• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Trudne warunki, późna pora, a rodzina z 6-latkiem rusza w Tatry

Kategoria: Ogólne

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy przeczytać opis sytuacji, w której rodzice z małym dzieckiem wyruszyli w Tatry w niekorzystnych warunkach i później porze. Nieodpowiedziane zachowanie rodziców mogło skończy się tylko w jeden sposób. Poniżej cały opis:

fot. Jakub Horwath

Kilkanaście dni temu rodzina z małym dzieckiem utknęła w ciemnościach i mgle w górnej części Doliny Kondratowej. Mieli szczęście, że zostali odnalezieni i sprowadzeni przez ratowników.

Tego samego dnia, nieco wcześniej, około godziny trzynastej spotkał ich jeden z naszych pracowników i odradził wyjście w dalsze rejony. – „Niedaleko Kasprowego Wierchu na graniowym szlaku w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką spotkałem parę dorosłych i na oko sześcioletnie dziecko, wszyscy w rakach, mama z mapą na brzuchu. Wiązali się nawet liną. Przedstawiłem się i zapytałem, dokąd się wybierają, w odpowiedzi usłyszałem, że granią do Przełęczy pod Kopą Kondracką. Ze względu na porę już popołudniową, zimowe warunki oraz obecność dziecka zacząłem im taką wycieczkę odradzać, ale usłyszałem od ojca, że byli w dyżurce TOPR-u na Kasprowym Wierchu i dowiedzieli się, że warunki są dobre. Poza tym nie są zwykłymi turystami – są świetnie przygotowani i wyposażeni. Nie ma przepisów, które by im tego zabroniły… Zapytałem jednak ratowników z Kasprowego o tych ludzi, trudno było mi uwierzyć w ich wersję. Owszem, jak się okazało, pojawili się w dyżurce, ale zostali poinformowani o trudnych, zimowych warunkach, braku widoczności oraz zagrożeniu lawinowym. Mimo to ruszyli w góry i niestety za kilka godzin potrzebowali pomocy TOPR-u” – relacjonuje parkowiec.

Cała historia ma szczęśliwy finał, choć mogło się skończyć tragicznie. Rodzice narazili nie tylko siebie, ale przede wszystkim zdrowie i życie swojego dziecka. Na szczęście mieli zainstalowaną darmową aplikację „Ratunek” (http://www.ratunek.eu/). Dzięki niej w razie wypadku czy zaginięcia osoba poszkodowana może w szybki i łatwy sposób powiadomić odpowiednie służby ratownicze i szybciej otrzymać skuteczną pomoc.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-03-02 01:00
Wyświetlenia: 964

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia