• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

W Tatrach przyroda i zwierzęta budzą się z zimowego snu

Kategoria: Ogólne

Informowaliśmy już na naszym portalu o tym, że pojawiły się pierwsze krokusy (czytaj więcej) zwiastujące koniec zimy w Tatrach. Poniżej kilka informacji od Tatrzańskiego Parku Narodowego, które potwierdzają, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.


Druga połowa lutego i początek marca przyniosły ocieplenie, pokrywa śnieżna jest bardzo cienka, miejscami wytopiona, wyziera już spod niej trawa. Wśród tatrzańskich zwierząt panuje ożywienie.
Od kilku dni pojawiają się już pierwsze krokusy.

W reglach i nawet w Zakopanem słychać odgłosy wydawane przez puszczyka zwyczajnego, jest to najpopularniejszy gatunek sowy w Europie, często spotykany również w miastach. Swoje gniazda buduje na poddaszach lub na kominach opuszczonych domów. W środowisku naturalnym najchętniej wybiera bukowe dziuple, skalne nyże lub jaskinie. Obecnie trwa jego okres godowy, w marcu przystąpi do lęgów.

W rejonie Doliny Strążyskiej obudził się niedźwiedź, jego świeże tropy obserwował nasz leśniczy. Niedźwiedź kluczył i wyraźnie szukał pożywienia, miejscami rozgrzebywał śnieg, być może udało mu się wykopać trochę gryzoni. Tego typu przerwa w śnie zimowym jest czymś zupełnie normalnym, sen niedźwiedzia jest dosyć lekki.

W rejonie Łysej Polany obserwujemy chmarę jeleni. Przebywają blisko asfaltowej drogi i nie uciekają ani przed samochodami, ani przed ludźmi.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-03-07 01:00
Wyświetlenia: 779

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia