• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Warunki w Tatrach na długi weekend majowy

Kategoria: Ogólne

Przed nami kolejny, wyjątkowo długi weekend majowy. Wielu turystów przyjedzie do Zakopanego, aby spędzić te dni pod Tatrami, mimo że to, co ostatnio działo się w pogodzie wcale nie jest zachęcające. Ostatni tydzień w Tatrach był bardzo niebezpieczny. W górach spadło mnóstwo śniegu a na szlakach było bardzo ślisko. TOPR ogłosił nawet wysoki IV stopień zagrożenia lawinowego.

Niestety prognozy pogody na majówkę nie są najlepsze. Słońce będzie, co prawda przebijać się przez chmury jednak będzie to w znacznej mierze czas z opadami śniegu, deszczu i silnym wiatrem. Zima nie chce i nic nie wskazuje na to by w najbliższych dniach zechciała ustąpić miejsca wiośnie. Warunki do uprawiania turystyki będą niekorzystne.

Popołudnie na Łapszance fot. Kuba Witos Fotografia

Komunikat TPN/TOPR

Obecnie w Tatrach panuje umiarkowany (II) stopień zagrożenia lawinowego z tendencją stabilną. Szlaki w części reglowej są mokre, śliskie i błotniste, miejscami leży jeszcze mokry, grząski śnieg.  W wielu miejscach przejście utrudnia stojąca lub płynąca po szlakach woda (Wąwóz Kraków, wylot Doliny Strążyskiej). Przejście niektórych szlaków jest niemożliwe bez kaloszy (Dolina Lejowa, Iwaniacka Przełęcz). W potokach tatrzańskich stan wody jest podwyższony, prosimy o ostrożność w pobliżu tych miejsc. Rozmarzają tatrzańskie stawy. Wejście na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Niemal wszystkie szlaki w dolinach są już bez śniegu (mogą się jeszcze zdarzyć niewielkie fragmenty w miejscach zacienionych, ale jest to mokry śnieg, który szybko znika). Pojawiło się za to dużo błota. Śnieg na drodze do Morskiego Oka w większości już się wytopił, ale od Włosienicy pasek asfaltu jest jeszcze wąski.

Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy, a warunki są trudne. Szlaki w większości nie są przetarte i tylko na niektórych z nich założone są pojedyncze ślady. Śnieg na szlakach jest przepadający. Mgła i padający deszcz ograniczają widoczność i utrudniają orientację w terenie. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr, który może utrudniać poruszanie się.

Szlak na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie jeszcze w śniegu, który jest mokry, ciężki i przepadający – odradzamy prób pokonania go.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Trasę dostosowujcie zawsze do własnych możliwości i aktualnie panujących warunków. Wycieczkę planujcie tak, by wrócić przed zmrokiem.


Lawina, która przecięła szlak Roztoką powyżej szałasu. fot. Pięć Stawów

Dodatkowe informacje:

- od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu

- od 1 grudnia do 15 maja ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich.

- Jaskinia Mroźna od 30 października jest nieczynna do odwołania

- W Dolinie Chochołowskiej kursuje już kolejka Rakoń.

- W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Prognoza pogody na weekend majowy

Sobota,29 kwietnia – dzień będzie raczej pochmurny z niewielkimi przejaśnieniami. Turyści spodziewać mogą się opadów śniegu. Wiatr w porywach osiągać może 30km/h. Temperatura w dolinach będzie sięgać od 0ºC w Pięciu Stawach do 7ºC w Dolinie Kościeliskiej. W partiach szczytowych temperatura spadnie poniżej zera. Od -3ºC na Kasprowym Wierchu do-5ºC na Łomnicy. W Zakopanem 7ºC.

Niedziela,30 kwietnia – znacznie więcej przejaśnień niż w sobotę,choć będzie nadal zimno i mokro. W godzinach popołudniowych może poprószyć śnieg. Wiatr w porywach osiągać może 20km/h. Temperatura w dolinach sięgać będzie od 1ºC w Pięciu Stawach do 6ºC w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej. W partiach szczytowych utrzymywać będzie się temperatura poniżej zera. Od -2ºC na Kasprowym Wierchu do -5ºC na Łomnicy. W Zakopanem 7ºC

Poniedziałek,1 maja – pierwszy dzień nowego miesiąca zapowiada się pięknie. Będzie można liczyć na znacznie więcej przejaśnień a także wyższe temperatury. W dolinach temperatura sięgać będzie od5ºC w Pięciu Stawach do 12ºC w Dolinie Kościeliskiej i Chochołowskiej. W partiach szczytowych temperatury również powyżej zera. Od 1ºC na Łomnicy do 5ºC na Kasprowym Wierchu. W Zakopanem 13ºC

Kolejne dni majówki będą zbliżone do poniedziałku pod względem temperatur jednak tych chwil ze słońcem będzie mniej. Spodziewać się można się intensywnych opadów deszczu, w górach deszczu ze śniegiem a także przelotnych burz. Tatry podziwiane z Czorsztyna . fot. Kuba Witos Fotografia

Jeszcze raz przypominamy, że poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia i posiadania odpowiedniego sprzętu. Wybierajcie szlaki dostosowane do własnych możliwości, nie wahajcie się zawrócić, jeśli poczujecie się gorzej, nie wychodźcie w góry samotnie! Zawsze miejcie przy sobie telefon komórkowy z zapisanym numerem ratunkowym w górach - 601 100 300, lub telefonem alarmowym – 985 lub 112. Warto mieć zainstalowaną aplikację ratunek.

Pamiętajcie, że pogoda w Tatrach jest bardzo zmienna. Aura może gwałtownie zmieniać się w ciągu dnia, dlatego bardzo ważne jest abyście na bieżąco śledzili aktualne komunikaty TPN oraz TOPR, które pojawiają się na stronach internetowych a także ich fanpage na facebooku.

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego weekendu majowego!

Zobacz też: Jedziesz w majówkę do Morskiego Oka? Przeczytaj!


Dodał: Agnieszka Jurczak
2017-04-29 06:22
Wyświetlenia: 10055

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia