• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Jak dojść na Halę Gąsienicową?

Kategoria: Ogólne

Tatry każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Przyjeżdżają tutaj osoby doświadczone, które znają je jak własną kieszeń i nie mają problemu z zaplanowaniem sobie wypraw. Jak jednak zorganizować sobie czas gdy jesteśmy tu po raz pierwszy? Dzisiaj chcielibyśmy Was zaprosić na nowy cykl artykułów o Tatrach dla początkujących.

Na początek proponujemy prostą trasę do jednego z piękniejszych miejsc w naszych Tatrach czyli Hali Gąsienicowej. Zachwycający widok wyłaniających się ni stąd ni zowąd szczytów sprawia, że każdy turysta, nawet ten, który widział to miejsce wielokrotnie, zatrzymuje się, by podziwiać otaczające go piękno.

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa.

W przeszłości Hala Gąsienicowa była jednym z największych i najważniejszych ośrodków pasterskich. Jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszych udokumentowanych właścicieli - góralskiej rodziny Gąsieniców. Tutaj swój początek "znajdują" szlaki na Orlą Perć, Świnicę, Kasprowy Wierch czy Kościelec. Ponadto to właśnie tu znajduje się słynne schronisko "Murowaniec", przy którym można spotkać wielu turystów - tych odpoczywających przed wędrówką w wyższe partie Tatr, czy też tych, którzy obrali sobie Gąsienicową za cel wyprawy. Na Hali, oprócz schroniska, znajduje się kilka budynków Tatrzańskiego Parku Narodowego, stacja badań niwalnych IMGW, leśniczówka i baza taterników - tzw. "Betlejemka".

Wszystkie szlaki, które prowadzą do Hali Gąsienicowej są łatwe i przyjemne, chociaż biorąc pod uwagę niekiedy strome podejścia, mogą być dla niektórych męczące.

Najczęściej wybieranymi szlakami są te wychodzące z Kuźnic czyli – żółty szlak przez Dolinę Jaworzynki i niebieski przez Skupniów Upłaz. Oba szlaki nie różnią się czasem przejścia czy trudnością. Pierwotnie oddalone od siebie, łączą się na Przełęczy między Kopami.

Hala Gąsienicowa przez Jaworzynkę

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Początkowo żółty szlak prowadzi nas przez płaski zalesiony teren. Utwardzona kamieniami droga szybko doprowadza nas do Polany Jaworzynki. Jest to ładne miejsce, z którego możemy podziwiać – Wielką Kopę Królową, Małą Kopę Królową i Kopę Magury. W razie niepogody możemy schronić się w opuszczonych drewnianych chatach.

Przez Jaworzynkę

Przez Jaworzynkę.

W tym miejscu możemy pozwolić sobie na krótki odpoczynek, ponieważ po chwili zaczynamy mozolne i strome podejście schodami z głazów na Przełęcz między Kopami. Pomocne są drzewa, które chronią nas w upalne dni przed słońcem. Po kilkunastu minutach dochodzimy na wysokość 1499 m n.p.m. Piękne widoki na centrum Zakopanego i Giewont dodają energii, z której zapasem możemy ruszyć do schroniska "Murowaniec"
Kuźnice (1010 m) - Przełęcz między Kopami (1499 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej żółty szlak niebieski szlak 1h 35'

Dolina Jaworzynki jest częścią Doliny Bystrej. W latach 1921 - 1930 na wschodnich zboczach (na Jaworzyńskich Czołach) istniała skocznia narciarska.

Hala Gąsienicowa przez Skupniów Upłaz (Boczań)

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Niebieski szlak już od początku biegnie pod górę. Podejście ciągnie się aż do Przełęczy między Kopami, jednak jest ono dość łagodnie i zdecydowanie mniej forsowne niż przez Dolinę Jaworzynki.

Skupniów Upłaz

Skupniów Upłaz.

Początkowo szlak biegnie na wschód, jednak po chwili zakręcamy mocno w prawo. Kwadrans później osiągamy wzniesienie Boczań (1209 m n.p.m.). Wędrujemy lasem jeszcze 20 minut, aż dochodzimy do początku Skupniowego Upłazu, znad którego przepysznie widać Wielki Kopieniec (z lewej strony), a później także Giewont i Kopę Kondracką (z prawej). Z Upłazu nietrudno dostrzec również Przełęcz między Kopami, którą osiągamy po upływie około pół godziny. Teraz możemy pozwolić sobie na chwilę relaksu na jednej z ławek.
Kuźnice (1010 m) - Przełęcz między Kopami (1499 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) niebieski szlak 1h 35'

Skupniów Upłaz to jeden z najbardziej znanych upłazów w polskich Tatrach. Piętrzący się na wysokości od około 1300 do 1480 m n.p.m., oddziela także Dolinę Jaworzynki od Doliny Olczyskiej.

Przełęcz między Kopami - Hala Gąsienicowa

Kiedy już jesteśmy na Przełęczy między Kopami pozostaje nam jeszcze ok. 30 min. drogi do Murowańca. Maszerujemy stopniowo, delikatnie w dół, co pozwala na regenerację sił. Z każdym krokiem naszym oczom ukazuje się widok na grań Orlej Perci, Świnicę czy Kościelec.

Za Przełęczą

Za Przełęczą między Kopami.

Hala Gąsinicowa z Brzezin przed Dolinę Suchej Wody

Szlak przez Dolinę Suchej Wody jako, że biegnie cały czas lasem jest najmniej ciekawy spośród wszystkich dróg prowadzących do Hali Gąsienicowej. Do właściwego początku Doliny Suchej Wody najlepiej dotrzeć z Brzezin albo Toporowej Cyrhli.

przez Dolinę Suchej Wody

Przez Dolinę Suchej Wody.

Za budką TPN-u wkraczamy do lasu. Maszerujemy lekko pod górę szeroką, bitą kamieniem drogą. Obok nas szumi potok Sucha Woda, którego koryto czasami znika i woda płynie pod ziemią – stąd nazwa. Po drodze mijamy kilka drewnianych pomostów. Po 30 minutach osiągamy Psią Trawkę, gdzie czarny szlak krzyżuje się z czerwonym.
Brzeziny (1015 m) - Psia Trawka (1185 m) - Schronisko na Hali Gąsienicowej (1500 m) czarny szlak 1h 40'

Podążamy dalej ciemnym lasem teraz już bardziej stromą drogą. Po ok. 75 min. docieramy do schroniska Murowaniec.

Galeria

Zaczynamy w Kuźnicach. Początek niebieskiego szlaku. Przez Boczań. Przełęcz między Kopami. Skupniów Upłaz. Skupniów Upłaz. Widok na Kalatówki z niebieskiego szlaku. Giewont. Na przełęcz przez Skupniów Upłaz. Dolina Jaworzynki. Przez Dolinę Jaworzynki.. Początek żółtego szlaku. Dolina Jaworzynki. Niebieski szlak przez Boczań. Żółtym szlakiem. Przez Jaworzynke. Na Przełęcz między Kopami. Żółty szlak. Na Hale Gąsienicową. Czarny szlak z Brzezin. Brzeziny.

Dodał: Agnieszka Jurczak
2014-10-22 17:54
Wyświetlenia: 26508

Ostatnie komentarze

 • Ja ;-)

  Przepiękne zdjecia ! Gratuluję!

  Tatry w różnych odsłonach. Galeria zdjęć 

   1 dni temu

 • Oskar

  Nie Kuznicy ale Kuźnic i nigdy na tym szlaku nie zaznasz wspinaczki. Może byłeś pierwszy raz w...

  Na Nosal z Zakopanego (Murowanica) 

   1 tydzień temu

 • Piotr S.

  Jaki jest koszt wynajęcia przewodnika na Gerlach na łatwiej trasie. Mam małe doświadczenie w...

  Z wizytą u Króla Tatr. Wejście na Gerlach Drogą Martina (film) 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia