• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Raki turystyczne – co warto wiedzieć pod kątem zakupu?

Kategoria: Ogólne

Każdy kto raz pokochał wędrówki górskie, najprawdopodobniej nigdy już z nich nie zrezygnuje. Z czasem przemierzane trasy będą rozwijane pod kątem trudności. A wycieczki w okresie letnio-jesiennym uzupełnione zostaną również o wyprawy zimowe. Okazuje się bowiem, iż zimą góry roztaczają przed nami zupełnie inne, niesamowite piękno.

Do czego służą raki turystyczne?

Kompletując sprzęt do zimowej wyprawy górskiej, nie możemy zapomnieć o zakupie raków. Umożliwiają one bowiem przemieszczanie się po śliskim oraz stromym terenie. Przyczepione do butów, dzięki metalowym zębom wbijającym się w lód, pozwalają na utrzymanie stabilności oraz pewność stawianych kroków.

Kupujemy w zależności od przeznaczenia

Modele raków turystycznych różnią się w zależności od zastosowania. Przykładowo tzw. turystyka kwalifikowana opiera się na marszu po twardym i stromym podłożu. Jeżeli chcemy uprawiać właśnie taki rodzaj wędrówek, najlepiej wybrać raki stalowe, półsztywne i dwunastozębne. Takie raki są bardziej wrażliwe na różnego rodzaju zmiany w podłożu. Są bardzo elastyczne przy przejściach np. z oblodzonej powierzchni na śnieg i odwrotnie. Dyscypliną, która wymaga zakupu zupełnie innego rodzaju raków jest wspinaczka po lodzie. W tym wypadku najlepiej postawić na raki sztywne, stalowe, które będą miały zęby atakujące pionowo. Ważną sprawą jest, aby postawić tutaj na raki wiązane automatycznie. Raki te powinny także mieć od jedenastu do czternastu zębów. Natomiast dla alpinistów, wspinających się zarówno w stylu klasycznym, jak i wyczynowym, najlepiej sprawdzą się sztywne lub półsztywne raki dwunastozębne. Raki muszą być na tyle sztywne, aby trzymać wąski zakres pracy na płaszczyźnie pionowej.

Ustawienie zębów

Elementem, który znacznie różni się od siebie w poszczególnych rodzajach raków, jest ustawienie zębów atakujących. Może ono być pionowe lub poziome, w zależności od zastosowania. W rakach z zębami poziomymi pokonamy długą trasę po śniegu lub lodzie. Natomiast raki z zębami pionowymi są przeznaczone do wspinaczki po skale twardej.

Regulacja

Trzeba koniecznie pamiętać, aby sprawdzić, czy raki są odpowiednio wyregulowane w stosunku do obuwia, na które zostaną założone. Uwaga! Jeżeli raki nie pasują do twojego obuwia – powinieneś zakupić nowy model. Nie należy bowiem wymuszać dopasowania. Grozi to uszkodzeniem raków, a co za tym idzie zwiększa niebezpieczeństwo wypadku.

Stosując raki na buty, pamiętaj!

Raki trzeba utrzymywać w stanie suchym i oczyszczonym. Tylko w taki sposób możemy zapobiec procesowi ich niszczenia poprzez korozję. Ostrzymy raki za pomocą palnika ręcznego. Zawsze przed ich kolejnym zastosowaniem należy sprawdzić ich stan oraz to, czy są odpowiednio naostrzone. Ponadto sprawdzamy elementy tj.: śruby, nity, klamry, opaski. Raki muszą przed wyprawą być w stanie nienagannym. Upewnij się także, czy pałąki nadal pasują do profilu twojego buta, czy też nie zostały przypadkiem odkształcone. Raki najlepiej zakładać na płaskim terenie. W taki sposób zrobimy to szybciej i skuteczniej.

Więcej na: http://alpintech.pl/


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-03-01 01:00
Wyświetlenia: 1023

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia