• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Tatrzańskie Niebo. Jak obserwować nocne niebo na Kasprowym Wierchu?

Kategoria: Ogólne

Kasprowy Wierch, zimą to naprawdę doskonałe miejsce do podziwiania nocnego nieba. Oferuje wspaniałe widoki na całą panoramę Tatr Zachodnich jak również na sporą cześć Tatr Wysokich. Dodając do tego możliwość dostania się na szczyt kolejką linową i zjazdu na nartach po nartostradzie do Zakopanego. 2000 metrów wysokości nad poziomem morza, sprawia, że Kasprowy i pobliski Beskid to najwyższe miejsce w Polsce, z którego można bezpiecznie podziwiać gwiazdy. A jak wiadomo im wyżej tym bliżej gwiazd!

Obserwując i fotografując gwiazdozbiór Oriona nad Świnicą z Kasprowego Wierchu.


Jak się do tego zabrać? 

Pierwsze co trzeba zrobić, to przede wszystkim upewnić się, że danego dnia dopisze nam pogoda. Nie ma złotego środka by przewidzieć, co będzie się działo, ale przeglądając kilka popularnych portali z prognozami można z dużą dożą prawdopodobieństwa ocenić przynajmniej z 24h wyprzedzeniem czy niebo danego dnia/nocy będzie pogodne. Jeżeli widzę nadarzającą się okazję w dodatku pokrywającą się z bezksiężycową nocą nie ma, na co dłużej czekać, wybieram się na popularne Kaspro! W zimę korzystam z dobrodziejstwa tej pory roku, czyli śniegu. Wykorzystując kolej na Kasprowy Wierch wyjeżdżam z całym potrzebnym sprzętem do obserwacji na szczyt jedną z ostatnich kolejek do góry. A do tego zabieram ze sobą narty, dzięki czemu po zakończonych obserwacjach w nocy, kiedy kolej na dół już nie kursuje w kilkanaście minut zjeżdżając do Kuźnic mogę znaleźć się w Zakopanem. Satysfakcja z takiego wypadu gwarantowana! Przy okazji takiej logistyki nie tylko można obserwować nocne niebo, bo również prawie zawsze łapię się również na piękny zachód Słońca. Do całości jednak warto bardzo starannie się przygotować, dbając przy tym o własne bezpieczeństwo. Jest kilka czynników, o których musimy pomyśleć zanim jeszcze wyjdziemy z domu na nocne obserwacje wysoko w górach. Pierwszym z nich jest pogoda, a najważniejszym aspektem pogodowym w takim miejscu jest według mnie temperatura. Trzeba być przygotowanym na to, że po zachodzie słońca w oczekiwaniu na rozgwieżdżone niebo temperatura na szczycie Kasprowego potrafi spaść nawet poniżej 20 stopni na minusie. Ja w tym celu zabieram ze sobą bardzo wiele ubrań termicznych i ubieram się w wiele warstw, które bez problemu pozwalają mi zostać na szczycie nawet przy dużym mrozie kilka godzin. Dodatkowo do butów i rękawiczek wkładam sobie ogrzewacze chemiczne, które pozwalają mi utrzymać przyjemne ciepło stóp i dłoni.


Kasprowy Wierch nocą.

Kolejną rzeczą oczywiście jest to, że zjazd na nartach odbywa się, co prawda po przygotowanej, często świeżo wyratrakowanej nartostradzie jednak przebiega on w całkowitych ciemnościach. Na tą ewentualność trzeba zaopatrzyć się w dobrą latarkę, najlepiej czołową, dzięki której zawsze będziemy mieli oświetlony teren tam gdzie patrzymy. Za resztę odpowiadają umiejętności narciarskie, ale zjazd do Kuźnic przez Dolinę Goryczkową nie należy do szczególnie trudnych tak więc nawet narciarze z niewielkim doświadczeniem powinni sobie spokojnie poradzić. 

Obserwacje z Kasprowego i Beskidu

Niestety tak wysokie położenie Kasprowego Wierchu wcale nie gwarantuje doskonałej, jakości nieba nad naszymi głowami. Jak już wielokrotnie wspominałem Tatry z racji bycia tak naprawdę niewielkim pasmem górskim są narażone na duże zaświetlenie od otaczających je miejscowości. Problem ten potęguje się w zimie, kiedy to bardzo dużo zanieczyszczenia światłem powstaje od oświetlonych stoków narciarskich, od których światło odbija się jak od luster i oświetla okolicę. Idealną sytuacją jest, gdy mamy inwersję czyli wierzchołki chmur znajdują się poniżej szczytu na którym się znajdujemy. Jeśli do tego dołożymy bezksiężycową noc warunki stają się wręcz perfekcyjne do obserwacji. Osobiście miałem okazję podziwiać taki widok dwukrotnie i powiem szczerze, że było to najbardziej niesamowite nocne niebo jak przyszło mi oglądać, do tego jeszcze chmury podświetlone były delikatnie na pomarańczowo, co tworzyło istnie bajkowy krajobraz. Niestety wtedy nie miałem szczęścia posiadania ze sobą profesjonalnego sprzętu fotograficznego, przez co też nie powstała żadna godna uwagi dokumentacja tych chwil. To było dwa lata temu od tego czasu już kilku krotnie starałem się ponownie uchwycić podobne warunki. Ostatnio byłem już nawet bardzo blisko jednak po zachodzie, wierzchołek Beskidu, na którym wyczekiwałem nocy spowił się gęstymi chmurami a ja zostałem zmuszony do odwrotu. Za to jednak miałem okazję podziwiać jeden z najpiękniejszych i najbardziej dynamicznych zachodów Słońca co prezentuję na krótkim filmiku „Beskid nad chmurami”.

Najciekawszymi obiektami, które można obserwować w zimowe noce na niebie nad Tatrami jest oczywiście omawiany już wcześniej (link do artykułu) gwiazdozbiór Oriona i okolice trójkąta zimowego. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu już nawet niewielkiej lornetki bardzo ciekawie prezentuje się mgławica M42 w Orionie, czy gromada otwarta „Plejady” często mylona z małym wozem. Również ciekawym obszarem doskonale widocznym w styczniu i lutym jest chylący się powoli ku zachodowi delikatny pas zimowej drogi mlecznej rozciągający się od gwiazdozbioru Wielkiego Psa na południu aż po gwiazdozbiór Kasjopei.  W jego bezpośrednim sąsiedztwie zobaczymy również najbliższą galaktyczną sąsiadkę Drogi Mlecznej, czyli Galaktykę Andromedy. Zostając w tym rejonie nieba ciekawymi obiektami od obserwacji są znajdujące się nadal dość wysoko na niebie w pierwszej części nocy gromady otwarte NGC 869 i NGC 883 leżące na pograniczu gwiazdozbiorów Kasjopei i Perseusza. Za raz obok tej wspaniale prezentującej się w lornetce pary gromad ujrzymy również (już trochę trudniejsze do obserwacji, dobrze posiadać już lepszą lornetkę) mgławice Serce i Dusza. Posiadając aparat fotograficzny można się również pokusić o zarejestrowanie na zdjęciu delikatnej chmury wodoru znajdującej się w konstelacji Perseusza i znanej pod nazwą mgławicy Kalifornia. Warto również wspomnieć o takich obiektach jak gromada Hiady, gromada Żłobek M44 czy znajdujący się w zenicie gwiazdozbiór Woźnicy.


Wybierając się na Kasprowy Wierch w celu obserwacji nocnego nieba, często można załapać się też na taki widok zachodzącego Słońca za tatrami Zachodnimi.


„Gwiezdny Podróżnik” tak postanowiłem nazwać to zdjęcie, które powstało na Beskidzie. Motywem przewodnim tej fotografii jak również podobnych, na których uwieczniam siebie ze światłem pod nocnym niebem jest zwrócenie uwagi odbiorcy na to jak ważną rolę odegra w przyszłości kosmos i jego eksploracja dla ludzkości.

Obszar gwiazdozbiorów Kasjopei i Perseusza. Po prawej mamy opisy ciekawych obiektów w tym rejonie. Na zdjęciu widać też bardzo wyraźnie delikatną strukturę naszej galaktyki; Drogi Mlecznej.


Po za tym polecam po prostu położyć się na chwilę na śniegu i podziwiać nocne niebo w całej okazałości w pięknym górskim krajobrazie bez znaczenia czy znamy gwiazdy, na które patrzymy i delektować się chwilą!


Po za tym polecam po prostu położyć się na chwilę na śniegu i podziwiać nocne niebo w całej okazałości w pięknym górskim krajobrazie bez znaczenia czy znamy gwiazdy, na które patrzymy i delektować się chwilą!


Kasprowy Wierch i Beskid to tylko jedno z wielu miejsc w Tatrach gdzie można podziwiać zarówno piękny górski krajobraz jak i skarby nocnego nieba. Z pewnością nastąpi kontynuacja serii, w której powiem między innymi jak rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem nocnego nieba i co jeszcze ciekawego się na nim znajduje. Koniecznie pamiętaj by następnym razem spojrzeć w niebo podczas pobytu w Tatrach.  Jeżeli zainteresował Cię ten wpis zapraszam na mój profil na facebooku Michał Ostaszewski Photography, gdzie zobaczysz więcej zdjęć z Tatr i nie tylko.

O autorze:

Michał Ostaszewski, 22 lata.
Od dziecka moją pasją jest kosmos. Od kilku lat dołączyła do tego również fotografia. Mieszkając w Zakopanem mam możliwość eksplorować Tatry i łączyć te dwie pasje. Chciałbym zwrócić uwagę ludzi na to jak ważny dla ludzkości jest kosmos a także pokazać jego urzekające piękno.

Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-03-07 17:59
Wyświetlenia: 4513

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   3 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   11 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia