• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Zwiedzamy Dolinę Małej Łąki

Kategoria: Ogólne

Dolina Małej Łąki jest jedną z tych rzadziej odwiedzanych w Tatrach jednak swym urokiem nie odbiega od pozostałych. Położona jest pomiędzy Doliną Bystrej i Kościeliską u podnóża Giewontu, Kopy Kondrackiej i Małołączniaka.


W czasach, gdy dolina była terenem pasterskim istniało tutaj o wiele więcej bezleśnych obszarów. Obecnie jedynie Wielka Polana Małołącka – centralna część doliny – zachowała otwartą przestrzeń, choć i ona zmniejsza swoją powierzchnię przez posuwające się od krawędzi lasu świerki.

Charakterystycznym elementem doliny są znajdujące się w jej podziemiach liczne jaskinie. To właśnie tutaj ma swoje miejsce Wielka Jaskinia Śnieżna – najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr.

Zaobserwowano występowanie bardzo rzadkich gatunków roślin m. in zarzyczki górskiej, której stanowisko jest tutaj najliczniejsze w polskich Tatrach. 


Opisując Dolinę Małej Łąki należy wspomnieć o Wantulach. Są one wprawdzie częścią Doliny Miętusiej jednak nieopodal prowadzi niebieski szlak turystyczny na Małołączniak. Ustalono, że są one efektem skalnego obrywu, jaki pod koniec epoki lodowcowej nastąpił ze zboczy Dziurawego. Istnieje jednak góralska legenda, która przestawia inną interpretację:

"Kiedyś w tamtych rejonach gdzie teraz są wanty pasły się owce i dymiły szałasy. Przyszedł tam żebrak po prośbie a źli pasterze przepędzili go. Jedynie mały chłopiec wysłuchał żebraka a ten rzekł do niego – „patrzaj na niebo, a kiedy przyjdą trzy chmurki – uciekaj”. I kiedy w południe pasterze doili owce na niebie pojawiły się trzy obłoczki. Chłopiec zerwał się do ucieczki. Ogromny grzmot wstrząsną górami i runęła cała góra, która przywaliła pasterzy wraz z szałasami. Do dziś spod want słychać turlikanie dzwonków i beczenie owiec".

Chcąc dostać się do Doliny Małej Łąki należy znaleźć busa jadącego przez Krzeptówki oraz Nedzówkę. Poinformowany przez nas kierowca powinien zatrzymać się w pobliżu parkingu skąd blisko już do znakowanych szlaków. Początkowo wędrujemy żóło-niebieskim szlakiem, który potem rozdziela się. Niebieskie znaki doprowadzą nas do Przysłopu Miętusiego natomiast żółte do Wielkiej Polany Małołąckiej skąd otwierają się dalsze możliwości wędrówek doliną. Warto wspomnieć, że w opinii wielu tatrzańskich pasjonatów najlepiej wejść na "Śpiącego Rycerza" właśnie od strony Doliny Małej Łąki, która jest po prostu przepiękna, szczególnie jesienią.

Dalsze możliwości wędrówki

Szlaki:

Na Giewont przez Dolinę Małej Łąki

Ścieżka nad Reglami

Fragment legendy: „Tatry Polskie. Przewodnik” Józef Nyka.


Dodał: Agnieszka Jurczak
2017-09-08 01:00
Wyświetlenia: 11261

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia