• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Czerwona Ławka (Priečne sedlo)

Szlaki
Najwyższy punkt 2352 m n.p.m.
Trudność
Trudność wg Internautów Oceniło: 1

Przełęcz położona w grani Tatr Wysokich. Tworzą ją dwa dość głębokie wcięcia usytuowane między Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Zbocza przełęczy opadają do Strzeleckiej Kotliny i Dolinki Lodowej.

Jest to najpopularniejsza ale za razem i najtrudniejsza tatrzańska przełęcz. Prowadzi przez nią mocno eksponowany szlak turystyczny zabezpieczony najdłuższymi łańcuchami w Tatrach! Ze względu na dużą ekspozycję oraz trudności techniczne, szlak był przez wiele lat tylko jednokierunkowy. Dopiero od niedawna (od 2013 roku) zamontowano dodatkowe zabezpieczenia w postaci kolejnych łańcuchów i klamer. Obecnie, dzięki udogodnieniom można się bezpiecznie poruszać w obu kierunkach.

Mimo niebezpieczeństw i trudów warto wejść na Czerwoną Ławkę. Roztacza się z niej wprost niesamowita panorama. W samej szczerbie co prawda jest niewiele miejsca, ale gdy zejdziemy trochę niżej na stronę Doliny Staroleśnej, znajdziemy kilka półek piarżystych, na których można się zatrzymać i napawać się pięknymi widokami.

Od wschodu można podziwiać Masyw Durnych Szczytów, Dolinę Pięciu Stawów Spiskich oraz potężną, zachodnią ścianę Łomnickiego Szczytu. Od zachodniej strony widać Ostry i Jaworowy Szczyt oraz m.in. Małą Wysoką, Rohatkę, Świstowy Szczyt, Rumanowy Szczyt, Ganek i masyw Wysokiej. Ponadto roztacza się stąd widok na Sławkowski Szczyt oraz na potężny masyw Gerlacha. Takie krajobrazy na pewno zrekompensują trudy i niebezpieczeństwa wędrówki.

Szlaki na przełęcz:

SzlakTrudnośćSzlakCzasOpis
Na Czerwoną Ławkę skala trudności zielony szlakczerwony szlakżółty szlak 4h 20' Zobacz


Oceń skalę trudności szlaku!

Ostatnie komentarze

 • Ja ;-)

  Przepiękne zdjecia ! Gratuluję!

  Tatry w różnych odsłonach. Galeria zdjęć 

   6 godzin temu

 • Oskar

  Nie Kuznicy ale Kuźnic i nigdy na tym szlaku nie zaznasz wspinaczki. Może byłeś pierwszy raz w...

  Na Nosal z Zakopanego (Murowanica) 

   1 tydzień temu

 • Piotr S.

  Jaki jest koszt wynajęcia przewodnika na Gerlach na łatwiej trasie. Mam małe doświadczenie w...

  Z wizytą u Króla Tatr. Wejście na Gerlach Drogą Martina (film) 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia