• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Odwiedzamy schronisko nad Morskim Okiem

Kategoria: Ogólne

Schronisko nad Morskim Okiem jest bez wątpienia najbardziej popularne wśród turystów. Miejsce to jest zatłoczone niemal cały czas – turyści odpoczywają zarówno w schronisku, przed nim jak i na kamieniach wokół Morskiego Oka. Jedynie wieczorem lub wczesnym rankiem mamy tutaj okazję na chwilę spokoju. Tłumy te sprawiają, że schronisko traci w oczach tych, dla których Morskie Oko nie jest celem wędrówki a tylko „przystankiem” przed wyprawą na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy Szpiglasową Przełęcz.

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem. fot: catalina88.

Pierwszy budynek, jaki powstał w tym miejscu został wybudowany przez Emanuela Homolacza, który był właścicielem terenów wokół jeziora. Był to mały budynek dość skromnie wyposażony. Schronisko było wielokrotnie remontowane jednak w roku 1865 doszczętnie spłonęło.

Nowe schronisko zostało wybudowane w sierpniu 1874 roku przez Towarzystwo Tatrzańskie. Nazwany imieniem Stanisława Staszica obiekt był kilka razy modernizowany. W 1891 roku dobudowano obok drugi budynek. W październiku tego samego roku spłonęły oba budynki. Winą za to obarczono Jana Burego, który „rzucał” pod adresem TT takie pogróżki. Spędził on kilka miesięcy w więzieniu jednak winy nigdy mu nie udowodniono.

Towarzystwo Tatrzańskie ufundowało budowę kolejnego schroniska, które znamy do dziś. Obiekt został wybudowany w latach 1907 – 1908, a w jego uroczystym otwarciu uczestniczył m.in. Leopold Staff i Jan Kasprowicz. Podczas gdy budowano schronisko turystom do nocowania została udostępniona „wozownia”. Obecnie jest najstarszym budynkiem schroniskowym w Tatrach Polskich.

Widok na Mnicha ze schroniska

Widok na Mnicha ze schroniska. fot: janosikk2.

Po wojnie pieczę nad schroniskiem objęli Wanda i Czesław Łapińscy. Po dziś dzień schroniskiem zajmują się ich krewni. Obecnie kierowniczką budynku jest Maria Łapińska. W 1976 roku budynek został uznany za zabytek i od tej pory jest chroniony prawnie. W 1997 w schronisku gościł m.in. papież Jan Paweł II.

W schronisku znajduje się 35 miejsc noclegowych w pokojach 3-6 osobowych. Znajduje się tutaj kuchnia czynna od 8 – 21, przechowalnia bagażu a także bardzo przydatna tablica z aktualną prognozą pogody. Cisza nocna trwa od 22 do 6.

Nad Morskim Okiem

Nad Morskim Okiem.

Bezpośrednio do schroniska prowadzi wygodna, aczkolwiek długa, asfaltowa droga. Na pewno jest to jeden z powodów przyczyniających się do tego, iż możemy tam spotkać tak wielu turystów. Turyści mogą także skorzystać z transportu konnego.

Z Morskiego Oka możemy wyruszyć nad Czarny Staw pod Rysami i dalej na Rysy lub Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Popularny jest również szlak na Szpiglasową Przełęcz zwany powszechnie „ceprostradą”.

Szlaki z pod schroniska

Trasa Szlak Czas
Nad Czarny Staw pod Rysami czerwony szlak 45'
Na Rysy czerwony szlak 3h 50'
Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem zielony szlak 2h 10'
Na Wrota Chałubińskiego żółty szlak czerwony szlak 1h 50'
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką niebieski szlak 1h 45'
Do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz żółty szlak niebieski szlak 3h 45'

 


Dodał: Agnieszka Jurczak
2018-11-16 15:00
Wyświetlenia: 2366

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   1 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   10 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia