menuleft

Flora Tatr

panelright

Flora Tatrzańskiego Parku Narodowego obejmuje m.in. prawie 1000 gatunków roślin naczyniowych, drugie tyle grzybów i 870 porostów. Aż 200 odmian roślin wysokogórskich oraz 700 rodzajów mszaków (80% spośród wszystkich rosnących w naszym kraju) występuje tylko tu. Owa specyficzność spowodowana jest przez:

W Tatrach wyróżniamy 5 pięter roślinności:

Rgiel dolny, regiel górny, kosodrzewinę, łąki wysokogórskie i turnie, które kształtują się zależnie od nasłonecznienia, ilości opadów, kierunków wiatru czy też rodzajów skał.

Poniżej opisy niektórych tatrzańskich roślin.


Limba

Występuje w Polsce tylko w Tatrach. Ten karłowaty, lecz piękny rodzaj sosny podlega ścisłej ochronie. Limba występuje w reglu górnym, na granicy lasu z kosodrzewiną. Największe skupiska w okolicy Morskiego Oka i Dolinie Roztoki. Rośnie bardzo wolno - ponad 30 lat zajmuje jej osiągnięcie 1,5 m wysokości!


Kosodrzewina

Kosodrzewina

Swoisty krzew sosnowy. Rozciąga się na wysokości od 1500 do 1800 m n.p.m. Kosówka jest znakomicie przystosowana do trudnych górskich warunków. Odporna na mróz. Cechuje się niezwykłą elastycznością i sprężystością, co okazuje się zbawienne podczas zejścia lawiny (nie tylko dla samej rośliny, ale i dla innych zwierząt oraz ludzi). Świetnie broni glebę przed erozją.


Sit skucina

Roślina przypominająca trawę. Rośnie nie tylko w Tatrach, ale i Sudetach oraz na Babiej Górze. Wschodzi głównie na halach wysokogórskich, gdzieniegdzie także w piętrze turni. Ma niezwykle wąziutkie liście, które we wrześniu czerwienią i brunatnieją, dzięki czemu stoki Czerwonych Wierchów i innych szczytów Tatr Zachodnich zyskują charakterystyczną barwę.


Goryczka wiosenna

Goryczka wiosenna

Typowa roślina Tatr Zachodnich. Nie wolno jej zrywać; świetnie i skutecznie ochraniana przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rośnie na wapiennych skałach. Kwitnie od maja do lipca. Kolor płatków lazurowo-szafirowy.Omieg góski

Należy do rodziny astrowatych. Powszechnie spotykany w Karpatach i Sudetach. Górale polujący na kozice w XIX wieku jedli kłącza i kwiaty rośliny - przysmak swoich ofiar, ponieważ chcieli stać się tak zwinni i pewni w poruszaniu po skałach jak interesujące ich ssaki. Obecnie omieg objęty ścisłą ochroną gatunkową.


Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Często spotykana w europejskich górach, jednakże w Polsce można ją zobaczyć jedynie w Tatrach. Jak większość tatrzańskiej przyrody objęta ścisłą ochroną gatunkową. Kwitnie od lipca do sierpnia. Najwięcej szarotek rośnie w piętrze łąk wysokogórskich (tylko na wapieniu).Tłustosz alpejski

W Polsce tylko w Tatrach. Rośnie przede wszystkim w piętrach regla górnego i kosodrzewiny. Objęty ścisłą ochroną gatunkową, choć niezagrożony wyginięciem. Mimo delikatnej, wręcz niewinnej powierzchowności, tłustosz alpejski jest podstępnym i bezwzględnym drapieżnikiem. Charakterystyczna ciecz, która pokrywa roślinę, pozwala na łapanie nieostrożnych owadów. Następnie liście zwijają się wokół ofiary, jednocześnie wydzielając soki trawienne.


Dzwonek alpejski

Dzwonek alpejski


Pospolita roślina tatrzańska. Wschodzi w piętrach od kosodrzewiny do turni i wyłącznie na granicie. Kwitnie od lipca do sierpnia.


drogowskaz