• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Uwaga! Trudne warunki w Tatrach. Śnieg, bardzo silny wiatr i 2 stopień zagrożenia lawinowego

Kategoria: Ogólne

W Tatrach panują bardzo trudne i niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Cały czas pada śnieg (prognozy wskazują, że może go spaść do 25 cm.). Obecnie obowiązuje drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Dodatkowym utrudnieniem jest porywisty wiatr, który w porywach może przekraczać 150 km na godz. W wyższych partiach Tatr panują też ujemne temperatury (do -15 °C).Komunikat TPN:

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki turystyczne już od ok. 1200 m n.p.m. znajdują się pod śniegiem. Dodatkowo w części reglowej szlaki po ostatnich opadach deszczu są mokre, śliskie i błotniste.
W wyższych partiach Tatr warunki są bardzo trudne. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu, pod którą znajduje się zmrożony i twardy śnieg i w wielu miejscach występują oblodzenia. W tej części Tatr szlaki są zawiane, nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach potworzyły się zaspy, które miejscami sięgają pół metra. Dodatkowym utrudnieniem może być niski pułap chmur, który ogranicza widoczność, a także wiejący zimny wiatr, który znacznie zwiększa odczucie chłodu.

Komunikat lawinowy:

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.


Pogoda dla Rysów. Źródło: www.meteoblue.com

Odradzamy wyjścia w wyższe partie Tatr!


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-10-29 02:50
Wyświetlenia: 4366

Ostatnie komentarze

 • Góry

  3 * trudności ??? chyba ankieta robiona wśród mało ruchawych emerytów .

  Na Gubałówkę i Butorowy Wierch z Zakopanego 

   20 godzin temu

 • Adam Cegielski

  Mój ostatni wyjazd zakończył się długimi miesiącami w gorsecie ortopedycznym. Polecam sklep ze...

  naTatry.pl - Najczęstsze przyczyny wypadków w górach. zobacz film 

   1 dni temu

 • Grzegorz D

  Witam z dzieciakami lepiej z Kuznic czy Toporowej Cyrlhli wejść w kwietniu na krokusy a może...

  Na Wielki Kopieniec przez Dolinę Olczyską 

   2 dni temu

Ostrzeżenia