• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

O krok od śmierci. Po godzinie 15 wybrały się na Rysy i zgubiły szlak. Nocna akcja TOPR

Kategoria: Ogólne

W miniony piątek doszło do groźnego zdarzenia w Tatrach Wysokich. Jak informuje kronika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w nocy odbyła się akcja ratunkowa na Rysach. Poniżej treść komunikatu:O godz. 22.16 do TOPR zadzwoniła anglojęzyczna turystka informując, że w raz z koleżanką  schodząc z Rysów we mglę zgubiły szlak. Są w eksponowanym terenie. Udało się uzyskać ich pozycję GPS. Okazało się, że turystki znajdują się  w okolicy Buli pod Rysami, około 100 m poniżej trawersu pod Grzędą Rysów. Poproszono by nie ruszały się z miejsca, ubrały się w ciepłe rzeczy i czekały na ratowników.

Z Centrali do M. Oka wyjechała 3-osobowa grupa ratowników. W M. Oku dołączył do nich pełniący tam dyżur ratownik . O godz. 2-giej w nocy systemem zachodów  wyprawa dotarła do turystek, które znajdowały się w eksponowanym miejscu, tuż nad przepaścią,  w Zach. ścianie  Buli pod Rysami.  Po ogrzaniu i napojeniu herbatą, założono im uprzęże ewakuacyjne i asekurując wyprowadzono na szlak i  o 4.30 doprowadzono do M. Oka. Jak się okazało 20-to letnie  turystki z Łotwy o godz. 15-tej wyruszyły z M. Oka na Rysy. O godz. 20.30 rozpoczęły zejście z Rysów.

W rejonie Buli pod Rysami zgubiły szlak, weszły w eksponowany teren, zatrzymując się na półce tuż nad przepaścią. Dobrze, że nie zrobiły kolejnego kroku. Trudno zrozumieć, jak o 15-tej można wyruszać na Rysy, nie znając terenu i widząc, ze po południu psuje się pogoda.


Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-07-24 02:27
Wyświetlenia: 10255

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia