• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Zwiedzamy Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Kategoria: Ogólne

Zakopane jest niezwykłe i każdy, kto tam był doskonale o tym wie. Co rusz napotykamy przepiękne domy i budynki, które są specyficzne dla tego konkretnego miejsca. Dziś zapraszamy na wycieczkę do prawdziwego epicentrum ducha Zakopanego - do Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

Położona przy najstarszej z zakopiańskich ulic willa, która swą nazwę „zawdzięcza” gwarowemu określeniu szałasów pasterskich, została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Jej fundatorem był Zygmunt Gnatowski. Był to pierwszy budynek w stylu zakopiańskim, wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Idea powstania tego budynku wzięła się z tego, że w drugiej połowie XIX wieku do Zakopanego zawitała architektura w stylu tyrolskim i szwajcarskim. Witkacy, chcąc uchronić Podhale od obcych stylistycznie budowli, chciał stworzyć unikalny styl wywodzący się z dawnej sztuki budownictwa. Na początku lat 90. XX wieku willa Koliba stała się siedzibą Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które jest filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Willa Koliba

Willa Koliba.

Willa jest duża i przestronna. Do dyspozycji zwiedzających oddano 5 pokoi w najstarszej części budynku: salon, jadalnię i sypialnię na parterze oraz pokój Zygmunta Gnatowskiego i pokój służącego, które znajdują się na piętrze. Wnętrza zaaranżowane zostały przez Władysława Hasiora, a prawdziwą perełkę stanowi „izba góralska” wypełniona zbiorami etnograficznymi fundatora Koliby. Niezwykle ciekawa jest ekspozycja przedmiotów codziennego użytku takich jak czerpaki czy też dzbanki, wazony, formy do masła i oscypka oraz łyżki. Co więcej, możemy także podziwiać rzeźbione figurki, instrumenty, serwetki, przeróżne makatki i kilimy.

Na szczególną uwagę zasługują nie tylko sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego ale przede wszystkim meble, zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Brzegę oraz Stanisława Barabasza. Zachwycą one nawet najbardziej wybrednych miłośników wnętrz. Są to prawdziwe arcydzieła z drewna, które nadają pomieszczeniom tego szczególnego zakopiańskiego charakteru. Ponadto w jednym z pokoi możemy przyjrzeć się miniaturowej wersji naszej Koliby, zapoznać się ze szkicami różnych projektów Witkacego oraz jego portretami, namalowanymi przez Jacka Malczewskiego.

W muzeum

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

W spacerze po Kolibie nie towarzyszy nam przewodnik, co może znacznie utrudniać zwiedzanie. Oczywiście eksponaty są opatrzone stosownymi tabliczkami, jednakże znacznie łatwiej i ciekawiej jest poznać historię poszczególnych przedmiotów, gdy ktoś nam o nich opowiada. Brak osoby oprowadzającej powoduje, że czasem ciężko "ogarnąć" wszystkie detale, których w muzeum jest niemało.

Willa Koliba to niezwykłe miejsce, w którym mamy bezpośrednią możliwość zetknięcia się z kwintesencją tego, co góralskie i zakopiańskie. Tam czas się zatrzymał i próżno nam szukać nowoczesnej surowości i zimnych przestrzeni. Zdecydowanie polecamy to miejsce, nie tylko miłośnikom tak zwanej „ludowizny” ale i wszystkim zakochanym w Góralach, górach i tym co związane z Zakopanem.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul.Kościeliska 18

Godziny otwarcia:

Środa - sobota 9.00-17.00
Niedziela 9.00-15.00
*ostatnie wejście na 30min. przed zamknięciem

Cennik:

Bilet normalny: 7zł
Bilet ulgowy: 5,50zł

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

ul.Krupówki 10
34-500 Zakopane
tel.(18) 201-52-05/ (18) 201-29-35

Informacje o aktualnych działaniach muzeum, bieżących wystawach, godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziemy na stronie internetowej http://www.muzeumtatrzanskie.pl

Galeria
Droga do muzeum. Taras na parterze. Koliba od frontu. Tablica. Boczne ujęcie. Wejście. Kredens 1. Kredens 2. Przedmioty codziennego użytku, a wśród nich formy do oscypka. Okna na świat. Postać Górala. Żyrandol. Piec kaflowy był źródłem ciepła. Miejsce na relaks przy kawie. Zasępiony. Samowar. Mebel. Koliba w mniejszej wersji. Miniatura. Kolekcja Czartoryskich. Pomieszczenie na piętrze 1. Pomieszczenie na piętrze 2. Meble. Ten zegar stary... Obrazy święte. Pomieszczenie na piętrze 3. Stanisław Witkiewicz. Pomieszczenie na piętrze 4. Pracownia mistrza Witkiewicza. Karykatury. Sosrąb. Rzeźby.


Dodał: Justyna Duszyńska
2014-11-13 01:00
Wyświetlenia: 5804

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   1 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   10 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia