• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

W Tatrach prawdziwa zima. Na Rysach do - 30 st. C

Kategoria: Ogólne

W ostatnich dniach w Polsce rozgościła się zima. Śnieżne zamiecie, silny wiatr, siarczyste mrozy. Tatrzański Park Narodowy oraz ratownicy TOPR przypominają, że w Tatrach warunki do uprawiania turystyki są trudne, szlaki są nieprzetarte i śliskie. Obowiązuje znaczny (III) stopień zagrożenia lawinowego.

Czerwone Wierchy. fot: dutka.com.pl

Komunikat TPN:

W części reglowej Tatr szlaki przysypane są ok. 15 cm. warstwą świeżego śniegu. Dobrze przetarte są szlaki prowadzące do schronisk, większość pozostałych jest słabo przetartych. 

Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, szlaki są zawiane,  przysypane świeżym śniegiem i tylko na nielicznych szlakach założone są pojedyncze ślady.  W wielu miejscach potworzyły się zaspy, a na graniach miejscami śnieg jest wywiany do lodu i jest bardzo twardo. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy.  

Wędrownie w takich warunkach wymaga od turystów dużego doświadczenia, posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności korzystania z niego. Zawsze należy mieć przy sobie latarkę lub czołówkę gdyż o tej porze roku zmrok zapada o wiele szybciej niż w letnich miesiącach.

Grubość pokrywy śnieżnej – stan na 06.01.2017

Dolina Pięciu Stawów – 105cm

Hala Gąsienicowa – 93cm

Hala Ornak – b.d.

Kasprowy Wierch – 120cm

Morskie Oko – 109cm

Polana Chochołowska – 90cm

Poronin – 31cm

Zakopane – 35cm

W weekend nad Tatrami będzie świeciło słońce jednak mróz nie odpuści ani na chwilę. Zarówno w Zakopanem jak i w Tatrach temperatura może spaść poniżej 30 stopni, a uczucie zimna zwiększy silny wiatr. Pamiętajmy, że w związku z dużymi mrozami szczególnie odkryte części ciała narażone są na odmrożenia.

Wędrujcie bezpiecznie!


Dodał: Agnieszka Jurczak
2017-01-06 01:00
Wyświetlenia: 811

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia