• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Schronisko na Hali Ornak

Kategoria: Ogólne

Schronisko na Hali Ornak – ładny i dość duży obiekt znajdujący się na niewielkiej polanie Ornaczańskiej na wysokości 1100m n.p.m. Droga do niego nie jest trudna, bo przecież biegnie przez płaską Dolinę Kościeliską. Mimo to każdy z utęsknieniem wyczekuje momentu, gdy zza zakrętu wyłoni się dach schroniska i nadjedzie upragniony odpoczynek.

Schronisko

Schronisko Ornak.

Z polanki Ornaczańskiej możemy podziwiać Błyszcz, Bystrą i Kominiarski Wierch a z lasów obok schroniska często „wyglądają” lisy a nawet niedźwiedzie. Jesienią odbywa się tutaj rykowisko jeleni.

W roku 1875 w Dolinie Kościeliskiej powstał pierwszy budynek turystyczny. Była to altana zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Kolejny obiekt powstał na Polane Smytnej, następny nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Każdy z nich z biegiem lat uległ zniszczeniu.


Schronisko Ornak zimą.

Wyżej wymienione budynki nie były jednak typowymi schroniskami. Pierwsze prawdziwe schronisko powstało na Polanie Pysznej w roku 1909. Był to duży szałas wydzierżawiony przez Sekcję Narciarską TT. W kolejnych latach schronisko było poddawane kilkakrotnie modernizacji. Podczas II wojny światowej w budynku znajdywali schronienie radzieccy partyzanci oraz kurierzy tatrzańscy. Niestety w roku 1945 schronisko uległo zniszczeniu.

Na Hali

Na Hali Ornak.

Ciekawostką jest, że w schronisku na Pysznej znajdowała się pamiątkowa księga, w której każdy turysta mógł zamieszczać swoje uwagi czy rysunki – jak czytamy na pierwszej stronie księgi „na możliwym poziomie literackim i artystycznym”. Zarząd stworzył również dziesięć przykazań dla tych, którzy dotrą do schroniska:

1.Nabrać dużo powietrza w płuca, gdyż w pokojach jest go mało;

2.Nie stukać, nie pukać, nie jeść (w pokojach naturalnie), nie pluć, nie kasłać, nie kichać;

3.Nie chrapać, nie "sapać";

4.Nie chodzić (gdyby zaszła potrzeba to boso);

5.Nie bić się i nie wymyślać;

6.Nie wchodzić do schroniska na głowie!!;

7.Nie kraść, nie "buchać";

8.Wchodząc do schroniska zameldować się koniecznie ( imiona prababki, babki i dziadków);

9.Nie zapomnieć skądeś przybył;

10.Ile razy do roku spowiadasz się i gdzie wyjeżdżasz, jakie masz zamiary na przyszłość.

Ostatni zapis schroniskowej księgi nosi datę 30 stycznia 1939 r.

Schronisko, które znamy dzisiaj powstało w latach 1947 – 1949. Budynek zaprojektowała Anna Górska, jest on utrzymany w stylu, nowozakopiańskim. Uroczystego otwarcia dokonano 8 sierpnia 1948. Od 1973 r. schronisko nosi imię prof. Walerego Goetla.

Smreczyński Staw

Smreczyński Staw.

Schronisko dysponuje 48 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 6 i 8-osobowych. Ważne jest by rezerwacji dokonywać z dużym wyprzedzeniem. W parterowej części schroniska znajduje się obszerna jadalnia, bufet, recepcja i kuchnia gdzie są wydawane posiłki. Turyści mogą też skorzystać z sali wypoczynkowej z biblioteczką, kuchni turystycznej oraz suszarni na mokrą odzież.

Ceny posiłków mieszczą się w granicach 25 zł. Warto spróbować szarlotki przygotowywanej według tradycyjnej receptury.

W schronisku organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych i różnego rodzaju wystaw.

Droga do schroniska biegnie przez urokliwą Dolinę Kościeliską. Jest to doskonała baza wypadowa w Tatry Zachodnie – możemy stąd dojść na Czerwone Wierchy lub Iwaniacką Przełęcz i dalej na Ornak, Starorobociański Wierch czy Bystrą. Nieopodal znajduje się czarny szlak w kierunku pięknego Smreczyńskiego Stawu. Zimą w rejonie Ornaku istnieje możliwość pokonania kilku pięknych tras skitourowych.

Galeria
Drogowskaz na Hali Ornak.Tabliczka wmurowana w schronisko.Schronisko Ornak.Okolice schroniska.Blisko schroniska.Kapliczka w Dolinie Kościeliskiej.Dolina Kościeliska.


Dodał: Agnieszka Jurczak
2018-12-26 14:24
Wyświetlenia: 8375

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   18 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia