• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Schroniska Słowackie - Schronisko na Zwierówce

Leży na wysokości 1020 m n.p.m. na Polanie Zwierówka w Dolinie Zuberskiej u wlotu do dolin Rohackiej i Łatanej. Czynne cały rok.

Pierwsze schronisko stanowił domek robotników leśnych u wylotu Doliny Łatanej, w 1912 r. adaptowany na schronisko, który w niedługim czasie spłonął w pożarze. Odbudowane w latach 1926–28 z inicjatywy znanego pioniera tatrzańskiej turystyki – Jána Ťatliaka Początkowo wykorzystywane było tylko w lecie, ale od 1935 r. już przez cały rok. W czasie II wojny światowej zajmował je sztab dużego oddziału I Słowackiej Brygady Partyzanckiej. U wylotu Doliny Łatanej znajduje się cmentarzyk partyzancki, na którym pochowano zabitych. Schronisko zostało spalone przez Niemców, następnie prowizorycznie odbudowane w 1945 roku, obecne wybudowane zostało w latach 1948–49 i potem jeszcze kilkukrotnie rozbudowywane.

Schronisko oferuje 71 miejsc noclegowych (w pokojach 2-8 osobowych) oraz restaurację z jadalnią. Ponadto do dyspozycji jest kilkadziesiąt dodatkowych miejsc do spania w 6 małych domkach.

Schronisko znajduje się na dużej polanie, na której często stacjonuje śmigłowiec THS (słowacki odpowiednik polskiego TOPR-u). Obok schroniska znajduje się budynek THS „Zapadné Tatry-Rohače”, w którym mieści się dyżurka ratowników. Tam też można wynająć przewodnika na górskie wycieczki. Na skraju polany położone są budynek leśniczówki i centrum informacyjne TANAP-u (centrum czynne przez cały rok, w okresie lipiec-sierpień również w weekendy).

Poniżej schroniska znajduje się krzyż, przy którym w drugą niedzielę września odbywają się obchody słowackiego Święta Gór, których tradycja sięga 1938 r.

Obok schroniska jest duży, płatny (tani) parking i końcowy przystanek autobusów. Do schroniska możemy dość m. in. zielonym szlakiem z Grzesia lub czerwonym z Zuberca.

Kontakt:

- adres: 027 32 Zuberec
- tel. (421) 43 5395 106 lub (421) 43 5395 327
- e-mail: zverovka@chatazverovka.sk
- http://chatazverovka.sk

Ostatnie komentarze

 • Góry

  3 * trudności ??? chyba ankieta robiona wśród mało ruchawych emerytów .

  Na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego 

   20 godzin temu

 • Adam Cegielski

  Mój ostatni wyjazd zakończył się długimi miesiącami w gorsecie ortopedycznym. Polecam sklep ze...

  naTatry.pl - Najczęstsze przyczyny wypadków w górach. zobacz film 

   1 dni temu

 • Grzegorz D

  Witam z dzieciakami lepiej z Kuznic czy Toporowej Cyrlhli wejść w kwietniu na krokusy a może...

  Na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską 

   2 dni temu

Ostrzeżenia