• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury

Kategoria: Ogólne

Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.  Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?


Poniżej kilka fragmentów książki:

1.     Rodzaj chmur ideszcz

Jeżeli za chmurami pierzastymi podążają chmurypierzasto-warstwowe (jeśli ogon klaczy zostanie zastąpiony cienkim białym kocemi otoczką dookoła Słońca lub księżyca), to możemy być pewni, że nadciąga ciepłyfront, a wraz z nim deszcz.

 

2.     Drzewa i pioruny

Badania, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Niemczechwykazały, że spośród wszystkich badanych drzew, błyskawice najczęściej uderzająw dęby, a następnie w jesiony. Głóg, przez to, że jest niskim drzewem, zyskałreputację bezpiecznego. Jeżeli jesteś zmuszony wybierać pośród drzew, to unikajtych wysokich, a pośród pozostałych najlepszy będzie buk, następnie świerk orazsosna. Według badań, dęby zostały uderzone ponad sto razy, a buk zaledwie raz.


3.     Rosa i ładnapogoda

Rosa o poranku oznacza, że grunt był wystarczającochłodny, aby wilgoć skondensowała się w powietrzu. Zazwyczaj dzieje się tak,gdy niebo nie jest zachmurzone i ciepło ucieka do góry. Rosa nie gwarantujedługoterminowej ładnej pogody, ale świadczy o bezchmurnym niebie i jest szansąna to, że pozostanie ono takie przez cały dzień.Dane techniczne:  oprawa twarda Liczba stron: 424 Wydanie: pierwsze, 2017 ISBN: 978-83-7515-445-0

Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-08-07 19:45
Wyświetlenia: 300

Ostatnie komentarze

 • Kasia Lisiecka

  Genialny klimat, przyjemna muzyka i przede wszystkim cudowne Tatry w roli głównej. Dobra robota -...

  naTatry.pl - Szczytami i dolinami Tatr. Zobacz film z pięknymi widokami 

   14 godzin temu

 • Mariusz Kuźma

  Rysy to moja pierwsza wyprawa w Tatrach. Szlak stromy i w miarę wymagający sprawności fizycznej....

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   15 godzin temu

 • Szczery

  A z Giewontu w bok gdzie da się iść??? Trzy kroki w przód i już się jest w Zakopanem???

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   18 godzin temu

Ostrzeżenia