• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Zwiedzamy Dolinę Strążyską

Kategoria: Ogólne

Dolina Strążyska jest idealnym miejscem na odpoczynek po długich górskich wędrówkach, można ją także odwiedzać przy gorszej pogodzie. Polecamy ją również na rodzinny spacer z dziećmi.

Wąska dolina reglowa powstała na linii uskoku tektonicznego, położona jest pomiędzy Doliną ku Dziurze i Doliną za Bramką. Od zachodu ograniczona jest grzbietami Grzybowca, od wschodu zboczami Suchego Wierchu i Sarniej Skały, od zachodu zaś jest zamknięta przepięknie wyglądającym masywem Giewontu. W dolinie można spotkać niedźwiedzie i głuszce, choć jest to mało prawdopodobne z powodu dużej popularności tego miejsca i sporego gwaru.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska.

Wylot doliny znajduje się na końcu ulicy Strążyskiej, gdzie położony jest parking dla samochód i przystanek busów.

Do doliny możemy dość z centrum, ulicami Kasprusie i wcześniej wspomnianą ulicą Strążyską. Ciekawszą opcją będzie jednak dojście Drogą Pod Reglami. Trzecim wariantem jest dojazd busem (pierwszy bus z dworca rusza o 9:15).

Wzdłuż doliny przebiega czerwony szlak, wchodzimy na niego mijając drewnianą bramę. Po prawej stronie mijamy leśniczówkę TPN. Dalej droga się zwęża i przekracza kilka razy potok. Dolina Strążyska jest niemal całkowicie zalesiona, a jej stoki urozmaicają liczne dolomitowe skały, z których najbardziej znane są Trzy Kominy Strążyskie, nazywane kiedyś Dziadami lub Chłopkami. W XX wieku te wystające turnie były ulubionymi celami wspinaczek dla wielu taterników.

Trzy Kominy Strążyskie

Trzy Kominy Strążyskie.

Za kominami, po prawej stronie możemy zobaczyć umieszczoną w skale tablicę upamiętniającą Edwarda Jelinka - czeskiego miłośnika Tatr.

Na wysokości 1050 m n.p.m., położona jest urokliwa Polana Strążyska, jedno z nielicznych obszarów w okolicy, które nie jest zalesione. Wśród wielu polodowcowych głazów, które ścielą polanę można dostrzec największy głaz nazywany Sfinksem.

W centrum polany znajduję się wiele drewnianych ławek, a w przerobionym z szałasu bufecie o nazwie "Herbaciarnia" można zakupić pyszną szarlotkę, piwo i inne produkty, które dodadzą nam energii. Z polany możemy również podziwiać imponujący widok na północną ścianę Giewontu.

Herbaciarnia

Herbaciarnia.

Przez Polanę Strążyską przebiega Ścieżka nad Reglami, zaś na końcu polany zaczyna się króciutki żółty szlak prowadzący do wodospadu Siklawica. Będąc już w tych okolicach, nie możemy sobie odmówić przyjemności zobaczenia dwóch kaskad o łącznej wysokości 22 metrów, które tworzą ten uroczy wodospad. Szlak prowadzi po kamiennych schodkach, w okolicy wiele głazów na których można usiąść i oglądać Siklawicę, od której kiedyś wiódł najkrótszy szlak na Giewont.

Siklawica

Siklawica.

Do polany wracamy tym samym szlakiem. Jeżeli mamy jeszcze spory zapas sił, to możemy udać się na zachód, czarnym szlakiem prowadzącym na Czerwoną Przełęczlub na wschód, gdzie za Herbaciarnią wiedzie czarny szlak na Przełęcz Grzybowiec, skąd mamy niecałe 2 godziny marszu na Giewont.

Galeria
Wejście do doliny. Tablica upamiętniająca Edwarda Jelinka. Polana Strążyska. Herbaciarnia. W środku Herbaciarni.

Dodał: Marcin Ignatowicz
2014-07-24 01:00
Wyświetlenia: 21994

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   18 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia