trudności zielony szlak czerwony szlak żółty szlak 4h 20' Zobacz


drogowskaz