• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Przygotowania do podróży w Tatry

Kategoria: Ogólne

Sezon narciarski w pełni. W tym roku wyjątkowo możemy cieszyć się w Polsce z mroźnej i śnieżnej zimy. Skoro aura sprzyja, a do tego pierwsza tura województw rozpoczęła ferie zimowe, to nie pozostaje nic innego, jak spakować narty i w drogę, szusować po stokach!

OZNACZENIE NARCIARSKICH TRAS ZJAZDOWYCH

W rejonie Podhala i samych Tatr aż roi się od narciarskich tras. W tym wypadku kolor informuje nas o stopniu trudności (odwrotnie niż oznaczenie kolorystyczne szlaków turystycznych w górach). Stopień trudności narciarskiej trasy zjazdowej ocenia się na podstawie zalesienia, zabudowania i innych obiektów, które znajdują się przy trasie oraz ukształtowania terenu.
W Polsce obecnie wyróżnia się trzy typy trudności:
*NIEBIESKI - trasy łatwe, o nachyleniu średnim do 21% oraz nachyleniu maksymalnym do 30%

*CZERWONY - trasy trudne, o nachyleniu średnim do 29% oraz nachyleniu maksymalnym do 40%

*CZARNY - trasy bardzo trudne, o nachyleniu średnim powyżej 29% oraz nachyleniu maksymalnym powyżej 40%

Podobne oznaczenia spotkamy w Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji z tą różnicą, że na okrągłych tablicach (w odpowiednim dla trasy kolorze) znajdziemy dodatkowe informacje np. numer porządkowy (co w przypadku przykrego zdarzenia pozwoli podać służbom ratunkowym nasze dokładne położenie na trasie). We Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii do skali dodaje się kolor zielony oznaczający trasę bardzo łatwą, ponadto znaki odpowiadające danemu stopniowi trudności mają różne kształty.

Jadąc po raz pierwszy na narty bardzo ważne jest dopasowanie trasy do swoich umiejętności, by uniknąć poważnych wypadków.

WYCIĄGI I TRASY NARCIARSKIE W ZAKOPANEM

Zimowa stolica Polski dysponuje wieloma trasami o różnym stopniu trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Bardzo zaawansowanym narciarzom, którym niestraszne ekstremalne doznania śmiało można polecić Kasprowy Wierch. Możemy się na niego dostać na 3 sposoby - kolejką linową, koleją krzesełkową „Gąsienicowa” z Hali Gąsienicowej lub koleją krzesełkową „Goryczkowa” z Doliny Goryczkowej. Godziny otwarcia: 7.00-21.00.

Początkującym można zaproponować Gubałówkę - do dyspozycji amatorów białego szaleństwa jest ciekawa trasa przy górnej stacji kolejki linowo-torowej (można się tam dostać również wyciągiem orczykowym) oraz rynna snowboardowa. Godziny otwarcia: 8.00-21.45

Warto zajrzeć również do Zębu, gdzie wszystkie trasy są niebieskie, na każdą prowadzi wyciąg orczykowy. Godziny otwarcia: 9.00-22.00 oraz na Harendę, z jedną trasą czarną i trzema bardzo łatwymi - godziny otwarcia: 9.00-21.00.

Na białe szaleństwo, zwłaszcza za granicę, najwygodniej wybrać się samochodem. Podczas takiej podróży z pewnością przydadzą nam się podstawowe zimowe akcesoria samochodowe, które ułatwią nam zmaganie się z niskimi temperaturami, śniegiem i lodem (warto pamiętać, że za granicą na górskich drogach często niezbędnym wyposażeniem stają się łańcuchy).

Więcej na: http://www.agallo.pl/akcesoria_zimowe/kable_rozruchowe_i_prostowniki.html

Wszystkim wybierającym się na narty życzymy bezpieczeństwa, dobrej pogody i niezapomnianych wrażeń!


Dodał: Agnieszka Jurczak
2017-01-26 01:00
Wyświetlenia: 873

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia