• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

W Tatrach mroźna zima. Zobacz aktualne warunki na szlakach

Kategoria: Ogólne

Ostatnia noc pod Tatrami była najmroźniejsza tej zimy. W Zakopanem termometry pokazały - 21 st. C. Na Kasprowym Wierchu było - 20 st. C.


Z Kasprowego Wierchu. fot: Jan Ulicki ᴾᴴᴼᵀᴼᵍʳᵃᵖʰʸ

Aktualne warunki w Tatrach:

W Tatrach panuje pełnia zimy, wszystkie szlaki pokryte są śniegiem. W części reglowej szlaki są dobrze przetarte, ale na podejściach  miejscami mogą być oblodzone. Bardzo śliskie są skróty na drodze do Morskiego Oka. W wyższych partiach Tatr większość szlaków jest przetarta, na części założone są pojedyncze ślady, ale w wielu miejscach są zaspy i szlaki są zawiane.  Chodzenie po głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, a także zabiera sporo energii, co należy uwzględnić przy planowaniu wycieczek.

Zalecenia     

-W Tatrach panują bardzo niskie temperatury, a wiejący w części graniowej wiatr znacznie zwiększa odczucie zimna. Prosimy dobrze przygotować się do wędrowania w takich warunkach, ciepło się ubrać, zabrać dodatkowe ubranie i rękawice, a do termosu gorącą herbatę.    

-Zmrok na tatrzańskich szlakach zapada około godz. 17.30, w związku z czym należy wyruszyć odpowiednio wcześnie, aby zdążyć wrócić zanim zrobi się ciemno. Prosimy uwzględnić to przy planowaniu wycieczek, a na wędrówkę zabierać latarki.    

-Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie - zimowe,  posiadanie sprzętu zimowego (zestaw lawinowy - detektor, sonda, łopatka oraz raki, czekan i kask), a czasami również sprzętu taternickiego. Niezbędna jest umiejętności posługiwania się tym sprzętem.    

-Do uprawiania turystyki w części reglowej zalecamy używanie raczków lub podkładek antypoślizgowych oraz kijków narciarskich.


Źródło: http://tpn.pl


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-03-01 17:06
Wyświetlenia: 1026

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia