• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

O krok od śmierci. Po godzinie 15 wybrały się na Rysy i zgubiły szlak. Nocna akcja TOPR

Kategoria: Ogólne

W miniony piątek doszło do groźnego zdarzenia w Tatrach Wysokich. Jak informuje kronika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w nocy odbyła się akcja ratunkowa na Rysach. Poniżej treść komunikatu:O godz. 22.16 do TOPR zadzwoniła anglojęzyczna turystka informując, że w raz z koleżanką  schodząc z Rysów we mglę zgubiły szlak. Są w eksponowanym terenie. Udało się uzyskać ich pozycję GPS. Okazało się, że turystki znajdują się  w okolicy Buli pod Rysami, około 100 m poniżej trawersu pod Grzędą Rysów. Poproszono by nie ruszały się z miejsca, ubrały się w ciepłe rzeczy i czekały na ratowników.

Z Centrali do M. Oka wyjechała 3-osobowa grupa ratowników. W M. Oku dołączył do nich pełniący tam dyżur ratownik . O godz. 2-giej w nocy systemem zachodów  wyprawa dotarła do turystek, które znajdowały się w eksponowanym miejscu, tuż nad przepaścią,  w Zach. ścianie  Buli pod Rysami.  Po ogrzaniu i napojeniu herbatą, założono im uprzęże ewakuacyjne i asekurując wyprowadzono na szlak i  o 4.30 doprowadzono do M. Oka. Jak się okazało 20-to letnie  turystki z Łotwy o godz. 15-tej wyruszyły z M. Oka na Rysy. O godz. 20.30 rozpoczęły zejście z Rysów.

W rejonie Buli pod Rysami zgubiły szlak, weszły w eksponowany teren, zatrzymując się na półce tuż nad przepaścią. Dobrze, że nie zrobiły kolejnego kroku. Trudno zrozumieć, jak o 15-tej można wyruszać na Rysy, nie znając terenu i widząc, ze po południu psuje się pogoda.


Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-07-24 02:27
Wyświetlenia: 10396

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   18 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia