• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Tatrzańskie Niebo. Poznaj i zobacz nocne obserwacje Tatr

Kategoria: Ogólne

Każdego roku Tatry odwiedza miliony turystów. Wielu z nich przemierza górskie szlaki, podziwia krajobrazy i zachwyca się tym, co zaoferowała nam matka natura w tym przepięknym łańcuchu górskim. Większość z odwiedzających jednak kończy swoją eksplorację jeszcze przed zachodem słońca. Wynika to oczywiście z wielu czynników, a najważniejszym z nich jest bezpieczeństwo. Jest jednak coś, co umyka większości, a co wcale nie ustępuje swoim pięknem temu, co można zobaczyć w Tatrach za dnia: nocne niebo.


Co prawda niebo nad Tatrami nie należy do najciemniejszych ze względu na zanieczyszczenie światłem i to, że Tatry są tak naprawdę niewielkie. Mimo to podczas pobytu na Podhalu możemy dostrzec na niebie zdecydowanie więcej niż można zobaczyć w pozostałej większości naszego kraju. To wszystko w połączeniu z górskimi szczytami daje bajeczne połączenie i często potrafi zaprzeć dech w piersiach. Należy tylko wiedzieć gdzie i kiedy patrzeć. A więc co takiego ciekawego można zobaczyć na niebie nad Tatrami?


Schronisko na Hali Kondratowej z Kopą Kondracką w tle i zachodzącą Wenus

Zaczynając mowę o nocnych obserwacjach trzeba na samym początku wspomnieć o kilku ważnych zasadach; między innymi o zakazie poruszania się po zmroku po terenie TPN w okresie od 01.03 do 30.11. Zakaz ten ma na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i unikanie niebezpiecznych sytuacji takich jak spotkanie się z dziką zwierzyną, co mogłoby nas narazić na niebezpieczeństwo. Jest jednak sporo miejsc, w które możemy dojechać autem lub udać się tam na spacer, a z których widok nocnego nieba z widokiem na Tatry odbiera mowę. Jest też możliwość pozostania na noc w którymś z górskich schronisk gdzie spektakl nocnego nieba ukazuje całe swoje piękno. Głodnym tatrzańskiego nieba pozostaje więc podziwianie go w zimie lub letnie wycieczki po Podhalu i okolicach gdzie znajdziemy sporo dobrych miejsc do obserwacji gwiazd.

Droga Mleczna - Królowa letniego nieba

Droga Mleczna znana była już w starożytności. Do jej obserwacji nie potrzeba, żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy ciemne niebo. Dla osób, które pierwszy raz widzą popularną „mleczną” może przypominać czasami delikatne chmury ciągnące się po nieboskłonie. Tak naprawdę jest to jednak dysk naszej galaktyki, który widzimy od wewnątrz. Dzięki temu, zamiast widzieć poszczególne ramiona galaktyki tak jak jest to w przypadkach, kiedy oglądamy inne galaktyki z boku widzimy jasny pas składający się z zagęszczenia gwiazd, kosmicznych pyłów i mgławic. Drogę Mleczną najłatwiej zaobserwować w sierpniu. Ciągnący się wtedy przez zenit pas naszej galaktyki sprawia, że ciężko nie zwrócić na niego uwagi spoglądając w niebo. Sprzyjają temu wtedy też przede wszystkim wakacje i ciepłe letnie wieczory. Jednak by widok był jak najlepszy warto odjechać od miejskich świateł i wyjechać w miarę możliwości jak najwyżej. Niestety kotlina Zakopanego nie jest najlepszym miejscem na obserwacje z racji na spore zanieczyszczenie światłem i często zalegający smog dodatkowo ograniczający widoczność gwiazd. Dobrym wyborem jest udanie się już na polany znajdujące się na Butorowym Wierchu skąd dodatkowo mamy piękną panoramę na Tatry Zachodnie.


Droga Mleczna widziana z polany w pobliżu Butorowego Wierchu

Kiedy najlepiej obserwować drogę mleczną nad Tatrami

Sierpień nie jest jedynym miesiącem, kiedy nasza galaktyka pokazuje swoje piękno. Dla bardziej wytrwałych, którzy są wstanie wybrać się na obserwacje już po północy aż do rana polecam spojrzenie w niebo już od marca. Wtedy to nasz galaktyczny dysk zaczyna wschodzić nad ranem. Dodatkowo wiosenne miesiące są okresem, kiedy zobaczymy w nad Polską też centrum Drogi Mlecznej, w którym występuje największe zagęszczenie gwiazd. Dobrym wyborem do wiosennych obserwacji jest Dolina 5 Stawów. Schronisko oferuje możliwość bezpiecznego spędzenia nocy a oddalenie od jakichkolwiek sztucznych źródeł światła i wysokość nad poziomem morza oferują doskonałe warunki do podziwiana piękna kosmosu.


Droga Mleczna nad schroniskiem w Dolinie 5 Stawów. 

Nocne niebo i to, co napisałem powyżej to jedynie mały ułamek tego, co można zobaczyć w Tatrach i nad nimi. Z pewnością nastąpi kontynuacja serii, w której powiem między innymi jak rozpocząć swoją przygodę z fotografowaniem nocnego nieba i co jeszcze ciekawego się na nim znajduje. Koniecznie pamiętaj by następnym razem spojrzeć w niebo podczas pobytu w Tatrach.  Jeżeli zainteresował Cię ten wpis zapraszam na moją stronę: Michał Ostaszewski Photography, gdzie zobaczysz więcej zdjęć z Tatr i nie tylko.

O autorze

Michał Ostaszewski, 22 lata.
Od dziecka moją pasją jest kosmos. Od kilku lat dołączyła do tego również fotografia. Mieszkając w Zakopanem mam możliwość eksplorować Tatry i łączyć te dwie pasje. Chciałbym zwrócić uwagę ludzi na to, jak ważny dla ludzkości jest kosmos, a także pokazać jego urzekające piękno.


Niebawem pojawi się kolejna część cyklu "Tatrzańskie Niebo".


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-02-07 18:53
Wyświetlenia: 3871

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia