• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Piękny i urokliwy Smreczyński Staw. Historia, zdjęcia i panorama znad stawu

Kategoria: Ogólne

Bardzo urokliwy, acz mały staw, który w całości otoczony jest lasem. Stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów, zważywszy na niewielką odległość od schroniska na Hali Ornak. Doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks na łonie natury.

lipiec
Smreczyński Staw w lipcu.

Jest to polodowcowe jezioro położone na wysokości 1226 m n.p.m., niedaleko zbiegu dolin Pyszniańskiej i Tomanowej.  Charakteryzuje się wysokim rozwojem życia organicznego i występowaniem płazów;  można spotkać tutaj traszkę górską i karpacką, a także żaby trawne. Na brzegach stawu rozwijają się bagienne rośliny.

marzec
Zdjęcie z marca.

Staw był odwiedzany już w XIX wieku, wtedy też stała tutaj mała altanka postawiona przez Towarzystwo Tatrzańskie. W dawnych czasach uważano, że Smreczyński Staw nie posiada dna. Było to związane z legendą, która głosiła, że pewien gazda zaczął kopać rów odwadniający, by spuścić z niego wodę i zamienić go na łąkę, głos z wody ostrzegł go, że zatopi wszystkie miejscowości, aż do morza.

Trasa Szlak Czas
Nad Smreczyński Staw z Hali Ornak zielony szlak 30'

Nad Smreczyński Staw prowadzi czarno znakowany szlak, który zaczyna się przed schroniskiem Ornak (kliknij w powyższy link i zobacz opis szlaku).

Panorama znad Smreczyńskiego Stawu.

(kliknij aby powiększyć zdjęcie)

Panorama znad Smreczyńskiego Stawu.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-09-15 20:39
Wyświetlenia: 5493

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia