• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

W Tatrach przyroda i zwierzęta budzą się z zimowego snu

Kategoria: Ogólne

Informowaliśmy już na naszym portalu o tym, że pojawiły się pierwsze krokusy (czytaj więcej) zwiastujące koniec zimy w Tatrach. Poniżej kilka informacji od Tatrzańskiego Parku Narodowego, które potwierdzają, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.


Druga połowa lutego i początek marca przyniosły ocieplenie, pokrywa śnieżna jest bardzo cienka, miejscami wytopiona, wyziera już spod niej trawa. Wśród tatrzańskich zwierząt panuje ożywienie.
Od kilku dni pojawiają się już pierwsze krokusy.

W reglach i nawet w Zakopanem słychać odgłosy wydawane przez puszczyka zwyczajnego, jest to najpopularniejszy gatunek sowy w Europie, często spotykany również w miastach. Swoje gniazda buduje na poddaszach lub na kominach opuszczonych domów. W środowisku naturalnym najchętniej wybiera bukowe dziuple, skalne nyże lub jaskinie. Obecnie trwa jego okres godowy, w marcu przystąpi do lęgów.

W rejonie Doliny Strążyskiej obudził się niedźwiedź, jego świeże tropy obserwował nasz leśniczy. Niedźwiedź kluczył i wyraźnie szukał pożywienia, miejscami rozgrzebywał śnieg, być może udało mu się wykopać trochę gryzoni. Tego typu przerwa w śnie zimowym jest czymś zupełnie normalnym, sen niedźwiedzia jest dosyć lekki.

W rejonie Łysej Polany obserwujemy chmarę jeleni. Przebywają blisko asfaltowej drogi i nie uciekają ani przed samochodami, ani przed ludźmi.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-03-07 01:00
Wyświetlenia: 993

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia