• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Zawrat - Najpopularniejsza przełęcz w Tatrach?

Kategoria: Ogólne

Przełęcz Zawrat położona jest na wysokości 2159 m n.p.m we wschodniej grani Świnicy w Tatrach Wysokich. Tutaj swój początek ma najtrudniejszy szlak naszych polskich Tatr – Orla Perć. Zawrat jest jednym z jej skrajnych punktów, choć odwiedzany jest częściej niż Przełęcz Krzyżne. Z Zawratu możemy podziwiać piękną panoramę Tatr Wysokich.

Zawrat.

W XIX wieku o Zawracie mówiło się, że jest sprawdzianem umiejętności turysty. Później pisał o nim Mieczysław Świerz – „Chadzały nim wszystkie pokolenia taterników, chadzają nim dzisiaj z równym zadowoleniem tak najlepsi jak i początkujący turyści, dla których droga ta jest szczególnie pouczająca.” I rzeczywiście nawet dzisiaj dość często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wejście na Zawrat (szlakiem z Hali Gąsienicowej) jest czymś w rodzaju testu. Dużo osób chce sprawdzić się tam zanim „zaatakują” Orlą Perć.

Widok z Zawratu. fot. fotogary

Pierwsze wejście na przełęcz datowane jest na sierpień roku 1842. Dokonali go Jakub Krauthofer i Jan Para. Zimą dnia 21 stycznia 1894r. jako pierwsi na przełęczy stanęli Jan Grzegorzewski, Stanisława Pisarzewska i jej szwagier oraz Leon Józef Marian Duczymiński wraz z przewodnikami: Bartłomiejem Obrochtą, G. Rojaną i Józefem Trzebunią.

Na Zawracie stawało wiele znanych osób m.in. Stanisław Witkiewicz i Maria Skłodowska –Curie. Był tutaj także Włodzimierz Lenin. Szlak prowadzący z Doliny Gąsienicowej przez Zawrat do Doliny Pięciu Stawów Polskich został nazwany w roku 1952 Szlakiem Lenina. Na oznakowaniach trasy domalowywano wtedy małe czerwone gwiazdki, które skrzętnie niszczone były przez turystów i górali.

Przełęcz dostępna jest dla turystów z dolin: Gąsienicowej i Pięciu Stawów Polskich lub bezpośrednio ze Świnicy. Najłatwiejszą drogą jest trasa z Doliny Pięciu Stawów – nie ma tutaj żadnych sztucznych ułatwień, co jest zupełnie zrozumiałe. Dwa pozostałe warianty są już trudniejsze, zwłaszcza przy „mokrej skale”.

Podejście od Hali Gąsienicowej.

Na szczególną uwagę zasługuje szlak z Doliny Gąsienicowej. Wydaje się być on niezwykle tajemniczy, jako że masyw Zawratu przez większość dnia zasłania słońce, co sprawia ze droga zwykle jest w cieniu. Niegdyś trasa prowadziła nas przez Zawratowy Żleb – droga zwana teraz Starym Zawratem używana jest zimą. Natomiast tzw. Nowy Zawrat zbudowany został przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1894 – 95. W roku 1904 ks. Walenty Gadowski w jednej ze ścian Zawratowej Turni umieścił posążek Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

Zobacz opisy szlaków:

Trasa Szlak Czas
Na przełęcz Zawrat z Hali Gąsienicowej niebieski szlak 2h 25'
Na Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich niebieski szlak 1h 45'
Na Świnicę z Zawratu czarny szlak 50'
Od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu czerwony szlak 2h 15'


Dodał: Agnieszka Jurczak
2019-01-28 11:23
Wyświetlenia: 17406

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   1 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   10 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia