• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Szlak na lato: Zdobywamy Rysy - najwyższy szczyt Polski

Kategoria: Ogólne

Rysy – jeden z najbardziej „pożądanych” szczytów w naszych Tatrach. Jest to najwyższa góra po stronie Polskiej i za pewne to jest przyczyną ich tak dużej popularności. Trasa nie jest trudna do pokonania, choć podejście wymaga sporej kondycji. Biorąc to pod uwagę na wycieczkę na Rysy nie powinni decydować się turyści bez doświadczenia.

Rysy. fot. janosikk2

Charakterystyczne dla tego szlaku są długie i strome podejścia, które nie dają nam od siebie odpocząć. Trasa to w większości kręta droga po skalnych płytach, które są w pewnych momentach kruche i sypkie. Szczególną ostrożność zachowujemy, gdy na szlaku jest mokro.

Jednym z charakterystycznych miejsc, które napotykamy jest Bula pod Rysami. Turyści tutaj często wypoczywają gdyż Bula jest niemal płaska i trawiasta.  Za nią napotykamy pierwsze łańcuchy, które pomagają nam wspiąć się na skalną półkę.

Widok na Czarny Staw i Morskie Oko

Dalsza droga to ciąg niekończących się łańcuchów. W niektórych miejscach są one potrzebne w innych wg opinii wielu turystów wręcz zbędne. Należy pamiętać, że latem na szlaku zazwyczaj tworzą się duże zatory, przez co musimy zachować rozwagę i dużą ostrożność przy wymijaniu schodzących osób.

Na szlaku napotykamy kilka trudniejszych miejsc do pokonania. Pierwszym z nich jest stroma grzęda. Trzymając się łańcucha robimy duży krok na lewo. W momencie wyjścia na grań dochodzimy też do Przełączki – najtrudniejszego i najbardziej eksponowanego miejsca na szlaku. Półka jest niezwykle wąska, ale i krótka. Pewnie trzymając się łańcucha przechodzimy na drugą stronę. Dużą przeszkodą dla turystów jest świadomość, że z obu stron jest prawie 500 metrów przepaści.

Dalej wędrujemy wąską ścieżką w eksponowanym terenie. Pewnie trzymamy się łańcucha i podążamy przez głazy. Trwa to jednak chwilę, ponieważ dość szybko docieramy w pobliże kopuły szczytowej.

Szlak ubezpieczony jest łańcuchami
Najbardziej eksponowane miejsce na szlaku

Ostateczne podejście na szczyt do droga po sporych głazach. Nie ma już tutaj łańcuchów do pomocy. Wspinamy się jedynie przy użyciu własnych rąk. Wchodzimy na polski, ściślej graniczny wierzchołek Rysów o wysokości – 2499m n.p.m., Jeśli mamy taką ochotę możemy wejść również na wierzchołki położone na Słowacji – najwyższy 2503 m n.p.m. jak i najniższy 2473m. n.p.m.

Ze szczytu roztacza się wyśmienity widok na całe Tatry Wysokie, zwłaszcza na Gerlach, Wysoką, Lodowy Szczyt, Mięguszowieckie Szczyty, grań Orlej Perci a także Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i Dolinę Rybiego Potoku. Należy podkreślić, że poziom trudności szlaku na Rysy jest często wyolbrzymiany przez sam fakt żmudnego wchodzenia prawie 300 metrów po łańcuchach.


Na Rysy - Opis szlaku

Na Rysy od słowackiej strony - Opis szlaku


Zobacz również:

Szlak na lato: Do Piątki przez Świstówkę Roztocką

Szlak na lato: Zdobywamy Gęsią Szyję

Szlak na lato: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak na lato: Wędrujemy przez Czerwone Wierchy

Szlak na lato: Wędrówka na Starorobociański Wierch

Szlak na lato: Wędrujemy na Grzesia, Rakoń i WołowiecDodał: Agnieszka Jurczak
2018-07-16 11:00
Wyświetlenia: 7720

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   18 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia