• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Szlak na lato: Do Piątki przez Świstówkę Roztocką

Kategoria: Ogólne

Dzisiejszy szlak na lato prowadzi nas do jednej z najpiękniejszych dolin w Tatrach, czyli Doliny Pięciu Stawów Polskich. Możemy do niej dojść wieloma ścieżkami jednak szlak przez Świstówkę Roztocką wydaje się być jednym z najbardziej dogodnych. Nie napotkamy tutaj zbyt wielu trudności, choć są miejsca, które mogą nam „doskwierać” zwłaszcza przy załamaniu pogody. Szlak ten stanowi doskonałą alternatywę dla drogi wiodącej, przez Szpiglasową Przełęcz, który jest nieco trudniejszy. W okresie zimowym, tj. od 1 grudnia do 31 maja, zamykany jest z uwagi na ogromne zagrożenie lawinowe.

Droga od początku jest dość stroma. Wielu łapie się za głowę, gdy stając przy początku szlaku widzi pierwsze podejście. Podczas wędrówki są jednak momenty wiodące po płaskiej drodze i możemy wtedy nieco odetchnąć. Szlak wiedzie licznymi zakosami.  Sprawia to, że często mamy wrażenie, że już dochodzimy do celu a za zakrętem czeka… jeszcze jeden zakręt.

Najtrudniejszym fragmentem szlaku jest przejście Żlebem Żandarmerii. Niegdyś był on był ubezpieczony łańcuchem. Znajdujemy się w skalistym i stromym terenie. Po prawej stronie spora przepaść. Musimy zachować dużą ostrożność – żleb przechodzimy górą, uważnie stawiając kroki.

Dalsze elementy szlaku wiodą nas przez spore kamienisko a widoki stają się coraz piękniejsze. Z szerokiej,  trawiastej Równi nad Kępą możemy podziwiać rejon Morskiego Oka a wyłaniający się ze Świstówki Roztockiej krajobraz Doliny Pięciu Stawów należy z pewnością do jednych z najpiękniejszych w Tatrach.

Ze Świstówki Roztockiej czeka nas już wygodne zejście do Piątki. Z początku jeszcze wśród skał później pośród kosodrzewiny aż do schroniska nad brzegiem Przedniego Stawu. Z Doliny Pięciu Stawów Polskich możemy udać się na Szpiglasową Przełęcz, przełęcz Krzyżne, do Doliny Roztoki i wielu innych miejsc.

W ramach ciekawostki można powiedzieć, że do roku 1958 szlak wiódł przez Siodło i północne grzędy Kopy gdzie często aż do lata zalegał zlodowaciały śnieg, co prowadziło do wielu wypadków. Jeden z nich wydarzył się w noc sylwestrową w roku, 1956 kiedy to spadło tam troje narciarzy. Dwóch mężczyzn poniosło śmierć na miejscu, kobieta mimo poważnych obrażeń przeżyła upadek.  O wypadku powiadomił czwarty narciarz, który zdołał dotrzeć do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Cztery lata później ów czwarty narciarz zginął dokładnie w tym samym miejscu również w Sylwestra. Chciał pokazać swoim znajomym miejsce gdzie spadli jego przyjaciele…

Mimo iż ścieżkę poprowadzono inaczej to zdarza się, że nieświadomi turyści po dziś dzień korzystają ze „skrótu”.

Opis szlaku: Do Doliny Pięciu Stawów znad Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką


Zobacz również:

Szlak na lato: Wędrówka na Starorobociański Wierch

Szlak na lato: Zdobywamy Gęsią Szyję

Szlak na lato: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem

Szlak na lato: Wędrujemy przez Czerwone Wierchy

Szlak na lato: Zdobywamy Rysy - najwyższy szczyt Polski

Szlak na lato: Wędrujemy na Grzesia, Rakoń i WołowiecDodał: Agnieszka Jurczak
2018-07-01 11:00
Wyświetlenia: 5737

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   19 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia