• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Opisana panorama Tatr spod Szpiglasowego Wierchu

Kategoria: Ogólne

Poniżej możecie zobaczyć opisane zdjęcie zrobione w minioną niedzielę (ostatnie kilkanaście metrów podejścia na Szpiglasowy Wierch).

(kliknij aby powiększyć zdjęcie)

Panorama spod Szpiglasowego Wierchu.

Najbardziej na lewo wysunięty wierzchołek oznaczony (1) to Szeroka Jaworzyńska 2210 m., przesuwamy się na prawo widzimy szczyt przypominający piramidę (2) to Kołowy Szczyt 2418 m., posiadający wymagające drogi wspinaczkowe szczególnie w swojej wschodniej ścianie.

Dalej na prawo docieramy wzrokiem do najwyższego wzniesienia w głównej grani Tatr Wysokich (3) to Lodowy Szczyt 2627 m. Od strony północnej wygląda On bardzo majestatycznie, śnieg na szczycie potrafi utrzymywać się aż do lata, wierzchołek jest mocno rozczłonkowany i opada graniami do Doliny Jaworowej.

Kierując się niżej, dalej na prawo docieramy do (4) Małego Lodowego Szczytu 2461 m., następnie po prawo wystaje charakterystyczny ząbek - to (5) Ostry Szczyt 2360 m. Z tej odległości niepozorny ale jego pionowe urwiste ściany były przed laty uznawane wśród taterników za jedne z najtrudniejszych i najbardziej pożądanych.

Przesuwając się dalej na prawo docieramy do najwyższego wzniesienia Jaworowej Grani czyli do (6) Jaworowego Szczytu 2417 m., z wieloma trudnymi zimowymi drogami na północnej ścianie.

Następnie dalej docieramy do mniej popularnego wśród turystów (7) Świstowego Szczytu 2383 m., oraz do ledwo widocznej w oddali (8) Dzikiej Turni 2373 m.

Nieco bliżej nad dwiema dolinkami (od północy - Żabią Doliną Białczańską a od południa i południowego-wschodu Dolinką Spadową) wznosi się (9) Żabi Szczyt Wyżni 2259 m.

Dalej na prawo wystaje (10) Staroleśny Szczyt 2476 m., - najhonorniejsza i najbardziej niebezpieczna wspinaczkowo czterowierzchołkowa góra na terenie Słowacji.

(11) to Niżnie Rysy 2430 m., rozdzielające Dolinę Białej Wody i Dolinę Rybiego Potoku, a po prawej od nich najpopularniejsze (12) Rysy 2503 m., - z środkowym wierzchołkiem po słowackiej stronie i 2499 m., - północnym wierzchołkiem po stronie polskiej.

Patrząc na zdjęcie, po prawo lekko za Rysami wystaje (13) Wysoka 2547 m., a przed nią potężny (14) Mięguszowiecki Szczyt Wielki 2438 m., - góra z kilkusetmetrową ścianą do przejścia tylko dla bardzo doświadczonych i szybkich wspinaczy.

Dalej mała kopułka obok to (15) Cubryńska Strażnica 2335 m., a następnie (16) Cubryński Zwornik (około) 2370 m., i najwyższy punkt przy tej perspektywie gdzie nie wytyczono oficjalnego szlaku - Cubryna 2376 m.

Opracowanie i zdjęcie: JuraStudio


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-02-22 01:00
Wyświetlenia: 1001

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia