• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Mija 111 lat od zakończenia budowy Orlej Perci

Kategoria: Ogólne

111 lat temu, 12 lipca 1906 roku zakończyła się budowa Orlej Perci. Jest to bez wątpienia najtrudniejszy, ale i najpiękniejszy szlak turystyczny w naszych Tatrach. Przejście nią wymaga od turystów dobrego przygotowania turystycznego, pewności ruchów i niewrażliwości na przepaście. Przy dobrej pogodzie „Orla” dostarcza wspaniałych widoków natomiast szlaki łącznikowe stwarzają możliwość „ucieczki” w razie jej załamania.

Pomysł stworzenia Orlej Perci narodził się na początku XX wieku. Wytyczenie trasy zaproponował w roku 1901 polski poeta – Franciszek Henryk Nowicki, zaś projekt szlaku przedstawił ks. Walenty Gadowski. Budowę „Orlej” rozpoczęto w roku 1903. Zaangażowało się w nią nie tylko Towarzystwo Tatrzańskie, ale także ks. Gadowski i inni górale.

Trasa Orlej Perci biegła początkowo od Zawratu poprzez Kozi Wierch, Granaty, Krzyżne, Wołoszyn aż do Polany pod Wołoszynem. Niestety w okresie międzywojennym szlak został skrócony poprzez zamknięcie odcinka od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem i nie planuje się ponownego otwarcia tego odcinka.

W latach 1904 i 1911 wytrasowano szlaki łącznikowe, które pozwalają na pokonywanie trasy w krótszych odcinkach.


Na wycieczkę Orlą Percią najlepiej wybrać się wcześnie rano i przy pewnej pogodzie. Można ją pokonać w jeden dzień jednak będzie to całodniowa wycieczka. Najlepiej podzielić przejście tego szlaku na trzy części, których opisy zajdziecie w linkach poniżej:

Orla Perć:

od przełęczy Zawrat do Koziego Wierchu

od Koziego Wierchu do Skrajnego Granatu

od Skrajnego Granatu do przełęczy Krzyżne

Szlaki dojściowe:

Na Kozią Przełęcz

Żlebem Kulczyńskiego

Na Skrajny Granat

Na Zadni Granat


Dodał: Agnieszka Jurczak
2017-07-12 17:00
Wyświetlenia: 16332

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia