• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Od 1 marca szlaki w Tatrach podlegają zamknięciu od zmierzchu do świtu!

Kategoria: Tatrzański Park Narodowy

W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne podlegają zamknięciu od zmierzchu do świtu. Dawniej zakaz ten obowiązywał od 1 kwietnia. Tatrzański Park Narodowy zaobserwował jednak, że coraz więcej turystów wędruje po górach nocą, dlatego okres ten został wydłużony.


Kasprowy Wierch nocą. fot: Michał Ostaszewski Photography

Tatrzański Park Narodowy wprowadził ten zakaz głównie ze względu na ochronę przyrody. Dla większości zwierząt noc jest porą żerowania a wszelkie hałasy czy światła czołówek mogą zakłócać ich naturalny tryb życia. Dla części ptaków wróblowatych jest to czas odpoczynku i wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń – wysoki poziom drapieżnictwa. Warto wspomnieć, że wczesną wiosną wiele gatunków zwierząt ma swoje gody a ciężarne samice przygotowują się do porodu, dlatego kwestia ich ochrony jest tym bardziej istotna.

Ważne jest też bezpieczeństwo turystów. Pamiętajmy, że trasy, którymi wędrują niedźwiedzie często pokrywają się z przebiegiem szlaku turystycznego, dlatego ryzyko spotkania z drapieżnikiem jest duże. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne a zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.


Pojawianie się nocą ludzi na trasach narciarskich i nartostradach jest również niebezpieczne z uwagi na pracujące ratraki, szczególnie, kiedy panuje ograniczona widzialność. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia narciarza z pracująca maszyną czy rozpiętą liną wyciągarki.

Przepis ten od zawsze wzbudzał mieszane uczucia wśród turystów. Ochrona przyrody jest ważna, jednak wiele osób uważa, że te parę osób, które wyjdą nocą na szlak nijak jej nie zaszkodzi. Popyt na nocne wędrowanie nigdy nie będzie duży, to zaledwie ułamek procenta dobowego ruchu turystycznego. Warto może skupić się na propagowaniu bardziej wartościowych przepisów jak zakaz śmiecenia czy palenia ognisk, które rzeczywiście mają wpływ na tatrzańską przyrodę.

Nocny spacer po górach może kosztować nawet 500zł.


źródło: Tatrzański Park Narodowy


Dodał: Agnieszka Jurczak
2018-02-27 21:48
Wyświetlenia: 6666

Ostatnie komentarze

 • Ja ;-)

  Przepiękne zdjecia ! Gratuluję!

  Tatry w różnych odsłonach. Galeria zdjęć 

   1 dni temu

 • Oskar

  Nie Kuznicy ale Kuźnic i nigdy na tym szlaku nie zaznasz wspinaczki. Może byłeś pierwszy raz w...

  Na Nosal z Zakopanego (Murowanica) 

   1 tydzień temu

 • Piotr S.

  Jaki jest koszt wynajęcia przewodnika na Gerlach na łatwiej trasie. Mam małe doświadczenie w...

  Z wizytą u Króla Tatr. Wejście na Gerlach Drogą Martina (film) 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia