menuleft

Stary Smokowiec (Stary Smokovec)

panelright

Osada leżąca na wysokości 990 m n.p.m. u stóp słowackich Tatr Wysokich, przynależąca do miasta Wysokie Tatry. Miejscowość ta znajduje się ok. 6 km od Tatrzańskiej Łomnicy i jest zarazem największym spośród Smokowców.

Stary Smokowiec został założony pod koniec XVIII wieku. Wiek później miejscowość uzyskała status uzdrowiska. W 1908 roku osada ta została połączona z Popradem za pomocą zelektryfikowanej kolei wąskotorowej, którą w następnych latach przedłużono do Tatrzańskiej Łomnicy i miasta Szczyrbskie Jezioro.

Dworzec PKs w Starym Smokowcu

Parking i dworzec PKs w Starym Smokowcu

Obecnie Stary Smokowiec jest bardzo popularny wśród amatorów pieszych wędrówek oraz narciarzy. Znajduje się tu dolna stacja kolejki na Smokowieckie Siodełko oraz najbardziej znany budynek w Smokowcu czyli Grand Hotel, który został wybudowany na początku XX wieku. Ponadto w Starym Smokowcu swoją siedzibę ma słowacka służba ratunkowa – HZS (Górskie Pogotowie Ratunkowe).

Smokowiec

Stary Smokowiec

Tereny leśne otaczające miejscowość zostały doszczętnie zniszczone przez huragan, który nawiedził Stary Smokowiec 19 listopada 2004 roku. W wyniku tego zdarzenia ucierpiało ok. 60% populacji świerka w słowackich Tatrach Wysokich. Słowacy określają to zdarzenie mianem Wielkiej Katastrofy (Veľká kalamita). Nic dziwnego, gdyż odrodzenie zniszczonego lasu zajmie około 60-100 lat! W Starym Smokowcu został postawiony pomnik upamiętniający to dramatyczne dla środowiska naturalnego wydarzenie.

- w 1929 roku w Starym Smokowcu rozegrano pierwszą edycję hokejowego turnieju o Puchar Tatrzański.

- w dniach 25-26 kwietnia 2013 roku pożar strawił 22 hektary ośmioletniego młodniaka, który został posadzony po klęsce z listopada 2004 roku.

drogowskaz