• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Zakopane: Zmiana miejsca odjazdów autobusów

Kategoria: Ogólne

Od 1 kwietnia w Zakopanem zmieniło się miejsce odjazdów autobusów dalekobieżnych, które kursują teraz z placu przy dworcu PKP. Pierwsze godziny funkcjonowania nowego miejsca pokazały, że konieczna jest niewielka modyfikacja rozmieszczenia przystanków. Przez cały weekend podróżnym pomagali mobilni informatorzy.


Aktualne informacje dla podróżnych

Wbrew początkowym zapowiedziom, autobusy do Krakowa odjeżdżają ze stanowiska nr 7 w głębi placu, zaś do pozostałych miast (m.in. Gorlic, Kołobrzegu, Kudowy, Limanowej, Lublina, Łodzi, Nowego Sącza, Rybnika, Ustki i Zielonej Góry) ze stanowiska nr 10. Na plac przy dworcu PKP przeniesione zostały także busy jeżdżące do Białki Tatrzańskiej, Dzianisza Górnego, Gliczarowa Górnego i Skrzypnego (stanowiska 3-6). Z tego samego placu odjeżdżają prywatni przewoźnicy w kierunku Morskiego Oka (stanowisko 1), Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej (stanowisko 2) oraz większości miejscowości w powiecie tatrzańskim i nowotarskim (stanowiska 3-6). Nie zmieniło się z kolei miejsce odjazdów komunikacji miejskiej (linia nr 14 na Harendę i Olczę oraz linia nr 11 na Krzeptówki i Cyrhlę) oraz przewoźników prywatnych, którzy kursują do Kuźnic i na Olczę – przystanki wciąż znajdują się na stanowiskach 7 i 8 przed dworcem autobusowym. Jedynym przewoźnikiem dalekobieżnym, który przez najbliższe tygodnie będzie odjeżdżał z dotychczasowego dworca autobusowego jest Polski Bus.

W budynku dworca PKP znajdują się toalety, przechowalnia bagażu, mała gastronomia i poczekalnia. Trwają rozmowy nad otwarciem kas biletowych oraz dźwiękową informacją o odjazdach autobusów. Władze miasta mają nadzieję, że wszystko będzie gotowe przed weekendem majowym.

Dlaczego autobusy kursują z innego miejsca?

Zmiana jest wynikiem wypowiedzenia przed miesiącem przez nowego właściciela umowy wszystkim przewoźnikom. Przypomnijmy, że teren zakopiańskiego dworca PKS nigdy nie należał do miasta. Do 1997 roku był własnością Skarbu Państwa, kiedy to wojewoda nowosądecki stwierdził, że na podstawie odpowiednich ustaw nabył prawo do wieczystego użytkowania tego terenu. W 2005 r. cały majątek zakopiańskiego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowego został sprywatyzowany przez ówczesnego wojewodę – już małopolskiego. Mimo że do przetargu stanęły dwie firmy przewozowe, tereny należące do PKS-u zostały sprzedane firmie deweloperskiej. Obecny burmistrz Zakopanego, tuż po objęciu władzy w ostatnich wyborach samorządowych, kilkukrotnie próbował odkupić dworzec autobusowy od ówczesnego i obecnego właściciela. Ci jednak nie byli zainteresowani ofertą od miasta. Leszek Dorula wystąpił też w 2015 r. do Ministra Infrastruktury i Rozwoju o unieważnienie decyzji z 1997 r. o przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, gdyż nie była ona zgodna z prawem. Minister w swoim orzeczeniu z 12 listopada 2015 r. potwierdził, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa, jednak ze względu na to, że nastąpiły dalsze sprzedaże majątku (pierwsza już po kilku miesiącach), nie można stwierdzić jej nieważności.

Miejskie plany na budowę centrum zintegrowanej komunikacji i remont dworca PKP

Zakopiański Urząd Miasta planuje w ciągu trzech lat stworzyć w tym miejscu centrum zintegrowanej komunikacji kolejowej i autobusowej oraz wyremontować zabytkowy budynek dworca PKP. Parter zostanie przeznaczony na obsługę podróżnych, zaś na pierwszym piętrze i poddaszu ma znaleźć się mediateka. W nieco mniejszym budynku obok planowana jest m.in. informacja turystyczna i klub muzyczny. W lutym tego roku zakopiański magistrat pozyskał już ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ponad 5 mln zł dofinansowania na remont części dworca, złożył też kolejne dwa wnioski o dofinansowanie na łączna kwotę ponad 23 mln zł remontu pozostałej części budynku oraz budowę centrum komunikacyjnego. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w drugiej połowie tego roku. Władze Zakopanego liczą, że remont dworca PKP uda się rozpocząć jeszcze w tym roku.Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-04-05 12:55
Wyświetlenia: 744

Ostatnie komentarze

 • Góry

  3 * trudności ??? chyba ankieta robiona wśród mało ruchawych emerytów .

  Na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego 

   14 godzin temu

 • Adam Cegielski

  Mój ostatni wyjazd zakończył się długimi miesiącami w gorsecie ortopedycznym. Polecam sklep ze...

  naTatry.pl - Najczęstsze przyczyny wypadków w górach. zobacz film 

   20 godzin temu

 • Grzegorz D

  Witam z dzieciakami lepiej z Kuznic czy Toporowej Cyrlhli wejść w kwietniu na krokusy a może...

  Na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską 

   2 dni temu

Ostrzeżenia