• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Skala trudności szlaków

Poniższa skala nie odnosi się do żadnej innej i stworzona jest wyłącznie w oparciu o nabyte w trakcie górskich wypraw doświadczenie autorów niniejszej strony.

0/5 - trasa niemal całkowicie płaska, bardzo często asfaltowa, głównie przeznaczona do spaceru; zwykle prowadzi przez dolną część doliny; np. szlak z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, Droga pod Reglami.

jedna gwiazdka
1/5 - szlak bez żadnych technicznych komplikacji; zazwyczaj wiedzie łagodnym zboczem, niekiedy nawet na sam szczyt, np. szlaki na Bobrowiecką Przełęcz, Ciemniak przez Upłaziańską Kopkę, Kasprowy Wierch z Kuźnic.

dwie gwiazdki
2/5 - niewielkie trudności; stosunkowo duże stromizny; miejscami urwiska (na ogół bezpiecznie oddalone); najłatwiejsze odcinki graniowe (choćby przez Czerwone Wierchy czy od Grzesia do Wołowca); sztuczne zabezpieczenia wyjątkowo na szlaku na Małołączniak.

trzy gwiazdki
3/5 - szlak przeznaczony dla średniozaawansowanych; w niektórych miejscach łańcuchy (niekiedy rozstawione na długich odcinkach); wyłącznie skalna sceneria; czasem wąskie przejścia i fragmenty prostej wspinaczki; np. szlaki na Szpiglasową Przełęcz z Doliny Pięciu Stawów Polskich, Giewont i Rysy.

cztery gwiazdki
4/5 - trasa trudna; wymagana biegła znajomość posługiwania się łańcuchami, a także klamrami; duża przepaścistość; krótkie odcinki wspinaczkowe; np. szlaki na Kozią Przełęcz i Świnicę od Zawratu.

pięć gwiazdek
5/5 - szlak najtrudniejszy, niezwykle groźny; niebezpieczne otoczenie, częste wąskie przejścia, dużo elementów wspinaczkowych; ani na chwilę nie wolno stracić koncentracji; wszechobecne łańcuchy, klamry i drabinki; najlepszym przykładem słynna Orla Perć.

Ostatnie komentarze

 • Artur Oleksiński

  Witam. Czy wejście na Kościelec i Świnice przez Zawrat będzie dobrym sprawdzianem przed wyprawą...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   2 godzin temu

 • o.n.a

  i po 3 latach też masz piękną pogodę :DDD

  Kiedy najlepiej w Tatry? 

   2 godzin temu

 • Marcin

  Czy szłaś starym Zawratem? To jest droga raczej jak jest śnieg. omija skałki ograniczające żleb ,...

  Na Zawrat z Hali Gąsienicowej 

   15 godzin temu

Ostrzeżenia