• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Krótki przewodnik po tatrzańskich stawach

Kategoria: Ogólne

Tatrzańskie stawy to w rzeczywistości jeziora, jednak nazywanie ich stawami przyjęło się nie tylko w mowie potocznej, ale także w publikacjach naukowych. W Tatrach występuje około 200 stawów, jest więc wiele miejsc wartych zobaczenia. Zapraszamy na krótki przewodnik po jeziorach tatrzańskich. Dowiesz się także, jaki nietypowy sprzęt powinien znaleźć się w Twoim plecaku, jeśli wybierasz się w góry.


Charakterystyka stawów

W Polskich Tatrach jest około 40 jezior, reszta znajduje się poza granicami kraju. Większość stawów jest pochodzenia polodowcowego i występuje na wysokościach powyżej 1600 metrów. Właśnie ze względu na swoje pochodzenie większość jezior znajduje się w Tatrach Wysokich. Niektóre z mniejszych jezior mają inną genezę – jeziora krasowe czy stawy rozlewiskowe. Niewielka liczba stawów została utworzona przez człowieka – przykładami są Nowe Morskie Oko oraz zbiorniki wodne na Bystrej. Jeziora różnią się także między sobą wielkością – zarówno powierzchnią, jak i głębokością. Warto jednak zobaczyć nie tylko te największe, które bez wątpienia są atrakcją turystyczną, ale także te mniejsze, równie urokliwe.


Największe jeziora tatrzańskie

Nie trzeba ich daleko szukać, ponieważ trzy największe pod względem powierzchni jeziora znajdują się w polskich Tatrach. Są to: Morskie Oko (34,54 ha), Wielki Staw Polski (34,14 ha) oraz Czarny Staw pod Rysami (20,54 ha). Wielki Staw Polski jest jednocześnie najgłębszym stawem w całych Tatrach (79,3 m) i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji najgłębszych jezior w Polsce.

Morskie Oko leży w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m. n.p.m. Niedaleko Morskiego Oka można zatrzymać się w schronisku PTTK im. Stanisława Staszica. Znajduje się ono na wysokości 1405 m. n.p.m. i jest jednym z najstarszych tatrzańskich schronisk.

W Dolinie Rybiego Potoku znajduje się także inne duże jezioro – Czarny Staw pod Rysami. Nad tymi dwoma stawami wznoszą się m.in. Rysy. Ciekawa jest nazwa jeziora – szczyty górskie rzucają na nie cień, a w wodzie występuje sinica. Te elementy sprawiają, że jezioro ma ciemny kolor, który czasem wydaje się prawdziwie czarny.

Ostatni z największych tatrzańskich stawów to Wielki Staw Polski. Położony jest na wysokości 1665 m. n.p.m. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Według niektórych badań staw ten jest większy niż Morskie Oko – w rzeczywistości ich powierzchnia niewiele różni się od siebie.

Bezpieczeństwo w Tatrach

Każdy, kto choć raz wybrał się na wędrówkę w góry, zdaje sobie sprawę, że mogą one być nie tylko piękne, ale też niebezpieczne. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do kilku zasad, które zapewnią bezpieczeństwo. Wiele zależy m.in. od pory roku, wysokości, na którą planujemy się wspiąć, warunków atmosferycznych itp. Jednak niektóre zasady są niezmienne i obowiązują zarówno w górach, w lasach jak i nad stawami. Najważniejsze jest zachowanie trzeźwości (ciała jak i umysłu). Podczas wycieczek nie pij alkoholu, a jeśli pijesz dzień przed planowaną wyprawą, koniecznie zbadaj się alkomatem zanim wyruszysz w drogę. Eksperci z portalu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/ radzą, aby zawsze mieć przy sobie skalibrowany alkomat. Z pewnością przyda Ci się także w górach. Każdy użytkownik wie, jak ważna jest kalibracja alkomatów. Kraków to jedno z miast niedaleko samych Tatr, gdzie możesz skorzystać z takiej usługi. Nieco dalej także znajduje się serwis, którego specjalnością jest kalibracja alkomatu. Katowice są właśnie tym miastem, przez które często przejeżdżają turyści z innych części kraju. Warto się tam zatrzymać na chwilę, aby nasz ekwipunek na górskie wycieczki był kompletny.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-03-16 23:19
Wyświetlenia: 1105

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  40 minut. Proste podejście aczkolwiek może zmęczyć.

  Na Giewont przez Dolinę Strążyską 

   16 godzin temu

 • Paulina Balcerzak

  Ale wszędzie piszą, że można do Chochołowskiej i do Lejowej

  Przez Dolinę Lejową 

   3 dni temu

 • Stiv

  Dodam że najbardziej zależy nam na wejściu na Giewont i że na pewno odpuszczamy Rysy

  Na Giewont przez Dolinę Strążyską 

   4 dni temu

Ostrzeżenia