menuleft

Jaskinia Raptawicka

panelright
Plan Jaskini Raptawickiej
Nazwa jaskini Jaskinia Raptawicka
Rejon Dolina Kościeliska
Wysokość otworów 1146, 1151 m n.p.m.
Długość 150 m
Deniwelacja 15 m
Trudność przejścia skala trudności
Szlaki do jaskini czarny szlak
Zobacz też Szlaki w okolicy


Drabina w Jaskini Raptawickiej.

Jaskinia Raptawicka znajduje się w zachodniej części Doliny Kościeliskiej na wysokości 1146 m n.p.m. Brak tu sztucznego oświetlenia; trzeba zabrać ze sobą latarkę lub inne przenośne źródło światła. Jaskinia nie jest wielka, toteż wypada ją polecić jako uzupełnienie wycieczki do Jaskini Mylnej.

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach, dokąd można przyjechać zarówno busem i autobusem, jak i prywatnym samochodem. Dojazd z centrum Zakopanego zajmuje prawie 20 minut. Początkowo idziemy szerokim zielonym szlakiem. Po kwadransie marszu stajemy na pierwszym skrzyżowaniu. Nie skręcamy, wciąż prosto (czarny to Ścieżka nad Reglami, a czerwonym dojdziemy na Czerwone Wierchy). Wędrujemy wzdłuż Potoku Kościeliskiego. Mijamy po prawej Kapliczkę Zbójnicką św. Barbary. Gdy dojdziemy do Lodowego Źródła, dostrzegamy początek ścieżki na Halę Stoły i czarnego do Jaskini Mroźnej. Zielono znakowaną trasę opuszczamy jednak dopiero za Polaną Pisaną. Przechodzimy przez most i wybieramy czerwono-czarną perć (po prawej stronie).

Najpierw pokonujemy krótki i bardzo łatwy odcinek z łańcuchem. Dalej po kamiennych stopniach. Podejście jest względnie strome, widoki za to piękne. Potem kilka małych zakosów i stajemy na rozwidleniu. W lewo droga do Jaskini Mylnej i Jaskini Obłazkowej, a w prawo Jaskinia Raptawicka. Za znakiem po mocno nachylonych skałach (łańcuchy). Do groty dostajemy się przez specyficzny otwór, schodząc 3,5 metra po drabince. Mamy teraz przed sobą dwie dość obszerne komory, które możemy zwiedzić. Tatrzańskim zapaleńcom poleca się iść dalej przez ciasny korytarz do przejścia przez jeszcze węższy Rozkuty Przełaz, którym dotrzemy do ostatniej komory, gdzie z kolei znajduje się kapliczka.

W okresie międzywojennym w Jaskini Raptawickiej pewien zakochany mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Zamurował się w szczelinie; chciał umrzeć z głodu. Próba pozbawienia się życia okazała się jednak nieudana, lecz do dzisiaj można znaleźć na skale jego podpis.

Wracamy tą samą drogą do zielonego szlaku.Szlaki do jaskini:

Trasa Szlak Czas
Kiry (927 m) - Wyżnia Kira Miętusia (962 m) - Lodowe Źródło (1027 m) - Polana Pisana (1030 m) zielony szlak 50'
następnie
Polana Pisana (1030 m) - Jaskinia Raptawicka (1098 m) czarny szlak 20'

drogowskaz

galeria zdjęć

Raptawicka Turnia Przejście w jaskini. Przejście w jaskini. Przejście w jaskini. Przejście w jaskini. Otwór z góry jaskini.