• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Szlak na lato: Wędrujemy na Grzesia, Rakoń i Wołowiec

Kategoria: Ogólne

Wyprawa na Grzesia, Rakoń i Wołowiec należy z pewnością do jednej z piękniejszych w Tatrach Zachodnich. Można ją polecić osobom w każdym wieku, jako że nie przysparza ona specjalnych trudności. Często przemierzają tę trasę miłośnicy Tatr Wysokich, którzy chcą nieco odciąć się od bliskiego sąsiedztwa skał, łańcuchów, klamer, drabinek i dużego niebezpieczeństwa.

Panorama z Grzesia.

Przed wejściem na nasz dzisiejszy szlak musimy najpierw dostać się do Polany Chochołowskiej. Szlak przez Dolinę Chochołowską należy do bardzo przyjemnych jednak przed nami długa wędrówka. W celu zaoszczędzenia czasu polecamy pokonanie tej drogi rowerem (musimy go oddać w pobliżu dawnego schroniska Blaszyńskich), lub zdecydować się na dojazd kolejką turystyczną do Polany Huciska (przejazd w cenie 5zł, pierwszy kurs o 8 rano).

Trasa Szlak Czas
Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany zielony  szlak 1h 40'

Wycieczkę możemy rozpocząć od wejścia na Grzesia lub wybrać drogę prowadzącą na Przełęcz Zawracie (przez podobną nazwę często mylona z Przełęczą Zawrat w Tatrach Wysokich) skąd blisko już do Wołowca. Drugi wariant (szlak zielony) jest niezwykle monotonny a także mało atrakcyjny widokowo. Miłe dla oka krajobrazy pojawiają się dopiero ok. 30 minut przed przełęczą. Podejście zielonym szlakiem początkowo delikatne z każdym krokiem staje się coraz bardziej męczące. Ścieżka zbudowana z głazów nazwana została „Szeroką Ulicą”.

Trasa Szlak Czas
Na Grzesia, Rakoń i Wołowiec z Polany Chochołowskiej żółty szlakniebieski szlak 2h 45'

Prowadzący na Grzesia żółty szlak spod Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej od początku pnie się mocno pod górę. Po chwili dochodzimy do skrzyżowania szlaków – niebieski doprowadzi nas do Bobrowieckiej Przełęczy, z której możemy podziwiać Bobrowiec.

Ścieżka wiodąca nas po wygodnych kamieniach zawija kilka razy. Maszerujemy najpierw pod osłoną drzew, później pojawia się piętro kosodrzewiny. Wąską ścieżką, po upływie nieco ponad godziny docieramy na Grzesia. Wędrówka na pierwszy szczyt może trochę zmęczyć, aczkolwiek nie sprawia żadnych kłopotów.

Podejściena Rakoń.

Na Rakoń wędrujemy bardzo łagodną granią. Szlak zmienia tutaj kolor z żółtego na niebieski. Początkowo z każdej strony otacza nas kosodrzewina, która znika nieco przed szczytem. Cały czas towarzyszą nam piękne widoki. Szczyt Rakonia to doskonałe miejsce na odpoczynek zwłaszcza, że czeka nas jeszcze dość męczące podejście na Wołowiec.

Z Rakonia schodzimy na Przełęcz Zawracie. Warto wspomnieć, że zimą jest tutaj duże zagrożenie lawinowe. Krzyżują się tutaj szlaki – niebieski, którym wędrujemy oraz zielony, który sprowadzi nas na Polanę Chochołowską.

„Atakujemy” Wołowiec. Wejście na szczyt nie jest trudne jednak wymaga nie lada kondycji. Zalecamy ostrożność gdyż z obu stron czają się tutaj kamieniste przepaście. Dużym problemem jest też często mocno wiejący wiatr. Czasami ciężko ustać na nogach.

Podejście na Wołowiec.

Gdy już nacieszymy się pięknymi widokami zaczynamy schodzić. Wracamy do Przełęczy Zawracie i zielonym szlakiem przez Wyżnią Dolinę Chochołowską kierujemy się do Polany Chochołowskiej.

Oczywiście, jeśli czujemy się na siłach możemy wydłużyć naszą wędrówkę. Z Wołowca udać się na Kończysty i dalej Trzydniowiański Wierch skąd zejść czerwonym szlakiem do Polany Trzydniówka (omijamy wtedy Polanę Chochołowską).

Zobacz również:


Szlak na lato: Do Piątki przez Świstówkę Roztocką

Szlak na lato: Zdobywamy Gęsią Szyję

Szlak na lato: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak na lato: Wędrujemy przez Czerwone Wierchy

Szlak na lato: Wędrówka na Starorobociański Wierch

Szlak na lato: Zdobywamy Rysy - najwyższy szczyt Polski


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-08-27 12:44
Wyświetlenia: 11390

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia